Regulatory ładowania Victron Energy MPPT Smart

Regulatory ładowania Victron Energy MPPT Smart

Wybór regulatorów ładowania na rynku jest niezmiernie duży.  Pierwsze chińskie regulatory ładowania można kupić nawet za kilkadziesiąt złotych a bardziej zaawansowane renomowanych firm z układem śledzenia mocy MPPT nawet za kilka tysięcy. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Państwu linie regulatorów ładowania holenderskiego producenta Victron Energy Blue Solar Smart z technologią MPPT oraz BlueTooth. Linia to obejmuje kilka regulatorów ładowania Smart Solar MPPT 75/10, 75/15, 100/15 & 100/20. Różnią się one mocą oraz napięciem maksymalnym o czym napiszemy w dalszej części artykułu.

Śledzenie najlepszego punktu mocy MPPT

Regulatory ładowania typu smart wyposażone w ultra szybką technologię MPPT 50 razy na sekundę sprawdzają najlepsze parametry panela słonecznego. W skład nich wchodzi aktualne napięcie modułu fotowoltaicznego oraz prąd. Te dwa parametry a dokładnie ich iloraz odpowiadają za całkowitą moc wyrażoną w Watach jaką możemy uzyskać. Jak wiadomo panel słoneczny nie ma stałego napięcia ani prądu i w zależności od pogody i natężenia promieniowania słonecznego są one zmienne. Rano będą inne niż w południe oraz wieczorem. 

Dzięki takiemu rozwiązaniu regulatory ładowania MPPT mogą zagwarantować pracę wtedy kiedy tradycyjne urządzenia PWM już nie pracują a więc wczesnym rankiem, późnym popołudniem a także w dni zachmurzone lub w pół cieniu. 

Regulatory typu MPPT rozdzielają napięcie panela od akumulatora przez co gwarantują pełen zakres napięciowy danego modułu solarnego. W przypadku regulatorów PWM gdzie napięcie modułu sprowadzane jest do aktualnego napięcia akumulatora straty mogą wynieść nawet 40% watów przy głęboko rozładowanym akumulatorze.

Regulatory ładowania Victron i Moduł bluetooth.

Regulatory Ładowania Smart BlueToothWszystkie regulatory ładowania serii Smart posiadają wbudowany nadajnik bluetooth i umożliwiają bezpośrednią komunikację i zarządzanie za pomocą aplikacji na smartfony Victron Connect. Aplikacja jest całkowicie darmowa zarówno dla systemów Android jak i IOS. Po połączeniu telefonu z regulatorem możemy na bierząco sprawdzać stan pracy urządzenia oraz wskazania historyczne. Możliwa jest również zdalna konfiguracja bez potrzeby podchodzenia do urządzenia. Dostępne są również takie opcje jak wybór akumulatora lub sterowanie światłem nocnym. 

Bardzo ważną a zarazem unikalną cechą jest możliwość aktualizacji oprogramowania właśnie za pomocą interfejsu bluetooth. Dzięki temu mamy gwarancję, że wszystkie nowości programowe jak i usprawnienia zostaną instalowane na bierząco w naszym urządzeniu. Takie rozwiązanie gwarantuje aktualizacje nawet do starszych regulatorów najnowszych algorytmów ładowania.

Regulatory Smart to nie zwykłe urządzenie dostępne powszechnie na rynku.  Umożliwiają zaawansowane sterowanie mikroprocesorowe i gwarantują najwyższe uzyski ze wszystkich dostępnych regulatorów na rynku. Niestety ich cena jest adekwatna do oferowanych możliwości i wacha się w przedziale 600 do 850 zł w zależności od modelu. Wydatek jednak naszym zdaniem jest opłacalny zwłaszcza, że producent oferuje 5 letni okres gwarancyjny na swoje produkty.

Obsługa paneli słonecznych.

Regulatory Victron Energy w zależności od modelu mogą obsługiwać różne panele słoneczne. Model podstawowy 75/10 dedykowany jest do paneli słonecznych nie przekraczających mocy 150W. Modele 75/15 i 100/15 umożliwiają prace z modułami 220W a modele 100/20 pozwalają na podłączenie panela 290W a nawet 300W. Ostatni model dedykowany jest do pracy z dużymi panelami słonecznymi tzw panelami ONGRID 24V. Warto również zaznaczyć, że model 100/20 potrafi obsłużyć dwa panele do 300W połączone szeregowo z napięciem akumulatora 24V.

Volt i amper.

Regulatory Ładowania Smart BlueToothKażdy regulator MPPT powinien posiadać dwa kluczowe oznaczenia / parametry. Pierwszy to napięcie maksymalne oznaczające jakie napięcie górke mogą mieć nasze panele. Drugie to prąd maksymalny, tak jak napięcie informuje o górnej granicy ale prądu wyrażonej w Amperach. Należy pamiętać, że przy doborze panela słonecznego nie kierujemy się wzorem napięcie * prąd = moc w watach a wskazaniami producenta. Producent dokładnie przewiduje jaka moc z jakim napięciem akumulatora może zostać dołączona do regulatora ładowania.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na znaczące przekroczenie sugerowanej mocy nie musimy obawiać się zniszczeń. Regulator ładowania sam obetnie nadwyżki mocy dostarczanej przez moduł solarny i będzie jedynie przekazywał maksymalną moc założoną przez producenta.

Podsumowanie.

Regulatory ładowania Victron Energy Smart Solar to jedne z najbardziej zaawansowanych urządzeń dostępnych na rynku w roku 2019. Każdy, kto może pozwolić sobie na zakup takiego urządzenia, będzie cieszył się energią przez cały rok. Nie ma znaczenia czy pogoda będzie słoneczne czy pochmurna. Regulator Victron Energy powinien dać sobie radę w każdych warunkach. Oczywiście istotnym aspektem jest odpowiednie dobranie mocy paneli słonecznych do akumulatorów żelowych oraz obciążenia.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.

three + twelve =