Zestawy fotowoltaiczne
Fotowoltaika

Zestaw fotowoltaiczny 130W/10A/80Ah

Chcąc rozpocząć swoją przygodę z panelami słonecznymi zastanawiamy się jaki panel/panele będą odpowiednia dla naszych potrzeb. Nie mając doświadczenia z takimi zestawami bardzo trudno jest nam zdecydować jaki wybrać. W internecie możemy znaleźć dużo różnych często sprzecznych informacji na temat jaki zestaw do zasilania jakich urządzeń będzie odpowiedni. Samodzielne skompletowanie zestawu również  często jest dla nas wyzwaniem. Po pierwsze musimy wiedzieć z czego powinien składać się zestaw fotowoltaiczny bo to nie tylko jak uważa większość osób panel słoneczny. Zestaw solarny z którego będziemy mogli bezpośrednio zasilać urządzenia 12V to: panel fotowoltaicznym, regulator ładowania, akumulator i oczywiście przewody. Jeżeli zestawem będziemy chcieli zasilać urządzenia działające na napięcie 230V będziemy potrzebowali dołączyć do niego przetwornicę. Jeżeli zestaw ma służyć do zasilania urządzeń 24V będzie musiał składać się z dwóch połączonych szeregowo akumulatorów.  Na szczęście z pomocą swoim klientom w doborze odpowiednich zestawów wychodzą naprzeciw firmy zajmujące się sprzedażą takich urządzeń. Na ich stronach internetowych możemy również bardzo często znaleźć gotowe dobrane już zestawy do samodzielnego montażu. Dzięki takiemu rozwiązaniu klient nie musi się martwić czy wybrane przez niego komponent będą ze sobą współpracowały i cały zestaw będzie działał prawidłowo. Poniżej omówiony zostanie jeden z takich zestawów oferowanych przez jedną z firm.

Zestaw fotowoltaiczny 130W/10A/80Ah

            Hmm na początek rozszyfrujemy tajemniczą nazwę wybranego zestawu rozkładając ją na części pierwsze. Pierwszy człon czyli 130W oznacza, że zestaw został wyposażony w panel fotowoltaiczny o mocy 130W, kolejny, że zastosowany regulator ładowania jest 10 A, a ostatni oznacza pojemność akumulatora, która w tym przypadku wynosi 80Ah. Gdy już wiemy jakie urządzenia wchodzą w skład wybranego przez nas zestawu możemy obliczyć jaki teoretycznie czas będzie potrzebował panel, żeby naładować wybrany akumulator. W tym przypadku czas to około 7,5 godziny. Jest to odpowiedni czas ładowania dla akumulatorów żelowych które nie lubią zbyt szybkiego ładowania oraz rozładownia. W zależności co będziemy do zestawu podłączać tak szybko akumulator będzie się rozładowywał. Na przykład przy obciążeniu ciągłym 50W akumulator będzie działał przez około 19h, 100W przez około 9,5h, a podłączając do niego urządzenia o łącznej mocy 150W będą działały przez około  6h.

Zastosowanie zestawu

            Zestaw 130W/10A/80Ah doskonale sprawdzi się jako zestaw turystyczny w domku letniskowym, kamperze czy jako UPS w naszym domu. Do takiego zestawu możemy podłączyć oświetlenie LED, ładować telefon komórkowy, laptop oraz tablet. Podłączyć telewizor LED do 20 cali lub lodówkę z kompresorem. Oczywiście im więcej urządzeń będzie do zestawu jednocześnie podłączone tym szybciej akumulator zostanie rozładowany. Jeżeli urządzenia które będziemy chcieli zasilać z wybranego zestawu będą działały na napięcie 230V, należy do akumulatora podłączyć przetwornicę. W tym przypadku zalecana moc przetwornicy to 600W. Przy podłączeniu do zestawu przetwornicy o większej mocy a co za tym idzie urządzeń o większym poborze, akumulator będzie bardzo szybko się rozładowywał. Przy trybie pracy szybkie doładowanie szybkie rozładowanie, bateria straci swoją żywotność w czasie krótszym niż byśmy tego oczekiwali.

            Za nim kupimy gotowy zestaw fotowoltaiczny powinniśmy sprawdzić czy został on dobrze dobrany i czy będzie on spełniał nasze oczekiwania. Jak sprawdzić czy został dobrze dobrany? Po pierwsze sprzedawca na swojej stronie internetowej powinien zamieścić dane techniczne urządzeń wchodzących w skład zestawu. Najważniejsze jest, żeby sprawdzić czy panel jest odpowiednio dobrany do pojemności akumulatora czyli czy nie będzie go ładował szybciej niż 5h. Kolejną rzecz która trzeba sprawdzić jest dobór regulatora ładowania do panela. Czyli sprawdzenie jaki największy prąd oraz napięcie dany panel może wytworzyć i sprawdzić w danych technicznych kontrolera czy toleruję on takie wartości. Jeżeli wszystko jest ok pozostaje nam tylko sprawdzenie czy akumulator z wybranego przez nas zestawu da radę zasilać wszystkie urządzeni które planujmy do niego podłączyć. Jeżeli pojawią się problemy z określeniem zgodności parametrów zestawu czy jego mocy względem naszych oczekiwań sprzedawca od którego chcemy taki zestaw kupić powinien nam pomóc i odpowiedzieć na każde z naszych pytań.

            Po sprawdzeniu wszystkich informacji można stwierdzić, że omawiany zestaw został dobrany prawidłowo. W jego skład wchodzą: monokrystaliczny panel fotowoltaiczny, regulator PWM firmy Phocos,  żelowy akumulator firmy Haze oraz przewodu solarne i złącza MC4. Urządzenia te są dobrej jakości co gwarantuję nam niezawodność pracy zestawu przez okres na pewno dłuższy niż jeden sezon. Co jest niezmiernie ważne, ponieważ inwestując w zestawy solarne chcemy, żeby służyły nam one dłużej niż 1 rok. Cena wybranego zestawu proponowana przez sprzedawcę to 1 781,85 zł brutto. Zważając na urządzenia które wchodzą w skład zestawu oraz ich jakość cena jest bardzo korzystna.

Review overview

Jakość9.5
Wykonanie9
Cena10
9.5

Summary

Leave a Response