Kogo wybrać do instalacji fotowoltaicznej?

Kogo wybrać do instalacji fotowoltaicznej?

Przy wyborze instalacji słonecznej istotne jest nie tylko to, jakie wybierzemy panele i falownik, ale również kogo wybrać do instalacji. Instalatorzy fotowoltaiki stają się coraz liczniejszą grupą. Zaś wybór właściwej osoby nie jest prosty.

Decyzja, kogo wybrać do instalacji słonecznej wcale nie jest prosta. Zadaniem instalatora jest przede wszystkim bezpieczne zamontowanie wszystkich elementów instalacji. Jednocześnie, nie może on uszkodzić dachu. Powinien również zrobić wszystko, aby zmaksymalizować wydajność instalacji. Jak więc wybrać właściwą osobę?

Jak wybierać instalatora do fotowoltaiki?

Przede wszystkim warto zorientować się, kto w pobliżu nas zajmuje się montowaniem instalacji fotowoltaicznych. Następnie sprawdzamy opinie umieszczane w internecie na temat poszczególnych firm i instalatorów. Jeśli chcemy, aby to instalator pozyskał dla nas moduły to należy upewnić się, czy są to moduły z rankingu Tier 1. Nie możemy zapominać także o gwarancji. Zawsze powinniśmy dowiedzieć się, jaką oferują gwarancję, na com na jak długo oraz jakie są wykluczenia. Na tej podstawie jesteśmy w stanie zrezygnować z kilku firm, które nie spełnią naszych wymagań. Do pozostałych możemy zwrócić się z prośbą o przedstawienie szczegółowej oferty.

Kogo wybrać do instalacji fotowoltaicznej? – w praktyce

Ponieważ fotowoltaika w Polsce zagościła dość niedawno, niemożliwym jest znalezienie tutaj firmy, która zajmuje się tym od dziesięcioleci. Jeśli ktoś się tym szczyci, zachowajmy czujność. Wybierając firmę instalacyjną na początek upewnij się, że w ogóle istnieje. Rządowe serwisy typu CEIDG lub KRS z pewnością nam pomogą. Powinniśmy tam znaleźć wiele istotnych informacji. Na przykład: od kiedy firma istnieje?, czy notuje straty? Następnym krokiem powinno być sprawdzenie danej firmy w internecie. Zapoznanie się z opiniami, stroną internetową firmy, liczbą oddziałów czy profilami w mediach społecznościowych to kolejny ważny krok. Na koniec dowiedz się, czy instalator sam wykonuje wszystkie prace czy zleca to podwykonawcom. Takie zlecanie pracy innym firmom nie zawsze jest z korzyścią dla klientów.

podłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci

Jakich informacji powinniśmy poszukać?

Szukając, kogo wybrać do instalacji solarnej powinniśmy dowiedzieć się kilku podstawowych rzeczy. Jeśli uda nam się dotrzeć w internecie do osób, które już korzystały z usług danej firmy, koniecznie zapytajmy o kilka kwestii. Po pierwsze – jak przebiegały prace instalacyjne? Ile zajęły dni? Czy obyło się bez komplikacji? Po drugie – jakie są doświadczenia klientów z obsługą przedsprzedażową oraz posprzedażową? Czy zdarzały się reklamacje i jak przebiegały? Potrzecie – warto dowiedzieć się, czy wydajność paneli jest zgodna z tą obiecaną. To bardzo ważne, ponieważ nie chcemy tracić pieniędzy. Inni klienci wybranej firmy powinni znać odpowiedzi na te pytania, dlatego warto zaczerpnąć u nich informacji.

Jakie panele słoneczne oferuje instalator?

To kolejne, niezwykle ważne pytanie, jakie powinniśmy zadać. To, kogo wybrać do instalacji solarnej jest często ściśle powiązane z montowanymi elementami, bowiem instalatorzy bardzo często oferują montaż produktów, które sami sprzedają. W takim wypadku należy dowiedzieć się kilku ważnych informacji. Zapytaj instalatora, jakiego producenta paneli słonecznych używa? Gdzie są produkowane moduły solarne, falownik i inne elementy instalacji? Jaki falownik oferuje? Jakie panele słoneczne są w ofercie (monokrystaliczne, polikrystaliczne lub cienkowarstwowe panele słoneczne)? Na koniec dowiedz się także, ile tego typu instalacji do tej pory wykonał wybrany instalator. Ponieważ istnieją setki producentów ogniw solarnych, koniecznie poznaj ich wady i zalety. Postaraj się, aby wybór był jak najbardziej świadomy, a przy tym i jak najlepszy.

Gwarancja instalatora – jak i kogo wybrać do instalacji solarnej?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest gwarancja na instalacje słoneczną oraz wszystkie jej elementy. Same moduły i falowniki objęte są gwarancją fabryczną. Najczęściej spotkamy się z gwarancją na panele wynoszącą 10 – 25 lat oraz gwarancją na falownik w okolicy 5-10 lat. Gwarancja na falownik zawsze jest niższa, bo sama żywotność falowników jest znacznie krótsza niż modułów słonecznych. Jednakże, jeśli poszukujemy instalatora, powinniśmy zwrócić uwagę także na gwarancję obejmującą wykonane prace. Powinna obejmować wszystkie elementy, a zatem moduły solarne, falownik, okablowanie oraz konstrukcję. Jeśli instalator nie daje takiej gwarancji – lepiej zrezygnuj z jego usług. Nie zapominaj także, że gwarancji możemy wymagać jedynie od firmy, która nie ogłosi upadłości lub nie zostanie zamknięta. Dlatego sama cena nie zawsze powinna być głównym kryterium wyboru.

falownik fotowoltaiczny

Czy podpisanie umowy jest konieczne?

Zdecydowanie tak. Jeśli instalator nie chce podpisać umowy – zdecydowanie zrezygnuj z jego usług. Jednak przed podpisaniem umowy bardzo dokładnie ją przeczytaj. Wszelkie zapisy, także te “drobnym druczkiem” są bardzo istotne. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości – proś o wyjaśnienie lub o zmianę zapisu. W przypadku odmowy, zrezygnuj z podpisania umowy. Ponadto, sprawdź punkt dotyczący gwarancji mocy. Powinny tam być zawarte informacje dotyczące tego, jakie straty wydajności paneli są oczekiwane na przestrzeni lat. Przeczytaj uważnie również punkt dotyczący umowy serwisowej. Dobrze, jeśli obejmuje wsparcie techniczne, monitorowanie wydajności i ewentualne prace serwisowe poprawiające wydajność. Spytaj również o fundusz gwarancyjny. W przypadku, kiedy jakaś firma bankrutuje nadal mamy prawo do gwarancji w ramach tego funduszu.

Kogo wybrać do instalacji solarnej – podsumowanie

Jeśli masz już listę tych zaufanych instalatorów, którzy spełnili wszelkie kryteria, możesz wysłać prośbę o wycenę. Zwróć się z tą prośbą do wszystkich instalatorów ze swojej ostatecznej listy. Przygotowanie indywidualnej oferty może potrwać nawet kilka dni. Po tym czasie otrzymasz szczegółową i łatwą do interpretacji ofertę, w której zawarta będzie dokładna cena wszystkich prac i materiałów. Dobra oferta jest przede wszystkim klarowna i obejmuje całkowitą cenę wszystkiego. Po przeanalizowaniu ich pozostaje już tylko dokonanie wyboru.

Related Posts
2 Comments

Hello, you used to write fantastic, but the last few posts have been kinda boring?K I miss your great writings. Past several posts are just a little bit out of track! come on!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

three × 2 =