Forum fotowoltaika

Please or Register to create posts and topics.

przyczepa kempingowa niewiadów

Dzień dobry.

Proszę o pomoc w doborze całego zestawu z akumulatorem i przetwornicą do małej przyczepy kempingowej. Mam lodówkę na 230 małą podblatową,  oświetlenie LED i mały telewizor czasami ładowarka do małego telefonu. Zastanawiałem się nad zestawem z panelem słoncznym 50W ale nie jestem do końca pewien czy to dobry wybór.

jak ty wcisnąłeś lodówkę podblatowa do kampera 🙂

a tak na serio. Panel słoneczny 50W będzie zbyt mały. Pomyślał bym nad czymś w kierunku 160W dużo też zależy od przetwornicy napięcia i jej jakości. Tanie przetwornice mają to do siebie, że tracą sporo energii na zamianie napięcie ze stałego na zmienne.

Uważam, że panek 160w i akumulator 80Ah w zupełności powinien ci wystarczyć

od siebie tylko dodam, że czasami lepiej jest się zastanowić nad lodówką turystyczną na 12V a nie na 230V. Po pierwsze oszczędzi to nam pieniędzy na zakup przetwornicy po drugie takie urządzenia pobierają dużo mnie prądu i niekiedy zestaw fotowoltaiczny tez może być mniejszy.

Filip

Przeglądając allegro bądz inne serwisy ogłoszeniowe można znaleźć w zasadzie wszystko zasilane napięciem 12V mówię tu o takich sprzętach jak suszarki do włosów, czajniki, ekspresy do kawy itp. Moim zdaniem nie ma sensu instalować przetwornicy bo to zaraz będzie wydatek 200-300 zł a czasami i więcej.

 

 

odbiorniki w kamperze czy przyczepie kempingowej na 12 V to dobry pomysł. Instalowanie przetwornicy napięcia to zawsze strata 10% na zamianę zasilania z 12V na 230V. Czasami warto zainwestować w urządzenia 12V niż kupować drogą przetwornice napięcia do tego szumiącą jak włączą sie wentylatory a jak kupisz Volta to szumi ci przez cały czas 🙂