Czym różni się cykliczna praca akumulatora od buforowej
Magazynowanie energii słonecznej

Czym różni się cykliczna praca akumulatora od buforowej

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów akumulatorów, ze względu na budowę są one przystosowane do różnego rodzaju pracy. W zasadzie mamy dwa rodzaje pracy do której baterie są wykorzystywane buforowa oraz cykliczna. Czym one się od siebie różnią i który z wymienionych rodzajów akumulatora jest przystosowany do odpowiedniego rodzaju pracy.

Praca buforowa

            Praca buforowa inaczej zwana Standby use, jest rodzaj pracy w której akumulator jest cały czas naładowany ( pod wysokim napięciem) i tym samym jest gotowy do pracy. Przykładem takiej pracy jest praca akumulatorów w systemach UPS. Do tego rodzaju pracy stosuje się akumulatory które lubią szybkie rozładowania i natychmiastowe doładowania. Nie służy im natomiast pozostanie np. w połowie rozładowanymi. Akumulatorami które są przystosowane do takiego rodzaju pracy to akumulatory AGM, bardzo często znajdujące zastosowanie jako baterie startowe w łodziach. Akumulatory z elektrolitem ciekły na przykład samochodowe również są przykładem buforowej pracy baterii. Akumulator ten bowiem jest bardzo mocno eksploatowany w czasie rozruchu silnika, następne szybko doładowywany w czasie jazdy samochodu. Napięcie ładowania akumulatora przy pracy buforowej dla akumulatorów 12V powinno wynosić od 13,5V do 13,8V.

Akumulatory AGM

Akumulatory AGM są akumulatorami z elektrolitem ciekłym w których kwas jest uwięziony między ołowianymi płytami w matach szklanych. Akumulatory te charakteryzują się wysoką tolerancją na szybkie rozładowania i doładowania. Przystosowane do cyklicznej pracy która im nie szkodzi. Tak jak w przypadku akumulatorów żelowych, baterie AGM nie lubią być pozostawione  rozładowanymi na dłużej niż 24h pomimo, że są akumulatorami głębokiego rozładowania. Ich żywotność to 400 cykli. Dzięki temu, że baterie te są odporne na wysokie ciśnienie w celach, co oznacza mniejsze ryzyko gazowania czyli zwiększona wydajność prądową można stosować je do urządzeń o stałym dużym obciążeniu. Będą one bardzo dobrym wyborem do zasilania urządzeń, które będą potrzebowały dużego poboru mocy przy starcie na przykład lodówki czy pojazdy elektryczne.

Praca ciągła

            Praca cykliczna to taka w której akumulator jest powoli rozładowywani i doładowywany. Nie występuję tu tak jak przy pracy buforowej ciągłe podłączenie do ładowarki. Akumulator jest ładowany dopiero po rozładowaniu. Chyba, że bateria współpracuję z system fotowoltaiczny i jest cały na stałe połączona ze źródłem ładowania czyli panelem słonecznym który będzie doładowywał akumulator w momencie odpowiednich warunków atmosferycznych. Napięcie ładowania baterii podczas pracy cyklicznej dla akumulatorów 12V powinno wynosić 14,4V. Zestawy fotowoltaiczne są doskonałym przykładem dla cyklicznej pracy akumulatora. Prawidłowo dobrany zestaw  to bowiem taki w którym panele fotowoltaiczny ładuje akumulator przez co najmniej 5 godzi a podłączone do niego obciążenie rozładowuje go w takim samym czasie lub dłuższym. Akumulatory żelowe są bateriami przystosowanymi do pracy cyklicznej.

Akumulatory żelowe

            Żelowe akumulatory są to urządzenia z elektrolitem ciekłym w którym kwas został zagęszczony krzemionką, dzięki czemu ma konsystencje żelu. Akumulatory te doskonale sprawdzają się w systemach pracy wolego rozładownia oraz doładowania. Nie szkodzi im pozostawienie ich na dłuższy okres czasu rozładowanymi do połowy. Bardzo lubią, służy mi powolne rozładowanie i doładowanie. Bardzo szybkie doładowanie, dużym prądem wręcz im szkodzi. Akumulatory te charakteryzują się 400 cyklami żywotności. Co to oznacza? Jeden pełny cykl wykonany przez akumulator to jego pełne rozładowanie oraz naładowanie. W zależności od tego jak szybko te pełne cykle zostaną wykonane taka będzie żywotność naszego akumulatora. Pomimo, że baterie żelowe są akumulatorami głębokiego rozładowania bardzo szkodzi im pozostawienie ich na dłużej niż 24h rozładowanymi. Tracą one wtedy swoja żywotność oraz deklarowaną pojemność. Bardzo ważne jest jakiej wartości prądem ładujemy akumulator. Akumulatorom żelowym nie szkodzi pozostawienie ich w niskiej, ujemnej temperaturze oczywiście w stanie naładowania. Niska temperatura powoduje, zmniejszenie pojemności akumulatora natomiast nie uszkadza go, gdy temperatura otoczenia wzrasta ponad 0°C pojemność akumulatora bez żadnego uszkodzenia powraca do pełnej pojemności.

            Akumulatory żelowe są idealnym rodzajem akumulatora, bardzo dobrze sprawdzającym się w systemach fotowoltaicznych. Akumulatory te bowiem bardzo lubią być powoli ładowany, nie szkodzi im ciągła praca rozładowania i doładowania, są do niej przystosowane. Oczywiście trzeba kontrolować pracę akumulatora, nie wolno doprowadzać do jego pełnego rozładowania, unikać szybkiego ładowania o dużej wartości, ponieważ będzie to prowadziło do jego uszkodzenia.

Zostaw odpowiedź