Forum fotowoltaika

Please or Register to create posts and topics.

2 różne akumulatory pod jeden regulator mppt

Witam, posiadam 1 baterie 100ah która już ma ponad 2 lata, nadal w miarę dobrze działa, zamówiłem nowy akumulator 250ah ( mogę podłączyć baterię 250ah do regulatora mppt 30a? ) I chciałbym zatrzymać ten akumulator 100ah, podłączenie równoległe raczej odpada ze względu na różnice ah oraz nowa bateria jest ponad 2 razy większa, myślę że najlepiej byłoby podłączyć każda baterie z osobna do regulatora, tylko jak to podłączyć? Dziękuję za pomoc.

Grzechu potrzebujesz izolatora baterii takiego jak w linku poniżej. Podłączas minus jako wspólny od regulatora do obu akumulatorów oraz plus do izolatora a z izolatora wychodzą dwa plusy na dwa akumulatory. Jak ten mniejszy się naładuje to zostanie rozłączony i będzie ładowany tylko ten drugi. To rozwiązanie zapewnia tylko ładowanie akumulatorów nie rozładowywanie.

https://suntrack.pl/izolatory-baterii/822-argo-diodowy-izolator-baterii-80-2ac.html

 

Filip

A to ciekawe a co z pracą w obu kierunkach tzn chodzi mi o ładowanie i rozładowywanie akumulatorów czy istnieje takie urządzenie, które by to obsłużyło. Mam dwa różne akumulatory tzn różne pojemnościowo ale w technologi AGM jeden 60Ah drugi 110Ah