Zasilanie solarne w domku holenderskim

Zasilanie solarne w domku holenderskim

Prawie każdy właściciel domku holenderskiego boryka się z problemem braku zasilania na działce. Niestety mało kto dysponuje przyłączem energetycznym i musi zdać się na inne alternatywne źródła zasilania. Najczęstszym wyborem jest agregat prądotwórczy. Niestety ma on wiele wad poza pierwszą i podstawową stałym dolewaniem paliwa jest jego odgłos i zanieczyszczenie powietrza. Może to zdecydowanie zepsuć nasz pobyt na działce a już całkowicie uniemożliwić spokojny wypoczynek na tarasie. 

Alternatywą dla tego rozwiązania są panele słoneczne. Ciche, bezpieczne, bez potrzeby uzupełniania paliwa. Oferują zasilania zarówno stałe 12V jak i przemienne takie jak w agregacie prądotwórczym 230V.  Ponadto gotowy zestaw solarny może pracować przez wiele lat bez jakiejkolwiek ingerencji użytkownika. Warto również zauważyć, że każdy zarówno ten mniejszy jak i większy system solarny może być zmontowany samodzielnie przez użytkownika bez ryzyka utraty gwarancji.

Z czego składa się zestaw solarny

Każdy system fotowoltaiczny składa się z trzech podstawowych składników. Pierwszy to panel słoneczny dostarczający energię słoneczną pod postacią ładunków elektrycznych do akumulatora. Drugi to regulator ładowania dbający o poprawną charakterystykę ładowania i rozładowania akumulatora aż po sam akumulator żelowy, który umożliwia korzystanie z systemu poprzez gromadzenie energii słonecznej i oddawanie jej w dni bezsłoneczne lub nocą.

Następnym ważnym elementem systemu solarnego jest przetwornica napięcia. Umożliwia ona zamianę napięcia, które zgromadzone jest w akumulatorze na napięcie przemienne takie jak w gniazdku elektrycznym. Dzięki przetwornicy napięcia mamy możliwość użytkowania wszystkich tych sprzętów, które na co dzień używamy w domu.

Pozostałe akcesoria nie występujące obligatoryjnie to wszelkiego rodzaju bezpieczniki, systemy montażowe na dach skośny płaski czy na grunt, systemy analizy pracy z wyświetlaczem LCD oraz wszystkie odbiorniki typu oświetlenie LED, czujniki zmierzchu czy czajniki 12V.

Zasilanie solarne lodówki, laptopa, telewizora lub oświetlenia.

Aby zasilić wyżej wymienione urządzenia nie jest potrzebny specjalnie duży system solarny. Podstawowy system powinien składać się z panelu słonecznego wysokonapięciowego o mocy ok 280W, regulatora ładowania MPPT zapewniającego pracę również w złych warunkach nasłonecznienia oraz akumulatora żelowego o pojemności ok 110 Ah. Jeżeli będziemy chcieli również używać odbiorników takich jak lodówka to powinniśmy się zaopatrzyć w przetwornice napięcia o mocy ok 500W. Tka przetwornica pozwoli również na zasilanie telewizora, radia, ładowarek to laptopa czy telefonu a nawet na uruchomienie małej pompy do wody. Dysponując takim systemem bez problemu będziemy samowystarczalni w miesiącach od kwietnia do września.

Zasilanie pompy wody lub odkurzacza.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na poważniejsze odbiorniki energii takie jak pompa wody do hydroforu czy odkurzacz lub suszarka do włosów powinniśmy zastanowić się nad większym systemem. Najbardziej optymalnym wyborem będą dwa panele 280W połączone szeregowo tak aby uzyskac jak najwyższe napięcie, regulator ładowania MPPT, który zapewni lepsze ładowanie w cieniu oraz dwa akumulatory o pojemności 110 Ah. Przetwornica napięcie powinna dysponować mocą przynajmniej 2500W mocy ciągłej i 5000W mocy chwilowej aby bez problemu mogła zasilić pompę głębinową od hydroforu czy suszarkę do włosów. Z takim systemem w zasadzie beztrosko możemy spędzać czas w miesiącach kwiecień – wrzesień jak i w pozostałe zimowe i jesienne miesiące gospodarując się rozsądnie energią.

U uzasadnionych wypadkach, dużej ilości mieszkańców i sprzętów można zbudować system oparty o 4 panele słoneczne 280W oraz o 4 akumulatory 200Ah. Zapewni to nie wyczerpane źródło mocy w miesiącach letnich.

Samodzielny montaż systemu solarnego.

System fotowoltaiczny bez problemu można zmontować samemu. Zarówno ten duży jak i mniejszy. Wystarczy stosować się do załączonej instrukcji obsługi. Połączenia wykonywać w kolejności. Najpierw podłączamy akumulator do regulatora ładowania a dopiero na końcu podłączamy panele słoneczne. Należy również zwrócić uwagę na polaryzację przewodów aby nie pomylić bieguna dodatniego z ujemnym jak i wystrzegać się zwarcia plusa z minusem. Na końcu podłączamy przetwornice napięcia bezpośrednio do akumulatora z uwagi na fakt, że regulator ładowania nie był by w stanie wytrzymać takiego obciążenia.

Konserwacja i przechowywanie systemu solarnego zimą.

O ile nie jesteśmy zmuszeni do zabierania paneli słonecznych w uwagi na obawę przed kradzieżą, cały system solarny możemy pozostawić na zimę podłączony. Jedyne co powinniśmy zrobić to odłączyć wszystkie odbiorniki oraz wyłączyć przetwornice napięcia. Nawet jeżeli zimą mrozy osiągną temperaturę -30 C nie musimy się martwić ponieważ panele słoneczne stale będą doładowywały akumulatory. Takie rozwiązanie jest lepsze niż przechowywanie akumulatorów w piwnicy bez doładowywania przez pół roku. Nie powinniśmy się również obawiać zapadania paneli słonecznych przez śnieg. Nawet jeżeli do tego dojdzie to jest to stan przejściowy, krótkotrwały ok 1 tydzień do miesiąca. Taki czas bez ładowania nie zaszkodzi akumulatorom nawet jeżeli będą stały bez ładowania.

System alarmowy zimą w domku holenderskim.

Ostatnim aspektem a zarazem bardzo istotnym, który trzeba poruszyć jest system alarmowy z powiadomieniem GSM oraz z powiadomieniem do agencji ochrony. Stosując rozwiązanie polskie np Satel Micra z możliwością monitoringu przez GSM oraz z czujkami i manipulatorem bezprzewodowym możemy w łatwy sposób zbudować profesjonalny system alarmowy z powiadomieniem. System alarmowy Satel Micra posiada możliwość zasilania napięciem stałym 12V przez co idealnie nadaje się do współpracy z solarnymi systemami zasilania.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.

14 − ten =