Categories: Fotowoltaika

Co oznacza sprawność przetwornic napięcia?

Tak jak dla większości urządzeń sprawność przetwornic jest bardzo ważna i będzie stanowić o jej jakości.  Im wyższa sprawność urządzenia tym jego lepsze działanie i mniejszy pobór prądu. Co jest nie bez znaczenia.

Przetwornica – zasada działania

            Przetwornica jest urządzeniem które służy do zamiany prądu stałego (DC) na prąd przemienny (AC). Wybierając przetwornicę warto żebyśmy wybrali tą sinusoidalną. To znaczy taką, na której wyjściu otrzymamy napięcie o takich parametrach jak w gniazdku. Bardzo ważne jest, żeby przetwornica na wyjściu charakteryzowała się prądem o przebiegu sinusoidalnym, dzięki temu będzie można podłączać do niej urządzenia z silnikiem indukcyjnym takie jak lodówki czy pompy wody. Przetwornice napięcia charakteryzują trzy najważniejsze wielkości, są to jej moc ciągła, napięcie pracy oraz sprawność. Moc ciągła określa moc urządzeń jakie można do niej podłączać. Jeżeli podłączymy do niej urządzenia których łączna moc będzie ją przekraczała, przetwornica nie będzie działać.  Napięcie pracy przetwornicy też jest bardzo ważne ponieważ to ono będzie określać do jakiego systemu po stronie prądu stałego (DC) będzie można ją podłączyć.

Sprawność przetwornic

            Sprawność przetwornic będzie określać nam jak dużo dodatkowej mocy będzie pobierało urządzenie na swoją pracę. Na rynku mamy szerokie spektrum przetwornic które możemy wybrać. Do małych systemów, wyposażonych w akumulatory małej pojemności zaleca się przetwornice małych mocy. Dlaczego? Przetwornice te zazwyczaj charakteryzują się wysoką sprawnością czyli pobierają mało mocy na potrzeby własne. Dla przykładu: jeżeli do przetwornicy która posiada sprawność rzędu 92% podłączamy urządzenia o mocy 100W cały system (przetwornica + obciążenie) będzie pobierał z akumulatora moc 108W. Przetwornice większych mocy na przykład 2000W, żeby działać będą potrzebowały pobrać większa moc, dlatego też będą charakteryzowały się mniejszą sprawnością. Bardzo ważne jest też to, żeby nie przewymiarowywać przetwornic to znaczy nie dobierać bardzo dużych urządzeń do obciążeń małej mocy, ponieważ się to po prostu nie opłaca zarówno finansowo jak i ze względu na pobór mocy.  Na przykład po obciążeniu przetwornicy o mocy ciągłej 2000W urządzeniem o mocy 50W będzie ona pobierała dużo więcej mocy na pobór własny niż przy obciążeniu urządzeniem na przykład o mocy 200W. Największą efektywność pracy przetwornic uzyskujemy  obciążając je w 80%. Więc w tym przypadku większa tolerancja mocy nie oznacza, że cały system będzie działał efektywniej. A właśnie na tej efektywności działania systemu zależny nam przecież najbardziej.

Budowa przetwornic

            Mamy dwa rodzaje przetwornic elektroniczne i te wyposażone w transformator. Jeżeli chodzi o parametry napięcia jakie otrzymujemy na jej wyjściu w obu przypadkach są one porównywalne. Różnicą jest natomiast szybkość nagrzewania się urządzenia przy pracy, a co za tym idzie  szybkość włączenia się wentylatora. Wiatrak nie rzadko pracuje bardzo głośno, a po załączeniu nie wyłącza się nawet po schłodzeniu sytemu. Przetwornice posiadające transformator będą nagrzewały się wolniej niż te elektroniczne. Więc jeżeli system w którym ma ona pracować umieszczony jest w miejscu gdzie wydawany przez wentylator dźwięk może przeszkadzać to warto zdecydować się na droższą przetwornicę, lepszej jakości dzięki czemu zapewni nam to większy komfort użytkowania.

            Dobór przetwornicy do systemu jest zazwyczaj jednym z najtrudniejszych przy kompletowaniu sytemu oraz bardzo ważnym. Przed jego dokonaniem trzeba znać moce urządzeń które będziemy chcieli do niej podłączyć. Należy pamiętać, że największą sprawność przetwornicę osiągają przy obciążeni rzędu 80%. Więc zdecydowanie nie zaleca się przewymiarowywania tych urządzeń ze względu na zbyt duży pobór mocy przez nie same a tym samym utratę efektywności działania systemu.

Daria Ogorzałek

Recent Posts

Przydomowe magazyny energii zyskują na popularności!

Przydomowe magazyny energii to wciąż nowość na polskim rynku branży fotowoltaicznej. W obliczu rosnących cen…

19 hours ago

Magazyn energii do fotowoltaiki – czy warto zainwestować w 2024 roku?

Magazyn energii do fotowoltaiki, inaczej ESS (z ang. Energy Storage System) umożliwia osiągnięcie samowystarczalności energetycznej…

22 hours ago

Jak działa fotowoltaika w domu?

Fotowoltaika cieszy się dużą popularnością pośród właścicieli domów jednorodzinnych, stając się jednym z najchętniej wybieranych…

2 days ago

Czy opłaca się montować fotowoltaikę w 2024 roku?

Ceny energii w kontraktach na przyszły rok zaczęły rosnąć, pierwszy raz od miesięcy. Rok 2024…

2 days ago

Fotowoltaika wygenerowała nowy rekord mocy!

W Polsce zanotowano nowy rekord produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych, osiągając imponującą moc ponad 10…

5 days ago

MultiPlus II firmy Victron zgodny z normą PTPiREE

Produkty z rodziny MultiPlus II firmy Victron Energy zostały pozytywnie ocenione pod kątem zgodności z…

5 days ago