Regulator ładowania CXN
Fotowoltaika

Regulator ładowania CXN

CXN to seria mikroprocesorowych regulatorów ładowania firmy Phocos.  Jest to regulator PWM. Jak każdy kontroler steruję pracą systemu, dba o to, żeby podłączony do niego akumulator nie został przeładowany ani rozładowany do poziomu minimalnego. Kontroler został dodatkowo wyposażony w System Zarządzania Nadmiarową Energią (EMM), który pozwala na pełniejsze wykorzystanie możliwości zestawu solarnego. Funkcja ta działa z takimi odbiornikami jak lodówka czy zamrażarka. Polega na przekazywaniu energii z panela słonecznego bezpośrednio do obciążenia w przypadku zablokowania akumulatora z powodu jego pełnego naładowania. W ten sposób wytwarzana energia przez panel nie jest tracona tylko na bieżąco wykorzystywana. Regulator może pracować w systemie 12V/24V, automatycznie dostosowując się do napięcia pracy, pozwala na ładowanie akumulatorów żelowych, AGM oraz z elektrolitem ciekłym. Regulator został też wyposażony w czujnik zmierzchowy. Funkcja ta jest bardzo przydatna przy wykorzystaniu zestawu solarnego do zasilania lamp. Nie potrzebujemy wtedy dodatkowego urządzenia załączającego i wyłączającego oświetlenie, ponieważ funkcję tą będzie spełniał regulator. CXN jest oczywiście poznaczony do użytku wewnętrznego.

Interface USB

            W celu lepszej kontroli naszego systemu solarnego istniej możliwość podłączenia do regulatora CXN Interface USB, który pozwala na podłączeniu urządzenia z komputerem. Dzięki temu oprogramowaniu możemy kontrolować pracę regulatora oraz zmieniać jego parametry. Oprogramowanie to pozwala na zapis archiwalnych danych do jednego roku wstecz co jest bardzo długim okresem zapisu danych historycznych dla takich urządzeń i niewątpliwie jest to jego bardzo dużą zaletą. Poprzez specjalny program zainstalowany na naszym komputerze mamy dostęp do bardzo dużej ilości danych z zapisu pracy naszego systemu fotowoltaicznego, między innymi: informacje o akumulatorze takie jak pojemność pozostałą do rozładowania akumulatora ilość dni w tygodniu/miesiącu nie doładowania na 100% akumulatora. Poziom ładowania baterii przez panel.  Możemy również sprawdzić, codzienne maksymalne oraz minimalne napięcie na akumulatorze, procentowy stan naładowania akumulatora rano i wieczorem, ładowania akumulatora przez panel, nadwyżki energii produkowane przez panel fotowoltaiczny każdego dnia, maksymalny prąd produkowany przez panel oraz maksymalny prąd pobierany przez obciążenie z podziałam na każdy dzień. Program oferuję nam również graficzne zestawienie na wykresach pracy naszego systemu.

Wyświetlacz CXM

            Poza specjalistycznym oprogramowaniem do regulatora można podłączyć również wyświetlacz. Wyświetlacz podobnie jak oprogramowanie pozwala na pełną kontrolę pracy systemu. Wyświetlane dane są czytelne a jego obsługa prosta i intuicyjna. Wyświetlacz przechowuję dane przez okres siedmiu dni z możliwością powrotu do dokładnych danych z każdego dnia. Na wyświetlaczu możemy odczytać takie dane jak: napięcie na baterii, prąd wytwarzany przez panel fotowoltaiczny, prąd pobierany przez obciążenia, poziom ładownia w amperogodzinach, ilość amperogodzin pobieranych przez panel oraz podsumowanie wszystkich amperogodzin od początku pracy systemu. Wyświetlacz również pokazuję stan naładowania akumulatora rano i wieczorem, maksymalne i minimalne napięcie akumulatora. Urządzenie to jest wysoce wyspecjalizowane i pozwala na pełne poznanie pracy naszego systemu. Bardzo ułatwia nam  kontrolę systemu, ponieważ sam regulator został wyposażony w bardzo mały wyświetlacz i odczytywanie z niego jakichkolwiek danych nie dla wszystkich jest komfortowe i jasne.

            Regulator CXN jest urządzeniem niezawodnym oraz w pełni spełniającym oczekiwania jego użytkowników. Do jego zalet możemy na pewno zaliczyć wbudowany czujnik zmierzchowy, system  zarządzania namiarem energii oraz możliwość podłączenia do niego interface USB oraz wyświetlacza. Wyświetlacz jest urządzeniem bardzo zaawansowanym technologicznie pozwala na pełną kontrolę pracy systemu, dokładny odczyt danych oraz intuicyjną obsługę. Mnogość danych które możemy z niego odczytać jest imponujące i na pewno zaspokoi ciekawość nawet najbardziej dociekliwych użytkowników systemu fotowoltaicznego. Do wad urządzenia możemy zliczyć bardzo mały i słabo czytelny wbudowany wyświetlacz.

Review overview

Jakość10
Wykonanie7
Cena8.5
8.5

Summary

Leave a Response