Dom pasywny – budynek oszczędzający energię

Dom pasywny – budynek oszczędzający energię

Dom pasywny wyrażenie coraz częściej pojawiające się w słowniku nie tylko osób zajmujących się budownictwem. Temat związany z budownictwem pasywnym oczywiście najczęściej będzie się pojawiał w momencie kiedy sami będziemy decydować się na budowę. Popularyzacja odnawialnych źródeł energii oraz tego typu budownictwa powoduję, że coraz więcej osób decyduję sie na takie mieszkanie.

Domy Pasywne

          Jak to się dzieje, że oszczędzamy energię? Właśnie dzięki tej odpowiedniej izolacji i wentylacji. W budownictwie tradycyjnym bowiem na ogrzanie 1 m3  potrzeba około 36 m3 gazu w ciągu roku, natomiast w domu pasywnym będziemy potrzebowali około 1,5 m3 gazu. W budownictwie tym bardzo ważne jest, żeby wewnątrz budynku panowała temperatura odpowiednia dla człowieka taka w której czuje się najlepiej. Dąży się więc do ograniczenia powierzchni zewnętrznych tak zwanych zimnych prze które najczęściej ciepło ucieka.

Co zrobić żeby dom pasywny spełniał swoje funkcje?

         Tylko i wyłącznie prawidłowe zaprojektowanie, użycie odpowiednich materiałów, dbałość o szczegóły i zalecenia oraz prawidłowe wykonanie budynku może prowadzić do ograniczenia strat energii. Czyli spełnienie wyznaczonej  funkcji przez budynek pasywny. Najnowsze technologie ułatwiają prawidłowe wykonanie takiego domu. Najważniejsze jest właściwe wykonanie termoizolacji przegród zewnętrznych budynku czyli ścian, stropów oraz dachu, uszczelnienie zewnętrznej powłoki budynku, ograniczenie mostków termicznych oraz wykonanie wentylacji pomieszczeń i zamontowanie okien przeznaczonych do stosowania w budownictwie pasywnym. Wszystko to wydaje się bardzo skomplikowane oraz trudne do wykonania. Tak na prawdę dla osób które na co dzień nie zajmują się budownictwem, budowa domu w systemie tradycyjnym czy pasywnym będzie równie skomplikowana i trudna do ogarnięcia.

Faktem jest, że budynek pasywny na pewno będzie droższy w wykonaniu ze względu na zastosowanie odpowiednich materiałów. Decydując się na taki budynek powinniśmy być świadomi jak on wygląda, ponieważ ze względu na ograniczenie powierzchni zimnych oraz zaprojektowanie odpowiedniej klimatyzacji mającej zapewnić rekuperacje są to budynku o kształcie bryły  prostej. Dlatego też osoby dla których wygląd zewnętrzny budynku jest bardzo ważny, chcą na przykład żeby ich dom był zbudowany na wzór dworku, budynek pasywny wyda się bardzo prosty i mało atrakcyjny. Ilość budynków pasywnych w naszym krajobrazie możemy policzyć na palcach jednej ręki dlatego nadal bardzo mocno wyróżniają się one na tle innych zabudowań. Może ten brak oswojenia się z nimi powoduję , że nie są one najczęściej wybieranymi budynkami.

Źródła Odnawialne

            W naszym klimacie nie unikniemy dodatkowych źródeł ogrzewania. Chcą utrzymać idee budynku samowystarczalnego do ogrzewania najczęściej stosuję się niskotemperaturowe źródła ciepła. Jednym z takich źródeł jest pompa ciepła. Która jest najczęściej stosowana. Do ogrzewania wody można zastosować kolektory słoneczne. A w celu pełnego zbilansowania wydatków stosuje sie panele fotowoltaiczne które wytwarzają prąd.

            Oczywiście zbudowanie domu pasywnego wyposażonego we wszystkie trzy odnawialne źródła energii jest wizją idealną w rzeczywistości bardzo trudną do osiągnięcia ze względu na koszty inwestycyjne.  Niestety podejmując decyzję o budowie takiego domu musimy się liczyć z dużymi kosztami jego wykonania i wyposażenia go w niskotemperaturowe źródło ogrzewania jakim jest pompa ciepła. Tak to już zazwyczaj jest,  żeby odnotować oszczędności podczas użytkowania domu najpierw trzeba w niego zainwestować dużo swojego czasu oraz  pieniędzy.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.

18 + thirteen =