Czy warto montować panele słoneczne?

Czy warto montować panele słoneczne?

Zastanawiasz się, czy warto montować panele słoneczne? Czy fotowoltaika opłaca się, czasem może przynieść korzyści, a czasem nie, a może wcale się nie opłaca? Właściwa odpowiedź na to pytanie może okazać się zaskakująca.

Jak pokazują dostępne dane analityków zajmujących się systemami fotowoltaicznymi, fotowoltaika czasem się opłaca, a czasami nie. Zależy to od warunków. Na szczęście, dzięki rozwojowi nauki i techniki sytuacje, w których przedsięwzięcie to nie jest opłacalne są eliminowane. Technologia ta nie jest wcale nowa. Jednak od niedługiego czasu dostrzegamy panele solarne na dachach naszych domów, instytucji publicznych czy szkół. Do tego czasu technologia ta była wykorzystywana w wielu innych dziedzinach, a przede wszystkim w technologiach kosmicznych.

Wydajność

Choć paneli fotowoltaicznych wciąż przybywa, to nie brakuje osób zastanawiających się, czy naprawdę warto montować panele słoneczne. Niepewność może wynikać z wielu krążących mitów, jednak warto je zdementować. Farmy fotowoltaiczne istnieją w wielu krajach już od długiego czasu. Sprawdzają się tam doskonale. Z tego powodu wielu inwestorów, a także instytucji czy banków decyduje się stworzyć podobne projekty we własnym zakresie. Tak jest również z mikroinstalacjami fotowoltaicznymi na dachach naszych budynków. Ich skuteczność nieustannie wzrasta, zaś ceny samych paneli słonecznych maleją. Wraz z postępem nauki i techniki udaje się osiągać jeszcze wyższe parametry przy mniejszej liczbie ogniw. Ich wydajność stale rośnie.

Systemy fotowoltaiczne a wartość nieruchomości

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że chcąc podnieść wartość nieruchomości również warto montować panele słoneczne. Kiedy inwestujemy w instalacje solarną na swojej nieruchomości nie tylko zyskujemy na darmowym prądzie, ale również podnosimy wartość swojej nieruchomości. Instalacje te nie tracą na swojej wartości, dzięki czemu nawet po kilku latach znacznie podnoszą wartość domu, który z nich korzysta. Dzięki zastosowaniu w produkcji ogniw solarnych materiałów bardzo wysokiej jakości zyskujemy trwałe i skuteczne panele. Nawet po kilku latach ich użytkowania są w stanie zaopatrzyć gospodarstwo domowe w niezbędną ilość energii elektrycznej. Co więcej, jest to w pełni ekologiczna energia, pozyskana z Odnawialnych Źródeł Energii. Ponadto, w pełni darmowa. Szacuje się, że panele słoneczne są w stanie zachować bardzo wysoką wydajność nawet przez 25 – 30 lat!

warto montować panele słoneczne

Czy warto montować panele słoneczne by stać się prosumentem?

W chwili, kiedy nasza instalacja solarna zostaje przyłączona do sieci energetycznej stajemy się prosumentami. Prosument to po prostu konsument energii elektrycznej, który jednocześnie jest odbiorcą, jak i producentem prądu elektrycznego. W praktyce oznacza to, że jeśli nasza instalacja dostarczy sieci energetycznej 1000 kWh, to 800 kWh będziemy mogli w dowolnej chwili pobrać z sieci zupełnie za darmo. Jeśli więc w ciągu innego dnia, kiedy zachmurzenie jest bardzo duże bądź w godzinach nocnych chcemy pobierać prąd elektryczny, możemy robić to nadal bez ponoszenia kosztów. Wykorzystamy wówczas energię, którą wyprodukowała nasza instalacja w ciągu słonecznego dnia, a której nie zdołaliśmy zużyć na bieżąco. Warto dodać, że prosument zobowiązany jest do ponoszenia wyłącznie opłat abonamentowych, jakościowych, przejściowych i handlowych. W ciągu roku może to być łącznie około 160zł.

Przyjmowanie – odsyłanie prądu. Jak to działa?

Właściciel paneli słonecznych przekazuje wszystkie nadwyżki prądu elektrycznego, których nie zdoła zużyć na bieżąco. Energia elektryczna, którą wygenerowała instalacja solarna jest przekazywana do ogólnej sieci energetycznej. W uproszczeniu można uznać, że nadprodukcja prądu elektrycznego jest magazynowana przez sieć energetyczną. Kiedy zaś instalacja prosumenta nie wytwarza prądu elektrycznego (np. w nocy), może on wykorzystać nagromadzone zapasy bezpłatnie (jednak w ilości do 80%). Oznacza to również, że energię elektryczną, którą instalacja fotowoltaiczna zdoła wyprodukować latem możemy odebrać w okresie zimowym. W ten sposób nasza instalacja fotowoltaiczna jest w stanie zapewnić nam prąd elektryczny przez całą dobę i przez cały rok.

Kiedy warto montować panele słoneczne wraz z akumulatorami?

Coraz częściej oferowane nam są instalacje słoneczne wraz z akumulatorami. Ich zadaniem jest magazynowanie nadprodukcji energii elektrycznej, zamiast przekazywać ją do sieci energetycznej. Ma to zapewnić możliwość wykorzystania nawet 100% wyprodukowanej energii elektrycznej, zamiast jedynie 80% jak to jest w przypadku przesyłania nadwyżek do sieci. Choć wydaje się to być bardzo kuszące, to musimy pamiętać o dwóch istotnych argumentach. Po pierwsze – akumulatory są bardzo drogie. Choć technologowie wciąż pracują również nad zmniejszeniem kosztów produkcji takich akumulatorów, to niestety ich ceny wciąż są wysokie. Po drugie – mają one niewielką pojemność. Sieć energetyczna jest w stanie przyjąć niemal każdą ilość prądu elektrycznego, jaką wygeneruje nasza instalacja słoneczna. Z kolei akumulatory wystarczają jedynie na kilka godzin. Nie zdołamy w okresie letnim zmagazynować energii na całą zimę.

warto montować panele słoneczne

Kiedy inwestycja naprawdę się opłaca?

Analizując wiele przykładów możemy zauważyć, że w obiektywnej ocenie należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • rzeczywiste ceny materiałów
  • koszt montażu instalacji fotowoltaicznej
  • roczny koszt inwerterów (choć same panele słoneczne mogą działać bez utraty wydajności nawet do 25 lat, to w przypadku inwertera okres ten jest znacznie krótszy. Producenci dają od 5 do 10 lat gwarancji, jednak w odpowiednich warunkach i przy właściwej pracy urządzenia okres ten może wydłużyć się nawet do 15 lat)
  • wzrost cen prądu (podwyżki cen prądu są zapowiadane już od kilku lat. W nadchodzących latach mogą wynieść od 30 do nawet 60%)
  • dotacje (np. program Mój Prąd pozwala na odzyskanie do 5 000 zł)
  • ulga termomodernizacyjna

Mając powyższe na uwadze analitycy wskazują, że średnio instalacje fotowoltaiczne zwracają się w przeciągu 5 – 9 lat. Oznacza to, że inwestycja powinna zwrócić się dość szybko. Dzięki dotacji czas ten skraca się najczęściej o około 2 lata. Osoby, które nie zdecydują się na skorzystanie z tej dotacji mogą czekać na swój zwrot nieco dłużej.

Jak zwiększyć opłacalność instalacji słonecznej?

Na opłacalność tej inwestycji ma zwykle wpływ kilka czynników. Należą do nich:

  1. koszt samej instalacji
  2. rodzaj dachu – kąt nachylenia, położenie względem stron świata, ilość cienia, który pada na nasz dach itd.
  3. profil zużycia energii – im więcej prądu zużywamy w ciągu słonecznego dnia, tym bardziej opłaca się montaż instalacji
  4. wydajność i moc paneli solarnych – podczas wyboru paneli słonecznych powinniśmy zwrócić uwagę na ilość energii elektrycznej, którą są w stanie wyprodukować
  5. wybór instalatora – należy wybrać doświadczonego i sprawdzonego instalatora, który bez trudu podłączy cała instalację i nie przeoczy żadnej usterki
  6. falownik – nie należy na nim oszczędzać. Dobrej jakości falownik będzie działał bez zarzutów i wytrzyma wiele lat
  7. inwertor – powinien być właściwie dobrany do wielkości instalacji, aby nie zmniejszał zysków
  8. wielkość instalacji – powinna być dostosowana do faktycznych potrzeb. Zakup większej instalacji niż potrzebna może wiązać się z większymi kosztami i niewielkimi zyskami

Rozwiejmy wątpliwości

Wiele osób uważa, że dodatkowe koszty przesyłu, abonament i pozostałe opłaty są bardzo wysokie, przez co inwestycja nie jest opłacalna. W rzeczywistości, roczny koszt wszystkich opłat nie powinien przewyższyć 160 zł. Miesięcznie są to więc kwoty poniżej 14 zł.

Innym mitem, z jakim możemy się spotkać jest twierdzenie, iż w Polsce klimat nie sprzyja takim rozwiązaniom. Jednakże, w naszym kraju ilość dni słonecznych jest bardzo duża. Ponadto, bardzo ciepłe i wyjątkowo słoneczne lato, jakie mamy już od kilkunastu lat sprawia, że nasza instalacja może wyprodukować naprawdę dużo energii elektrycznej. Nadmiar, którego nie zużyjemy w ciągu słonecznego dnia możemy odzyskać w dzień z dużym zachmurzeniem, nocą albo w okresie zimowym. Przyjęto, że w naszym kraju z 1 kWh instalacji możemy średnio wyprodukować 1 000 kWh energii elektrycznej rocznie.

Trzecim z najczęstszych argumentów przeciwników instalacji fotowoltaicznych jest twierdzenie, że bez dotacji inwestycja się nie zwróci. Nie jest to prawdą, choć rzeczywiście zarówno dotacja jak i ulga termomodernizacyjna, jaką możemy odliczyć podczas rozliczenia rocznego PIT stanowią ogromne ułatwienie. Dzięki dotacji zwrot inwestycji możemy zauważyć o około 2 lata wcześniej niż przy jej braku. Ulga termomodernizacyjna również znacznie przyspiesza zwrot poniesionych kosztów.

Related Posts
1 Comment

Hey! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.
Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article
or vice-versa? My blog goes over a lot of the same topics as
yours and I believe we could greatly benefit from each
other. If you might be interested feel free to shoot me an e-mail.

I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

seven − two =