Zasilanie awaryjne pomp awaryjnych C.O.
Fotowoltaika

Zasilanie awaryjne pomp C.O.

Zasilanie awaryjne dla pomp centralnego ogrzewania jest zestawem urządzeń o których niestety najczęściej zapomina się w czasie projektowania domowych instalacji. Ciągły dostęp do zasilania pomp cyrkulacyjnych w instalacji stanowi o jej bezpieczeństwie. W przypadku zaniku zasilania w momencie wysokiej temperatury na piecu, czy w kominku może dojść do wrzenia wody w zbiorniku. Skutkiem tego może być wybuch lub rozszczelnienie instalacji. Sytuacja taka jest bardzo niebezpieczna. Jak możemy się przed nią ochronić? Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie zakup systemu stanowiącego UPS dla zasilania pompy.

Awaryjne zasilanie pomp

            Bardzo dobrym rozwiązaniem do awaryjnego zasilania cyrkulacyjnych pomp centralnego ogrzewania będą zestawy składające się urządzeń które łączą w sobie cechy przetwornic i ładowarek oraz oczywiście akumulatora/akumulatorów. Urządzenia które będą bardzo dobrze sprawdzały się w takiej pracy w swojej ofercie posiada firma VOLT. Są to urządzenia które posiadają cechy przetwornic oraz ładowarek. Wbudowana w zasilaczu ładowarka podaje na wyjściu napięcie o kształcie czystego Siunusa. Jest to bardzo ważne! Takie bowiem napięcie znajduje się w naszych gniazdkach i właśnie dokładnie takiego napięcia do zasilania będą potrzebowały pompy. Jeżeli napięcie na wyjściu przetwornicy nie będzie czysto Sinusoidalne pompa nie będzie działać. Ładowarka w jaką został wyposażony zasilacz pozwala na ładowanie akumulatorów po podłączeniu jej do sieci. Jak dobrać odpowiedni zasilacz do pompy cyrkulacyjnej  w naszej instalacji? Przede wszystkim ważna jest moc pompy oraz napięcie jej pracy. To do wartości jej mocy dobierana będzie moc urządzenia zasilającego. Urządzenie to powinno posiadać możliwość pracy z urządzeniami o dwa do trzech razy większej mocy niż wymaga do pracy pompy. Tak, żeby pozwolić na jej swobodny bezawaryjny start.

Sinus PRO S

            Dla miłośników energii odnawialnej firma VOLT przygotowała również propozycję zasilacza który oprócz cech ładowarki i przetwornicy posiada wbudowany regulator ładowania MPPT pozwalający na podłączenie do systemu paneli fotowoltaicznych, a tym samym sprawić by zestaw ten był w pełni autonomiczny. Urządzenia te należą do serii Sinus PRO S specjalnie dedykowanej dla zestawów fotowoltaicznych.  Zasilacze Sinus Pro S należą do gamy urządzeń wysoce zaawansowanych. Posiadają tryby pracy które użytkownik wybiera w zależności od wymagań pracy urządzenia. Zasilacz ten pozwala bowiem na  jednoczesne ładowanie akumulatorów przez panele fotowoltaiczne oraz sieci elektroenergetyczną. Priorytet działania urządzenia wybiera sam konsument. Urządzenie to jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób które chcą swoją instalacje UPS zbudować na bazie paneli fotowoltaicznych tworząc ją tym samym w pełni autonomiczną.

Akumulatory

             Na pewno najlepszym wyborem do zasilania awaryjnego pomp cyrkulacyjnych centralnego ogrzewania będą akumulatory AGM. Akumulatory te są urządzeniami głębokiego rozładowania, doskonale sprawdzają się w sytuacji szybkiego rozładowania i doładowania, co będzie miało miejsce gdy ładowarka będzie podłączona do sieci. Będą one też bardzo dobrze współpracowały z systemem wyposażonym w panele fotowoltaiczne. Ich żywotność jest duża wynosi 400 pełnych cykli pracy. Oczywiście w zależności od szybkości ich wykonania stracą one swoja sprawność. Przyjmując, że system będzie działał jako UPS w przypadku zaniku napięcia w sieci i przyjmując, że zdarzają się to kilka razy w roku akumulatory te powinny zapewnić bezawaryjną kilkuletnią (kilkunastoletnią) pracę całego systemu. Pojemność akumulatora będziemy oczywiście dobierać w zależności od mocy oraz przewidywanego czasu pracy pompy. Biorąc po uwagę te dwa czynniki powinniśmy w prosty sposób dobrać odpowiedni akumulator do naszej instalacji.

            Na szczęście dla klientów wiele firm wychodzi im naprzeciw posiada w swojej ofercie gotowe zestawy do awaryjnego zasilania cyrkulacyjnych pomp centralnego ogrzewania. Przy zakupie takiego zestawu należy bezwzględnie zwrócić uwagę czy zastosowany w zestawie zasilacz daje na wyjściu napięcie o przebiegu czystego Sinusa. Jest to bardzo ważne! W innym przypadku pompa po prostu nie będzie działała. Jeżeli nie jesteśmy pewni, nie wiemy czy wybrany przez nas zestaw będzie odpowiedni dla naszej pompy i w pełni będzie spełniał nasze oczekiwania zawsze możemy zwrócić się o pomoc do sprzedawców takich zestawów oni bez problemu powinni odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania i rozwiać wątpliwości. Przy chęci zakupu takiego zestawu warto zainteresować się panelami słonecznymi, które będą ładowały akumulatory i które sprawią, ze nasz zestaw będzie w pełni niezależny.

Zostaw odpowiedź