Akumulatory AGM i GEL który do szybkiego a który do wolnego rozładowania
Magazynowanie energii słonecznej

Akumulatory AGM i GEL który do szybkiego a który do wolnego rozładowania

Akumulatory AGM i GEL, który do szybkiego, a który do wolnego rozładowania

Bardzo często stając przed zakupem zestawu fotowoltaicznego stajemy przed wyborem zakupu odpowiedniego dla niego akumulatora. Na rynku mamy dostępnych kilka rodzajów akumulatorów.  W artykule przedstawię dwa rodzaje akumulatorów które są najczęściej stosowane w systemach solarnych. Są to akumulatory żelowe oraz AGM.

Akumulatory żelowe

Może na początku zacznę od opisu akumulatorów żelowych (GEL). Są to akumulatory głębokiego rozładowania z zagęszczonym krzemionką elektrolitem ciekłym, który staję się żelem. Dzięki takiemu rozwiązaniu akumulatory te mogą pracować w dowolnej pozycji bez obawy wycieku elektrolitu. Są bardzo chętnie stosowane i polecane przez właścicieli łodzi. Akumulatory te przystosowane są do pracy pulsacyjnej dlatego doskonale sprawdzają się w systemach fotowoltaicznych. Gdzie ładowanie jest wtedy gdy pozwalają na to warunki atmosferyczne. Akumulatorom żelowym nie przeszkadza pozostanie w stanie częściowego rozładowania, nie szkodzi mi to i nie tracą one w takiej sytuacje swojej sprawności. Fakt ten, również przemawia za stosowaniem tego rodzaju baterii do systemów słonecznych. Optymalnym czasem jego ładownia akumulatora to czasz nie krótszy niż 5 godzin. Jeżeli notorycznie będzie dochodziło do szybkiego ładowania i szybkiego rozładowywania może dojść do uszkodzenia baterii, natomiast na pewno bardzo szybko ulegnie on zużyciu. Producenci akumulatorów żelowych podają, że ich żywotność to 400 cykli. Wykonanie jednego pełnego cyklu przez akumulator to jego pełne rozładowanie i pełne naładowanie. Wiec jeżeli nasz akumulator każdego dnia będzie wykonywał jedne pełny cykl jego żywotność będzie wynosiła około roku co wydaję się bardzo krótkim czasem jak na akumulator żelowy. Dlatego tak ważne jest aby nasz system fotowoltaiczny był jak najlepiej dobrany, żeby ten czas ładowania baterii przez panele fotowoltaiczne nie był ekstremalnie krótki. Przyspieszając bowiem czas ładowania skracamy żywotność baterii. Decydując się na system fotowoltaiczny z akumulatorami żelowymi należy tez mieć na uwadze, że akumulatory te nie lubią długo pozostawać rozładowane. Maksymalny czas w jakim mogą pozostać bez doładowania tak żeby nie straciły na swojej pojemności to nie dłużej niż 24 godziny.

Akumulatory AGM

Akumulatory AGM ( Absorbent Glass MAT) są to akumulatory w których elektrolit jest zamknięty w matach z włókna szklanego. Ich konstrukcja jest nadal konstrukcja akumulatora z elektrolitem ciekłym. Dzięki swojej budowie akumulatory te nie są podatne na gazowanie, wytrzymują wysokie ciśnienie co zwiększa ich wydajność prądową. Baterie typu AGM stosuję się w systemach gdzie pobór prądu przy starcie systemu jest największy. Jak jest na przykład przy starcie samochodu. Takie akumulatory też będą bardzo dobrze sprawdzały się w pracy razem z panelami fotowoltaicznymi. Zwłaszcza w systemach do których będą podłączane obciążenia z silnikami mechanicznymi czyli takie które potrzebują dużo mocy przy starcie na przykład lodówki. Bateriom tym nie jest straszne szybkie rozładowanie oraz naładowanie w przeciwieństwie do akumulatorów żelowych (GEL). Żywotność tych baterii również podawana jest w cyklach ich ilość też zazwyczaj podawana jest jako 400. Jeżeli producent podaje, że tych cykli jest więcej niż 400 należy zwrócić uwagę czy podaje ich ilość przy pełnym, 50%, 30% czy 10%  rozładowanym. Warto zapoznać się z pełną specyfikacją akumulatora lub dokładnie zapytać o to sprzedawcę zwłaszcza, że nie jest to tanie urządzenie.

Podsumowując oba opisane wyżej rodzaje akumulatorów (GEL, AGM) będą bardzo dobrze sprawdzały się w systemach fotowoltaicznych. W zależności od urządzeń jakie będziemy podłączać do naszego systemu taki akumulator powinniśmy wybrać. W sytuacji gdy chcemy z akumulatora zasilać urządzenia o stałym, ciągłym poborze zaleca się stosowanie akumulatorów żelowych. Które będą się doskonale sprawdzały w takich warunkach. Tylko nie wolno zapominać, żeby czas ich ładowania nie był krótszy niż 5 godzin! Jeżeli z naszego systemu fotowoltaicznego chcemy zasilać urządzenia których największy pobór będzie przy starcie, czyli takie które najwięcej mocy będą pobierały podczas uruchomienia należy zastosować akumulatory AGM. Są one bowiem przystosowane do takiej pracy, szybkie doładowania również nie będą prowadziły do ich uszkodzenia czy utraty sprawności. Dla obu rodzajów akumulatorów należy pamiętać, że nie lubią być one pozostawione rozładowane do poziomu krytycznego. W takim stanie nie powinny pozostawać dłużej niż 24 godziny. Oczywistym jest, że w zależności od tego jak będziemy użytkować nasz akumulator, jak zostanie on przezimowany ( jeżeli jest stosowany w systemach działających jedynie w porze wiosenno – letniej), na jak długo pozostawimy go rozładowanym oraz czy będzie on zastosowany zgodnie ze swoim przeznaczeniem tak długo będzie działał.

Leave a Response