Forum fotowoltaika

Please or Register to create posts and topics.

Zabezpieczenie przepięciowe

Witam

Czy do elektrowni ONGRID zawsze powinno być stosowane zabezpieczenie przepięciowe. Mój instalator, który aktualnie wykonuje u mnie montaż uważa, że zabezpieczenie powinno być zrobione tylko po stronie napięcia zmiennego. Troche poczytałem w internecie i podobno zabezpieczenie powinno być też po stronie paneli.

Moja elektrownia to 5 kWp na falowniku Growatt.

zabezpieczenie przepięciowe powinno być stosowane zawsze po stronie AC i DC chyba. Koszt falownika to kilka tyś złotych a zabezpieczenia kilkaset więc nie ma sensu ryzykować.

tak zgadzam się z przedmówcą. Dodam jeszcze od siebie, że elektrownia słoneczna jeżeli ma okablowanie dłuższe niż 10 metrów między panelami słonecznymi a przetwornicą napięcie powinna posiadać dwa takie zabezpieczenia. Jedno przy panelach drugie przy falowniku.

Ważnym czynnikiem jest tez uziom. Jeżeli zakład energetyczny nie dostarczył własnego należy go wykonać we własnym zakresie. Może to być uziom szpilkowy, który jest gorszym rozwiązaniem lub bednarka zakopana dookoła domu.

Czy instalacja odgromowa zawsze jest potrzebna przy elektrowni słonecznej ? Czy można ją ewentualnie pominąć jeżeli mamy dobre zabezpieczenie DC i AC ?

 

Marek

z tego co wiem to zależy od wyliczeń, wysokości budynku, okolicznych lasów i domów.

warto jeszcze wspomnieć o prawidłowym wykonaniu uziemienia bo nawet najlepsza instalacja odgromowa nic nie da jeżeli uziemienie nie trzyma parametrów.

u mnie zabezpieczenia są tu i tu. projekt i montaż - pvprojekt.

Trochę mi to wygląda jak reklama i to marna 😀