Fotowoltaika

Jakość a cena paneli fotowoltaicznych

Panel fotowoltaiczny to ten element przydomowych elektrowni solarnych, który przetwarza energię słoneczną na energię elektryczną. Od ich jakości i trwałości zależeć więc będzie wydajność całej instalacji. Wysokiej jakości moduły fotowoltaiczne to gwarancja długoletniej sprawności systemu i szybszego zwrotu z inwestycji. Na co należy zwrócić uwagę wybierając ogniwa fotowoltaiczne? Jakie wady mają tańsze panele fotowoltaiczne?

Klasy ogniw fotowoltaicznych

Ceny instalacji fotowoltaicznych są na podobnym poziomie u różnych wykonawców / firm zajmujących się ich dostarczaniem i montażem. Znaczne różnice w cenie powinny więc skłonić nas do zastanowienia się nad klasą oferowanych nam ognisk fotowoltaicznych. Może się bowiem okazać, że kupując tanio – kupujemy ogniwa gorszej jakości, które będą charakteryzować się niższą trwałością i sprawnością.

Ogniwa fotowoltaiczne dostępne są w trzech klasach:

  • Klasa A – to ogniwa najwyższej jakości, bez żadnych wad;
  • Klasa B – to ogniwa z nielicznymi uszkodzeniami / skazami (skazy i uszkodzenia są czasem trudne do zauważenia, o słabszej jakości ogniwie może np. świadczyć niejednolity kolor modułu);
  • Klasa C – to ogniwa z licznymi skazami (skazy i uszkodzenia widoczne „gołym okiem”).

Najwyższą moc modułów fotowoltaicznych, ich jakość, żywotność i sprawność gwarantują ogniwa fotowoltaiczne klasy A. Najtańsze, ale również najmniej wydajne są moduły zbudowane z ogniw fotowoltaicznych klasy C. Wysokiej jakości instalacja solarna powinna dobrze funkcjonować przez około 20-25 lat. Decydując na tanie ogniwa fotowoltaiczne narażamy się na znaczne skrócenie żywotności przydomowej elektrowni oraz jej niższą wydajność. Może się okazać, że zaoszczędzone na instalacji kilka tysięcy złotych sprawi, że cała inwestycja nam się nie zwróci (zwrot z inwestycji w wysokiej jakości panele fotowoltaiczne następuje najczęściej w ciągu 6-8 lat).

Wady tanich ogniw fotowoltaicznych

Tanie ogniwa fotowoltaiczne to ogniwa niskiej jakości. Jakie są ich wady?

Uszkodzenia mechaniczne

Najczęściej występującym uszkodzeniem mechanicznym taniego panelu fotowoltaicznego są połamane ogniwa. Do tego typu uszkodzeń dochodzi najczęściej w wyniku ręcznego lutowania ogniw lub innej, nieodpowiedniej lub źle przeprowadzonej obróbki. Panele z połamanymi ogniwami nie powinny być w ogóle montowane – należy je bezwzględnie zwrócić / zareklamować.

Do uszkodzeń mechanicznych zalicza się również zarysowania na wierzchniej, szklanej części panelu fotowoltaicznego. Należy tutaj podkreślić, że te zarysowania nie są wyłącznie defektami estetycznymi – mają one bezpośredni wpływ na obniżoną sprawność panelu. W wyniku takich rys / zarysowań naruszona jest bowiem powłoka antyrefleksyjna, która może dodatkowo się odwarstwiać. Głębokie lub pogłębiające się z czasem rysy mogą z kolei doprowadzić nawet do pęknięcia powierzchni panelu.

Przerwy w strukturze i hot spoty

Struktura paneli fotowoltaicznych powinna być jednolita. W tanich panelach często dochodzi do przerw w strukturze, co przekłada się negatywnie na pracę poszczególnych ogniw i całych modułów. Przerwy w strukturze panelu mogą oznaczać, że jego część będzie wyłączona z użycia, co będzie skutkowało nadmiernym obciążeniem innych części panelu oraz powstawaniem tzw. hot spotów. Hot spoty to miejsc o podwyższonej temperaturze, które mogą się nagrzewać nawet do 250 st. C, co może doprowadzić nawet do samozapłonu.

Przebarwienia

Niejednolity kolor paneli fotowoltaicznych może świadczyć o tym, że został zbudowany z ogniw klasy B lub C (w tym przypadku widoczne będą również inne skazy i uszkodzenia). Ponadto tanie panele fotowoltaiczne będą dość szybko się przebarwiać (brązowe, nieregularne „plamy”) w wyniku działania promieniowania UV na folię EVA panelu – może nawet dojść do jej odwarstwienia (tzw. de laminacji). Te przebarwienia będą nie tylko obniżały estetykę instalacji, ale przede wszystkim negatywnie wpływały na jej sprawność (przebarwienia rzucają cień na ogniwa).

Zanieczyszczenia wewnętrzne

W tanich panelach fotowoltaicznych, które zostały wykonane w nieodpowiednich warunkach, bez zachowania należytej staranności, mogą znajdować się zanieczyszczenia – przede wszystkim kurz, ale również różnego rodzaju poprodukcyjne opiłki. Zabrudzenia nie mają większego wpływu na estetykę paneli, ale mogą powodować zacienianie fragmentów ogniw, co z kolei będzie obniżać sprawność i efektywność całej instalacji. Zanieczyszczenia wewnętrzne niosą za sobą również ryzyko zapalenia się panelu.

Przewody, złącza i podzespoły tylko najwyższej jakości

Decydując się na budowę przydomowej elektrowni solarnej postawmy na elementy najwyższej jakości, które zagwarantują nam efektywność całej instalacji. Zaoszczędzenie nawet kilku tysięcy złotych w trakcie montażu może okazać się bardzo ryzykownym pomysłem – zarówno w kontekście naszych finansów, jak i bezpieczeństwa.

Artykuł powstał we współpracy z vosti.pl, lubelskiej firmy specjalizującej się w dostarczaniu do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw wyłącznie najwyższej jakości systemów fotowoltaicznych.

3 komentarze

  1. no tak, artykuł interesujący i prawdziwy. Niestety w Polsce obowiązuje jedno kryterium 100% cena taniej, taniej, taniej a potem okazuje się, że sprzęt nie spełnia wymagań i zaczyna się lament

  2. Ciekawy artykuł, warto wspomnieć, że wiele uszkodzeń w trakcie eksploatacji paneli fotowoltaicznych spowodowane jest złym lub niedokładnym myciem instalacji PV.

  3. Koszty naprawy paneli potrafią być naprawdę wysokie. Ale mimo wszystko jest to rzecz warta zainwestowania większej sumy, która na pewno się zwróci. Widać, że Polacy zaczynają pomału przekonywać się do tego rozwiązania.

Leave a Response