Forum fotowoltaika

Please or Register to create posts and topics.

jakie zasilanie do domku holenderskiego

Witam

Jestem właścicielem niewielkiej działki i posiadam na niej domek typu holenderskiego. Niestety próba przyłączenia energii elektrycznej spełzła na niczym. W zakładzie energetycznym poinformowano minę, że koszt przyłącza sieci do mojej działki do 45 tyś z czego oni mogą partycypować w kosztach jedynie do kwoty 5 tyś zł. Z oczywistego powodu nie zgodziłem się na takie rozwiązanie.

W związku z powyższym chciałbym zamontować panele słoneczne na działce. Z działki korzystam w miesiącach letnich lipiec - sierpień. Potrzebuje zasilić zwykłą lodówkę, oświetlenie led, telewizor, ładowarki i o ile to możliwe niewielki odkurzacz ok 1200W. Zapomniałem dodać o pompie do małego hydroforu 1100W. Będę wdzięczny za pomoc w doborze sprzętu.

Pozdrawiam

Marek Suchodolski

Najistotniejszy w tym przypadku jest hydrofor i odkurzacz. Sa to urządzenia, które przy starcie pobierają 3-4 razy więcej energii niż przy pracy ciągłej. Może to oznaczać, że hydrofor w pierwszych 2-3 sekundach będzie pobierał 4500W i dlatego warto było by się wyposażyć w taką przetwornice aby moc chwilowa miła 5000/6000W a moc ciągła w granicach 2000-3000W. Trzeba tez wziąć pod uwagę, że hydrofor może się włączać w czasie gdy pracuje lodówka i telewizor wiec musisz zapewnić wystarczający zapas mocy.

Do takiej przetwornicy będziesz potrzebował 2 akumulatorów aby uzyskać napięcie 24V. Wyższe napięcie to wyższa sprawność i cieńsze okablowanie. Akumulatory o pojemności 110 do 150 Ah powinny być w sam raz.

Panele słoneczne jako generator energii powinny być przynajmniej dwa o mocy 280-300W. 280W do akumulatorów 110ah a 300W lub więcej wat do akumulatorów o większej pojemności.

Do tego warto a nawet trzeba wyposażyć się a regulator MPPT który zapewni ładowanie również w niekorzystnych warunkach słonecznych.

Z takim zestawem spokojnie możesz mieszkać w swoim domku w miesiącach marzec - październik i nie powinno zabraknąć Ci energii.

Filip

Witam,

ja dzięki poradom firmy Suntrack.pl wybrałem do siebie na działkę idealnie się sprawdzający system składający się z dwóch paneli 285Wp. regulatora ładowania MPPT i przetwornicy. Co prawda mam mały hydrofor, co pobiera zaledwie 450W

bardzo dziękujemy za miłe słowa. Zawsze staramy się doradzać optymalnie naszym klientom i dobierać zestawy solarne nie za małe ale też nie za duże bo nie ma sensu wydawać niepotrzebnie pieniędzy.

 

Filip