Czy samochody na prąd maja przyszłość
Fotowoltaika

Czy samochody na prąd mają przyszłość?

Czy samochody na prąd maja przyszłość i czy niedługo na naszych ulicach będziemy widzieli tylko taki pojazdy? To pytanie zadaję sobie chyba każdy uczestnik ruchu. Opinie dotyczące samochodów elektrycznych są podzielone. Możemy spotkać się z taką samą ilością pozytywnych jak i negatywnych opinii na temat tych aut.

            Pierwszą z wad która zawsze jest wymieniana przy ocenie tych samochodów jest ich cena. Odbiega ona znacznie od ceny samochodu spalinowego tej samej klasy. Dlatego też nie każdy jest skłonny czy ma możliwości, żeby zdecydować sie na zakup takiego auta. Po za ty wybór tych samochodów na rynku wydaję sie nadal dosyć ograniczony i mamy kilka flagowych modeli dostępnych dla przeciętnego uczestnika drogi.

            Kolejnym i chyba największym zmartwieniem właścicieli samochodów elektrycznych jest bardzo mała ilość albo zupełny brak stacji ładowania akumulatorów. Problem jest poważny, ponieważ jesteśmy bardzo mocno uzależnieni od pojemności akumulatorów w naszym aucie i jego kilometrowego zasięgu. Nasza podróż musi być dokładnie obliczona i zaplanowana. Nie ma tu miejsca na przypadek czy pomyłkę ponieważ skutkuję to tylko i wyłącznie jednym, brakiem zasilania i zatrzymaniem auta. Dlatego jak na razie auta te mogą doskonale sprawdzać się w podróżowaniu na niewielki odległości, do tak zwanych podróży po mieście z wcześniejszym zapoznaniem się gdzie znajdują się stacje ładowania. Czas ładowania czy doładowywania akumulatorów jest stosunkowo długi zwłaszcza w porównaniu z tankowaniem samochodu benzynowego go czy na gaz. W przypadku aut ekologicznych naprawdę trzeba uzbroić się w cierpliwość.

            Infrastruktura dla aut elektrycznych – punkty ładowania nadal w naszym kraju pozostawiają wiele do życzenia i na pewno jest to jeden z powodów dla którego tak mała część kierowców decyduję się, żeby przesiąść się z samochodu spalinowego na elektryczny. Brak infrastruktury hamuję też rozwój rynku takich aut w naszym kraju.

            Pomimo wad, cały czas piętrzących się pytań i nie pewności w stosunku do aut zasilanych wyłącznie energią elektryczną mają one wiele zalet. Przede wszystkim są samochodami ekologicznymi które nie produkują żadnych spalin podczas jazdy. W dobie tak dużego smogu który nas dotyka zaleta ta powinna być przeważająca przy wyborze samochodu. Dbanie o środowisko naturalne, powietrze którym oddychamy jest bardzo ważne. Smog i zanieczyszczenia nie są jedynie wymysłem a realnym zagrożeniem dla organizmu człowieka. Długie przebywanie w takich warunkach może skutkować różnymi chorobami skórnymi, dróg oddechowych a nawet prowadzić do śmierci. Na zanieczyszczenia szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze. Powinniśmy być świadomi tego jakie zagrożenia niesie ze sobą smog i wiedzieć, ze nawet tak wydaje się mała zmiana auta na samochód elektryczny czy hybrydowy ma znaczenie. Po za bardzo pozytywnym wpływem na środowisko samochody elektryczne są bardzo ciche i potrafią osiągać równie duże prędkości jak samochody spalinowe.

            Oczywiście prekursorem i niekwestionowanym liderem w dziedzinie produkowania samochodów elektrycznych jest Tesla. Firma została założona w 2003 roku, a w 2008 roku wypuściła rynek pierwszy w pełni elektryczny samochód. Tesla ciągle pracuję nad ulepszaniem swoich samochodów, wprowadzając ulepszenia i stosując nowe rozwiązania. W chwili obecnej pracuję nad wprowadzeniem na rynek ciężarówki zasilanej wyłącznie energią elektryczną. Ceny samochodów tego producenta plasują się na wysokiej półce cenowej.  Tak jak wspominałam na początku niestety nadal bardzo wysoka cena samochodów elektrycznych często odstrasza potencjalnych klientów.

            Samochodami których najwięcej można zobaczyć na Polskich ulicach są samochody BMW model i3. Firma ta również nie spoczywa na laurach i cały czas pracuję na wprowadzeniu coraz nowszych ulepszonych modeli BMWi3, z większym zasięgiem i bateriami o większej pojemności.

            O tym czy samochody elektryczne zawojuj Polskie ulice możemy jedynie gdybać. Taka sama ilość przeciwników co i zwolenników jak na razie nie przechyla szli w żadną ze stron. Na pewno dopóki sama infrastruktura pozwalająca na częstsze ładowanie akumulatorów w autach czyli dająca większą swobodę oraz bezpieczeństwo korzystania, nie zostanie rozbudowana bardzo trudno będzie tym autom zawojować nasz kraj. Polscy kierowcy są bardzo świadomymi konsumentami i coraz bardziej przychylnym okiem spoglądają w stronę ekologicznych aut. Niestety sama cena takiego samochodu skutkuje rezygnacją jego zakupu. Oczywiście są też kierowcy którzy są zagorzałymi zwolennikami samochodów spalinowych, nie wyobrażają sobie jazdy autem elektrycznym i nigdy nie dadzą sie do tego przekonać. Na szczęście mamy wybór i sami możemy decydować jakie są nasze oczekiwania, możliwości i które z aut będzie je spełniać.

Zostaw odpowiedź