Instalacje fotowoltaiczne dla rolników

Instalacje fotowoltaiczne dla rolników

Wśród nowoczesnych rozwiązań na obszarach wiejskich nie zabrakło takich, jak choćby instalacje fotowoltaiczne dla rolników. Znaczący postęp technologii jest widoczny w każdej dziedzinie naszego życia. Nie ominął również rolnictwa.

Instalacje fotowoltaiczne dla rolników choć są nowością, to już zdążyły zrobić prawdziwą furorę. Rolnicy mogą korzystać z darmowej energii, którą produkuje mikro instalacja fotowoltaiczna, zmniejszając tym samym swoje rachunki za prąd. W tym celu wystarczy im to, co w rolnictwie bywa najważniejsze. Słońce. Warto dodać, że na terenach wiejskich nie ma zwykle większych problemów ze znalezieniem właściwego miejsca dla instalacji. Na wolnej przestrzeni panele słoneczne mogą produkować prąd niemal wszędzie.

Dlaczego instalacje słoneczne są tak cenne dla rolnictwa?

Każdy rolnik, hodowca czy plantator zauważa, że w jego pracy zużywane jest mnóstwo prądu elektrycznego, wody i światła. Niestety, wyłącznie światło słoneczne należy tutaj do zasobów, które może pozyskać za darmo i bez szkody dla środowiska. Za prąd elektryczny, a także wodę z wodociągów trzeba zapłacić. Rachunki zaś potrafią być gigantyczne. Dlatego też nie powinien dziwić fakt, że zainteresowanie instalacją słoneczną jest tak duże. Właściciele mniejszych terenów mogą zdecydować się na instalacje fotowoltaiczne dla rolników, które pokryją ich własne zapotrzebowanie. Z kolei właściciele większych terenów mogą zainwestować w budowę farmy fotowoltaicznej. W takim wypadku będą mogli stać się producentem energii elektrycznej, zyskując dzięki temu dodatkowe środki pieniężne.

Instalacje fotowoltaiczne dla rolników – nowoczesne rozwiązania

Rosnące ceny prądu oraz duża świadomość ekologiczna sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na własną instalację fotowoltaiczną. Jest to bowiem najlepszy sposób, aby zadbać o nasze środowisko i ograniczyć koszty własne. Nowoczesne rozwiązania pozwalają nam na wybór najbardziej odpowiednich elementów instalacji. Na rynku bez trudu możemy znaleźć ciekawe oferty modułów polikrystalicznych, które są nieco tańsze, ale i mniej wydajne. Również łatwo znajdziemy moduły monokrystaliczne, które są nieco droższe, ale i nieco bardziej wydajne. W zależności do tego, jakie moduły wybierzemy, kolejnym krokiem jest wybór właściwego falownika. Urządzenie to ma za zadanie przekształcać prąd stały, który produkują panele fotowoltaiczne w prąd zmienny, czyli taki, który możemy pobierać z gniazdek elektrycznych. Na koniec pozostaje już wybór konstrukcji pod panele słoneczne.

 

program mój prąd

 

Prosument, a może producent?

Prosument jest osobą, która produkuje prąd elektryczny na własne potrzeby, a ewentualny nadmiar prądu odprowadza do ogólnodostępnej sieci energetycznej. Jeżeli więc rolnik, hodowca lub plantator zechce wykorzystać jedynie część swojej nieruchomości i stworzy tam instalację fotowoltaiczną na własne potrzeby – stanie się prosumentem. Jednakże, jeśli taka osoba zdecyduje się na wykorzystanie większego obszaru – może wybrać dla siebie opcję producenta energii elektrycznej. Wówczas na gruncie montowane są panele słoneczne, które stworzą farmę. W takim przypadku należy dobrać odpowiednie systemy kotwiczące. Pozwolą one na stabilne i bezpieczne zamontowanie modułów na dowolnym podłożu, na wszystkich klasach gleb. W przypadku farmy fotowoltaicznej, producent zarabia na każdym kWh wyprodukowanej mocy. Choć cena jest niższa niż w przypadku instalacji prosumenckich, to i tak może przynosić spore dochody.

Wsparcie finansowe na instalacje fotowoltaiczne dla rolników

Szacuje się, że instalacja fotowoltaiczna zwraca się w ciągu kilku lat od jej zamontowania. Jednakże, czas ten może być znacznie krótszy, jeśli wybierzemy dodatkowe możliwości ich finansowania. Na przykład, w ramach programu “Agroenergia” realizowanego przez NFOŚiGW. Ponadto, można udać się do urzędu gminy i dopytać o tego rodzaju wsparcie, gdyż gminy współpracują z NFOŚiGW w tym zakresie i realizują różnego rodzaju programy. Wsparcie dla tego typu inwestycji możemy także znaleźć w ramach Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich. Nie zapominajmy także o niskooprocentowanych kredytach lub ofertach leasingowych. Stanowią one doskonałe wsparcie tego rodzaju przedsięwzięć.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.

18 + 19 =