Powerwall 2 od TESLI
Fotowoltaika

Powerwall 2 od TESLI

Ostatnio na amerykańskim rynku pojawiło się najnowsze urządzenie wyprodukowane przez Tesle. I jak przystało na tego producenta urządzenie to może zrewolucjonizować rynek związany z magazynami energii. Powerwall bowiem to nic innego jak akumulator litowo-jonowy bardzo dużej pojemności. Jest on dostępny w dwóch wersjach 7 kWh oraz 10 kWh. Oprócz ogromnej pojemności co jest takiego nie zwykłego w Powerwallu i co wyróżnia go z pośród urządzeń dotychczas dostępnych na rynku?

Powerwall TESLA

Jak na razie nie ma na rynku żadnej konkurencji dla urządzenia TESLI. Powerwall jest urządzeniem które w jednej obudowie zawiera akumulatorem litowo-jonowym o bardzo dużej pojemności oraz inwerter który jest jego kluczowym elementem. Jak przystało na TESLE która bardzo dba o wygląd sowich urządzeń design Powerwall jest bardzo atrakcyjny. Urządzenie można postawić na podłodze , lub powiesić na ścianie na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Można też wybrać kolor w jakim ma zostać wykonana obudowa. Obudowy tego urządzenia są wykonywane przez firmę Philips. Całe urządzenie jest o wymiarach 15,06 x 75,44 x 15,49 cm oraz masie trochę ponad 100kg.

Jak to działa?

Akumulatory umieszczone w urządzeniu mogą być ładowane z sieci AC lub z instalacji fotowoltaicznej. Do urządzenia podłącza się odbiory znajdujące w budynku z którego będą zasilane. Urządzenie to zostało oczywiście stworzone z myślą o oszczędzaniu na rachunkach za energię elektryczną oraz pozwolenia na całkowite się od niej uniezależnienie. Jeżeli Powewall jest stosowany w celu zmniejszenia rachunków i ładowany z sieci to w dzień kiedy ceny energii są wyższe urządzenia w domu są zasilane z akumulatorów, a wieczorem gdy ceny za prąd są niższe akumulatory są ładowane – tak rozliczani są użytkownicy w Stanach Zjednoczonch gdzie to urządzenie postało. W Polsce rozliczenia wyglądają inaczej w zależności od wybranej przez konsumenta taryfy. Urządzenie to pozwala tez na podłączenie do niego paneli fotowoltaicznych jako źródła ładowania. Wtedy sytuacja wygląda taż, że urządzenia cały czas pracują zasilane z energii z akumulatorów, jeżeli panele fotowoltaiczne nie nadążają ładować baterii doładowywane są one z sieci. Magazyny energii umożliwiają w sytuacji nadmiaru mocy z systemu fotowoltaicznego oddawanie jej do sieci.

Rewolucja w zupełnym uniezależnieniu się od sieci

Dzięki zastosowaniu baterii Powerwall jesteśmy w stanie zupełnie uniezależnić się od sieci elektroenergetycznej! Przy budowie systemu składającego się na przykład z paneli fotowoltaicznych i baterii TESLI brak dostępu do sieci nie będzie dla nas ograniczeniem. Jeżeli okazałoby się że jeden akumulator jest za mały do zasilania wszystkich odbiorów w naszym budynku możemy je ze sobą łączyć. Producent zapewnia swobodne łączenie ze sobą do 9 takich akumulatorów. Oczywiście jest to wersja przeznaczona dla odbiorców indywidualnych. Dla firm w których pobór macy będzie dużo, dużo większy TESLA stworzył specjalną serię o jeszcze większej pojemności. Jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla budynków umieszczonych w strefach w których nie ma dostępu do sieci elektroenergetycznej lub występują bardzo częste zaniki prądu. Taki Powerwall możemy też stosować jako system UPS. Co najważniejsze producent zapewnia 10 lat gwarancji na Powerwall oraz możliwość jej przedłużenia na kolejne 10 lat! Okres gwarancji może świadczyć o jakość wykonania baterii. Ustalona cena urządzeń to dla wersji o mniejszej pojemności (7kWh) 3 000 $, dla wersji 10 kWh 3 500 $. Na pierwszy rzut oka cena wydaje się dość wysoka natomiast analizując budowę urządzenia, jego zastosowanie , gwarantowany czas pracy oraz jakość wykonania możemy sobie zdać sprawę, że nie jest ona wygórowana. Na pewno przez dłuższy czas będzie się ona utrzymywać, ponieważ jak Powerwall jak na razie nie ma żadnej konkurencji. Oczywiście poprzez specjalny program i aplikacje na urządzenia mobilne możemy z każdego miejsca obserwować i kontrolować pracę naszych urządzeń. Cały system jest bardzo inteligentny, technologicznie zaawansowany, a przy tym bardzo łatwy i przyjazny w użytkowaniu.

1 Komentarz

Zostaw odpowiedź