Przetwornica z napięciem Sinusoidalnym czy tańsza bez sinusa
Elektrownie słoneczneFotowoltaika

Przetwornica z napięciem Sinusoidalnym czy tańsza bez sinusa- którą wybrać ?

Jaką przetwornice powinniśmy wybrać na jaką się zdecydować, przy tak dużej dostępności tych urządzeń na rynku? Ja zawsze wszystko będzie zależało od tego do czego będziemy tą przetwornicę stosować. Na początek może przeanalizujmy jakie rodzaje przetwornic mamy dostępne na rynku.

Przetwornice SINUS

            Co to znaczy, że przetwornica jest SINUS i co właściwie dla nas jako użytkowników takiego urządzenia oznacza? Przetwornica Sinus to przetwornica na której wyjściu otrzymujemy napięcie o przebiegu sinusoidalnym czyli takim jakie mamy w gniazdku. To jakie napięcie otrzymujemy na wyjściu przetwornicy jest bardzo ważne, ponieważ od tego będzie zależeć jaki rodzaj urządzeń możemy do niej podłączyć. Jeżeli z przetwornicy mamy zamiar zasilać takie sprzęty jak lodówka, telewizor czy pompa wody możemy być pewni, że potrzebujemy przetwornicy Sinus. W innym przypadku urządzenia te nie będą działały pomimo prawidłowego doboru przetwornicy czyli odpowiednio dobranej mocy ciągłej do mocy jaka będzie pobierana. W chwili obecnej urządzenia elektroniczne są urządzeniami bardzo wrażliwymi i również, żeby działać potrzebują napięcia takiego jak w gniazdku. Na rynku dostępnych jest coraz więcej przetwornic na których wyjściu otrzymujemy napięcie z czystym sinusem, ponieważ są one dużo bardzie uniwersalnymi urządzeniami. Decydując się na zakup takiej przetwornicy możemy być pewni, że każde z podłączonych do niej urządzeń będzie działało, oczywiście jeżeli została ona dobrana prawidłowo. A jak dobieramy przetwornicę? Mamy dwa czynniki które musimy wziąć pod uwagę. Po pierwsze na jakie napięcie powinna pracować czyli na jakie napięcie jest nasz system. Tak więc nie będziemy przetwornicy z napięciem wejściowym 12V podłączać do systemu 24V i odwrotnie bo na pewno nie będzie działać. Tak więc ważne jest żebyśmy mieli świadomość do jakiego systemu chcemy dołączyć nasza przetwornicę. Drugim bardzo ważnym czynnikiem jest moc urządzeń jakie będą do niej podłączane. Ich moc całkowita musi się mieścić w tolerancji mocy z jaką pracuje przetwornica. W innym przypadku urządzenia nie będą działały, może też dojść do uszkodzenia przetwornicy. Pomimo, że większość z nich ma wbudowane zabezpieczenia przed takimi sytuacjami.

Przetwornica bez Sinusa na wyjściu

            Przetwornice które nie są oznakowane jako sinus na wyjściu dają napięcie przemienne o przebiegu innym niż sinusoidalny. Przetwornice te na wyjściu dają  tak zwaną sinusoidę modyfikowaną czyli napięcie przemienne o przebiegu prostokątnym.  Jest to napięcie które pozwala na zasilanie nie wrażliwych urządzeń elektronicznych natomiast nie pozwala na działanie takich urządzeń jak lodówka czy pompa wody. Przetwornice te więc znajdują coraz mniejsze zastosowanie, ponieważ najnowsze urządzenia elektroniczne są coraz bardziej wrażliwe na napięcie zasilania i wymagają napięcia takiego jak z sieci elektroenergetycznej. Naturalnie na rynku dostępne są te przetwornice o różnych napięciach zasilania oraz o różnej tolerancji mocy.

Rodzaje przetwornic

            Poza przetwornicami z czystym sinusem na wyjściu i bez niego, pracujących na różne napięcia oraz o różnych mocą są przetwornice elektroniczne i z transformatorem. W przypadku tych pierwszych zamiana napięcia DC na AC zostaje dokonana przez elementy elektroniczne w drugim przypadku przez transformator. Na pewno w przypadku przetwornic transformatorowych mamy większą pewność co do przebiegu napięcia wyjściowego będą one się również wolniej nagrzewały niż przetwornice elektroniczne, czyli wentylator nie będzie się załączał od razu po rozpoczęciu pracy przez urządzenia. Co jest ważna informacją ponieważ pomimo nawet stosunkowo cichej pracy wentylatora, hałas jaki wytwarza może przeszkadzać jej użytkownikom. Urządzenie transformatorowe będą też charakteryzowały się większa niezawodnością oraz żywotnością a co za tym idzie ceną.

            Stając przed zakupem przetwornicy i mając do wyboru urządzenie z czystym sinusem na wyjściu i bez niego dużo lepszym wyborem będzie przetwornica Sinus. Jest ona  urządzeniem uniwersalnym czyli takim które będzie zasilało sprzęty elektroniczne ale i takie jak na przykład lodówkę. Faktem jest, że przetwornice z Sinusem  na wyjściu są droższe od tych bez niego, natomiast warto zainwestować, ponieważ nigdy nie wiadomo do czego w przyszłości będziemy chcieli zastosować nasze urządzenie. Mając do wyboru przetwornicę transformatorową lub elektroniczną głównym kryterium wyboru będzie cena. Oba rodzaje urządzeń bowiem będą dobrze działały, natomiast różnica w cenie pomiędzy jest nimi będzie duża więc wszystko zależy od budżetu jaki chcemy przeznaczyć na zakup urządzenia.

Zostaw odpowiedź