Elektrownia fotowoltaiczna 5 kW Sun Track
Elektrownie słoneczne

Elektrownia fotowoltaiczna 5 kW Sun Track

Jak wybrać firmę która powinna zając się montażem elektrowni fotowoltaicznej dla naszego domu? Co powinniśmy brać pod uwagę? Czynników które będą wpływały na nasz wybór jest bardzo dużo, firm które oferują takie usługi z roku na rok na rynku również jest coraz więcej. W celu ułatwienia wyboru w artykule opiszę elektrownię oferowaną przez jedną z firm.

Elektrownia fotowoltaiczna  firmy Sun Track

            Wybrana przeze mnie firma to Sun Track s.c. z siedzibą w Warszawie. Jak możemy zaobserwować na ich stronie internetowej firma posiada pokaźny dorobek jeżeli chodzi o doświadczenie w montażu elektrowni i zestawów fotowoltaicznych. Zajmowała się instalacją paneli zarówno na dachach skośnych jak i płaskich, wachlarz zainstalowanych mocy też jest duży. Pierwszą rzeczą która powinniśmy sprawdzić będąc potencjalnym klientem firmy Sun Track jest to czy posiada ona instalatorów z uprawnieniami. To znaczy czy osoby projektujące instalację posiadają Uprawienia Instalatora OZE wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ dokumenty podpisane tylko przez taką osobę są brane pod uwagę w Zakładzie Energetycznym. Na stronie internetowej firmy możemy przeczytać, że posiada ona instalatorów z uprawnieniami oraz własną ekipę montażystów czyli pierwszy warunek mamy spełniony. Następnie powinniśmy sprawdzić na jakich komponentach dana firma pracuję. Weźmy pod lupę instalację o mocy najczęściej wybieraną przez klientów czyli 5 kWp.

Panele fotowoltaiczne IBC

Pierwszą rzeczą którą sprawdzamy to panele fotowoltaiczne. Firma pracuję na panelach monokrystalicznych niemieckiej firmy IBC o mocy 310W. To bardzo dobry znak! Firma IBC jest liderem na rynku fotowoltaicznych a ich sprzęt cieszy się bardzo dobrą opinią nie tylko wśród Polskich konsumentów. Wykorzystywane panele mają wymiary 1640 cm x 992 cm, ważą 18, kg. Maksymalny wytwarzany przez nie prąd wynosi 9,41 A, a napięcie 33 V. Panele są monokrystaliczne wysokiej wydajności zajmujące taką samą powierzchnię co panele polikrystaliczne mniejszej mocy. Jest to nie wątpliwie ich ogromną zaleta która będzie brana pod uwagę zwłaszcza przez osoby które maja mało miejsca do zagospodarowania pod elektrownię, a zapotrzebowanie na moc mają dużą.  Panele na których pracuje firma Sun Track są jednymi o największej mocy stosowanych przy instalacjach. Elektrownia o mocy 5 kW będzie składała się z 16 takich paneli co w praktyce będzie dawało maksymalną 4, 96 kW maksymalnej mocy jaką możemy uzyskać z instalacji rocznie.

Inwerter SMA Solar

            Kolejnym urządzeniem które sprawdzamy, a które jest w zasadzie najważniejszym elementem naszej instalacji jest inwerter. Sun Track pracuje na falownikach niemieckiej firmy SMA Solar. SMA Solar charakteryzuję się urządzeniami wysokiej klasy oraz cieszy się bardzo dobrą opinią wśród swoich klientów. Falowniki firmy IBC posiadają wbudowane trackery MPPT dla każdego z podłączanych do niego stringów. Jest to bardzo ważne, dzięki tym trackerom sprawność instalacji jest możliwie jak największa. Falownik przez cały czas pracy instalacji śledzi największe punkty mocy na każdym ze strnigów instalacji. Firma IBC oferuje swoim klientom szeroka gamę dodatkowych usług pomagających w obserwacji pracy elektrowni. Inwertery SMA Solar posiadają wyświetlacze na których możemy obserwować bieżącą prace instalacji możemy je również podłączyć do  Internetu i poprzez dedykowaną aplikację oraz specjalny program obserwować ich prace z dowolnego miejsca. Program Sunny Portal wyświetla nam dane bieżące oraz historyczne, tworzy wykresy pracy elektrowni z podziałem na lata, miesiące i dni. Jest to dla nas bardzo pomocne, możemy  zaobserwować jak w rzeczywistości działa nasza instalacja.

Zestawy montażowe oraz zabezpieczenia

            Firmy Sun Track oferuję wszystkie wymagane zabezpieczenia dla instalacji słonecznych. W swojej ofercie posiada też wykonanie instalacji odgromowych. Jak wiadomo istnieją przypadki gdzie taka instalacja jest koniecznością. Zestawy montażowe również są zestawami w pełni spełniającymi wszelkie wymagania. Warto zwrócić uwagę na zestawy montażowe dla dachów płaskich. Firma Sun Track pracuję na najnowocześniejszych zestawach produkowanych przez firmę SMA Solar –  AreoFix, który pozwalają na umieszczenie paneli bez konieczności wiercenia dachu. Jest to doskonałe rozwiązanie dla niestandardowych dachów w których wiercenia jest niemożliwe.

            Analizując wszystkie czynniki wpływające na wybór firmy instalatorskiej Sun Track wydaję się tą właściwą. Po pierwsze jej pracownicy którzy zajmują się projektowaniem oraz instalacją elektrowni słonecznych posiadają uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego co jest bardzo ważne! Pracuję ona na komponentach niemieckich firm najwyższej jakości! Posiada też doświadczenie w wykonywaniu instalacji fotowoltaicznych co wzbudza wobec niej zaufanie. Co do ceny jest ona jak najbardziej współmierna do jakości usługi. Cena instalacji zawiera bowiem nie tylko zaprojektowanie elektrowni oraz jej montaż ale pełną opiekę dla klienta to znaczy pomoc w uzyskaniu dofinansowania jeżeli klient sobie tego życzy oczywiście oraz przygotowanie dokumentacji dla zakładu energetycznego. Moim zdaniem firma Sun Track jest tą godna polecenia. Poniżej link do ich strony,  zapraszam do zapoznania się z ich bogatą ofertę.

www.suntrack.pl

Zostaw odpowiedź