Bilansowanie energii z elektrowni fotowoltaicznej na rok 2018
Dotacje na fotowoltaikę

Bilansowanie energii z elektrowni fotowoltaicznej na rok 2018

Jak wygląda rozliczenie dla PROSUMENTA w roku 2018r.? I o co chodzi z ty rozliczeniem międzyfazowym oraz systemów opustów?

PROSUMENT

      Zgodnie z ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii Prosument jest to osoba która wytwarza energię ze źródeł odnawialnych tylko i wyłącznie na własne potrzeby. Czyli jest jednocześnie producentem oraz konsumentem energii. Prosument nie jest osobą która może czerpać korzyści materialne pochodzące ze sprzedaży energii elektrycznej do sieci.

Bilansowanie międzyfazowe

            Co to właściwie jest rozliczenie międzyfazowe i jakie niesie ze sobą korzyści? Największe korzyści z bilansowania międzyfazowego będą odczuwali konsumenci posiadający 3-fazową instalację fotowoltaiczną i właściwie bilansowanie to jest dla nich skierowane. Na czym tak naprawdę polega? Przyjmując założenia, że Prosument jest właścicielem instalacje 3-fazowej o mocy 3kW, w założonym czasie instalacja dostarcza 3kW (3 kWh) energii, rozkładając je równomiernie na każdą z faz po 1 kW: czyli L1 = 1kW, L2 = 1kW, L3 = 1kW. W tym samym czasie urządzenie podłączone do fazy 2(L2) pobiera moc o wartości 3 kWh. W sytuacji gdy nie mamy do czynienia z rozliczeniem międzyfazowym licznik pokazuje nam następujące rozliczenie:  2 kWh energii solarnej oddawana jest do sieci z faz L1 oraz L3, pobór z sieci elektroenergetycznej przez faze L2 2 kWh energii, 1 kWh został dostarczona z instalacji fotowoltaicznej co daje nam razem 3 kWh – pobór urządzenia.

W przypadku rozliczenia między fazowego licznik energii elektrycznej będzie pokazywał 0 kWh oddanych do sieci oraz 0 kWh z niej pobranych, dzięki czemu cała energia produkowana przez instalację jest wykorzystana na nasze potrzeby. Zmiana ta jest korzystna zważając na fakt, że za każda oddana do sieci kWh możemy odebrać od 0,8 do 07, kWh z sieci. Więc przy braku bilansowania tracimy od 70% do 80% z naszej instalacji.

Dla właścicieli 1-fazowych instalacji fotowoltaicznych sposób rozliczenia w zasadzie nie ulega zmianie, rozliczenie międzyfazowe w ich przypadku nie ma przełożeni i nie przynosi wymiernych korzyści. Dlatego zaleca się, żeby instalację fotowoltaiczna przyłączać do fazy najbardziej obciążonej. Niestety nie zawsze jesteśmy świadomi która z faz w naszym gospodarstwie domowym jest tą najbardziej obciążoną. Dla instalacji jednofazowych rozliczenie wygląda następująco: jeżeli instalacja jest przyłączona do fazy pierwszej L1 i w danym czasie faza ta pozostaje nie obciążona całą wyprodukowana przez instalację energia jest oddawana do sieci np.: 2kW. Jeżeli na innej z faz np. L1 pobór w tym samym momencie wynos 1 kW to energia ta jest pobierana z sieci. A konsument jest rozliczany na zasadzie bilansu po koniec okresu rozliczeniowego.

System opustów

            W myśl nowej Ustawy OZE Prosument nie może sprzedawać energii do sieci, rozlicznie z zakładem energetycznym odbywa się więc bezgotówkowo. Sposób w jaki jesteśmy rozliczanie (wielkość opustów ) zależy od wielkości naszej instalacji. Właściciele elektrowni słonecznych o mocy do 10 kW za każdą 1kWh oddana do sieci mogą sobie odebrać 0,8 kW właściciele instalacji powyżej 10 kW do 40 kW mogą sobie odebrać 0,7 kWh z każda 1 kWh oddaną do sieci. Jak wygląda rozliczenie? Z zakładem energetycznym rozliczamy się na zasadzie bilansu po koniec naszego okresu rozliczeniowego. Im dłuższy okres rozliczeniowy tym większe oszczędności jesteśmy w stanie odczuć.

Wyjaśniając system opustów na przykładzie: zakładamy, że pod koniec półrocznego okresu rozliczeniowego Prosument pobrał z sieci elektroenergetycznej 100 kWh i oddał do sieci 100 kWh. Dla współczynnika 0,8 (instalacji do 10 kW) ilość energii po zbilansowaniu to 100 kWh * 0,8 = 80 Kwh – tyle energii możemy odebrać z sieci za 100 kWh do niej wysłanych. Wynik bilansowania kilowatogodziny pobrane z sieci odjąć energia zbilansowana: 100 kWh – 80kWh= 20 kWh. Właściciel instalacji fotowoltaicznej musi uiścić opłatę za 20 kWh plus oczywiści opłaty manipulacyjne. Przedstawiony wyżej przykład pokazuje skale oszczędności wynikających z zamontowania elektrowni fotowoltaicznej.

Na pewno dzięki wejściu w życie rozliczeniu międzyfazowemu większe oszczędności będą zauważali właściciele instalacji 3-fazowych. Bez tego rozliczeni zawsze bowiem tracimy od 20% do 30% energii z instalacji. Wprowadzenie rozliczenia międzyfazowego jest korzystnym rozwiązaniem dla Prosumenta. Pozwala ona na pełne wykorzystanie energii wytworzone  z elektrowni fotowoltaicznej co jest bardziej opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. Wprowadzenie  opustów też nie jest złym rozwiązaniem, natomiast rozliczenie 1:1 byłoby na pewno bardziej zachęcające zwłaszcza dla osób zastanawiających się nad montażem elektrowni słonecznej.

55 komentarzy

 1. “Zmiana ta jest korzystna zważając na fakt, że za każda oddana do sieci kWh możemy odebrać od 0,8 do 07, kWh z sieci. Więc przy braku bilansowania tracimy od 70% do 80% z naszej instalacji.” – coś chyba nie bardzo

 2. Witam, zamiast:
  “Zmiana ta jest korzystna zważając na fakt, że za każda oddana do sieci kWh możemy odebrać od 0,8 do 07, kWh z sieci. Więc przy braku bilansowania tracimy od 70% do 80% z naszej instalacji.”
  Powinno być:
  “Zmiana ta jest korzystna zważając na fakt, że za każda oddana do sieci kWh możemy odebrać od 0,8 do 0,7 kWh z sieci. Więc przy braku bilansowania tracimy od 20% do 30%.”

 3. Nie mogę znaleźć informacji, jak te przepisy mają się do fotowoltaniki założonej na budynku firmowym i czy naprawdę są takie zbójeckie zasady, że nadmiar energii za darmo odbiera rejon energetyczny, ale przeciwnie do osób prywatnych nie ma żadnego zwrotu w okresie niedoborów energii z własnych ogniw i wtedy, czyli jesienią, zimą płacę za wszystko co firma zużyje? Gdyby tak było, to zakładanie instalacji w firmie nie miałoby żadnego sensu ;-(

  1. Pani Barbaro, nadmiar energii, którą Pani(firma) wyprodukuje, sprzedaje Pani swojemu sprzedawcy ee. po ustalonej cenie. W okresie zimowym instalacja też będzie produkowała energię ale w mniejszym stopniu, co nie oznacza, że nie będzie miała Pani prądu w firmie bo to co wyprodukuje instalacja będzie “skonsumowane” a resztę energii pobierze Pani z sieci po ustalonej cenie za kWh ze swoim sprzedawcą.

   1. Cały myk w okresach rozliczeniowych.Najcześciej jest to okres 6msc. wiec styczeń -czerwiec i lipiec grudzień.wW efekcie wenergii wyprodukowanej w msc letnich nie jesteś w stanie odebrac w okresie zimowym.Inaczej to co wyprodukujesz w maju czerwcu czy kwietniu musisz odebrac do końca czerwca.Jam masz nadwyzke to czysty zysk dla ZE. podobnie z druga polową roku.Nowy rok zaczynasz od płacnia

   2. Póki co nie opłaca się ładować PV do małej firmy. Sprawa wygląda tak, że nadprodukcje nie oddajesz, tylko sprzedajesz po ok 16-19 gr/kWh – zatem gróbo poniżej wartości po której później będziesz chciał ją kupić. Do firmy opłaca się instalować PV pod warunkiem, że zdecydowaną większość wykorzystasz na bieżąco – nie sprzedając prawie nic do sieci – i tak też należy dobrać instalację dla przedsiębiorców, aby nie nadprodukowywali. Ma się to ponoć zmienić – PIS pracuję nad ustawą aby mikroinstalację przedsiębiorców były także prosumentami podobnie jak jest to z klientami indywidualnymi – wtedy przedsiębiorcom instalacje PV będą się opłacać tak samo jak użytkownikom indywidualnym.

     1. W/g mnie 1 rok na odebranie nadwyżki to stanowczo za mało, powinno być bezterminowo. Dla mnie to bezprawie i czyste złodziejstwo, bo dystrybutor dostaje ode mnie coś, zarabia na tym, a mi za to nie płaci. Przepraszam, ale prąd nie jest rzeczą, która ma 1 rok ważności, a potem należy ją wyrzucić do kosza, aby tak postępować. Ciekawe co powiedzą o tym sądy, gdy ludzie zaczną to zgłaszać…

   1. Faktycznie pracują nad taką ustawą projekt ukazał się chyba 20 lipca br. Pytanie co z dofinansowaniem moja energia czy będzie również dostępne dla małych przedsiębiorców po wprowadzeniu nowelizacji ustawy.

 4. czyli ble ble ble ,nieopłaca się produkuować więcej energi niż się samemu zużyje.co nato ;szczytyklimatyczne; i nasz ustawodawca?

 5. Czy pisząc o koszcie energii uwzględnia się także opłatę przesyłową? w skrócie gdy 1 kwh =30gr energia + 30 gr opłata przesyłowa to prosument dostaje 24 gr czy 48?

  1. prosument nic nie dostaje, prosumen może skonsumować, nieodpłatnie, max 80% energii którą “wpompował” w sieć energetyczną

 6. Co jesli na dzialce nie ma podlaczenia pradu, ani skrzynki, ani umowy z dostawca pradu a zainstalowana jest fotowoltanika?

 7. Nie bardzo wiem jak teraz jest ale kiedyś czytałem, że właśnie za przesył bez względu w którą stronę płaci prosument. Sieć jest własnością “dystrybutora” więc za używanie trzeba zapłacić

 8. Podobno bilansowanie wektorowe to jest to opisane ,ale ZE stosują algebraiczną czyli nic nie bilansuje.Moze ktoś to wytłumaczy na czym to metoda polega

 9. Dzień dobry.
  Szanowni państwo , widzę że masę pytań i niejasności wynikło z powyższego artykułu .
  Pragnę dobitnie przedstawić system działania procedur działania i rozliczania instalacji fotowoltaicznych dla prosumenta.

  MIKROINSTALACJEZASADY ROZLICZANIA KLIENTÓW INDYWIDUALNYCH –PROSUMENTÓW
  1. Kim jest tzw. PROSUMENTZgodnie z nowelizacją Ustawy o OZE z dnia 22 czerwca 2016 przez PROSUMENTA rozumie się odbiorcę końcowego dokonującego zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej, wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji w celu jej zużycia na potrzeby własne, niezwiązane z wykonywaną działalnością gospodarczą regulowaną ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584, z późn. zm.2)), zwaną dalej „ustawą o swobodzie działalności gospodarczej”
  2. Czy prowadząc działalność gospodarczą mogę pozostać Prosumentem?Tak, pod warunkiem, że wytwarzana energia nie służy na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
  3. Jak rozliczany jest PROSUMENTPrzy użytkowaniu mikroinstalacji w pierwszej kolejności wyprodukowana energia jest wykorzystywana na zaspokojenie bieżącego zużycia w domu.Jeśli Prosument wyprodukuje więcej energii niż wynosi jego bieżące zużycie, wytworzy się nadwyżka która jest oddawana do sieci energetycznejZgodnie z ustawą o OZE od 1 lipca 2016 roku obowiązywać ma tzw. net-metering, czyli system rozliczania okresowego, w formie opustu do faktury. Sprzedawca informował będzie Prosumenta o ilości rozliczanej energii zgodnie z okresami przyjętymi w umowie kompleksowej (6-miesięczny w przypadku klientów przyłączonych do sieci innogy)System rozliczeń dla Prosumentów umożliwia odbiór wyprodukowanych nadwyżek energii przesłanych do sieci w okresie do 365 dni od daty odczytu rozliczeniowegowramach proporcji zależnej od mocy zainstalowanej w danej instalacji:w przypadku instalacji do 10 kW: 0,8 kWh (energii pobranej) dla każdej 1 kWh energii wyprodukowanejw przypadku instalacji powyżej 10 kW: 0,7 kWh (energii pobranej) dla każdej 1kWh energii wyprodukowanejOpustowi podlegają zarówno energia elektryczna czynna jak i opłaty dystrybucyjne w zakresie składników zmiennych.Przykład:W okresie 6-miesięcznym Klient pobrał z sieci 100 kWhi wprowadził do sieci (wyprodukował) 100 kWhIlość energii zbilansowanej (dla współczynnika 0,7) = 0,7*100kWh= 70 kWhWynik bilansowania = 30 kWh(100kWh –70 kWh)Faktura dla klientapo zbilansowaniu: Sprzedaż -30 kWh x cena sprzedażyDystrybucja -30kWh x cena dystrybucji
  4. Co się stanie z nadwyżkami w przypadku ich nie wykorzystania?Na wykorzystanie nadwyżek wyprodukowanej energii oraz wprowadzonej do sieci nie wcześniej niż 01.07.2016 Prosument posiada aż 365 dni od daty odczytu rozliczeniowego, po upływie powyższego okresu traci taką możliwość.
  5. Czy Prosument może posiadać rozdzielne umowy dotyczące zakupu energii elektrycznej (oddzielna umowa dla energii i dla dystrybucji)?Zgodnie z obecnie obowiązującą nowelizacją ustawy o OZE, Prosument ma obowiązek rozliczenia energii elektrycznej w oparciu o zawartą umowę kompleksową. Prosument nie może posiadać rozdzielonych umów na sprzedaż energii i jej dystrybucję. Podmiot posiadający rozdzielone Umowy nie może zostać uznany za Prosumenta i podlegać rozliczeniom uwzględniającym opusty.
  6. Jakie obowiązki informacyjne posiada właściciel Prosumenckiej mikroinstalacji fotowoltaicznej, która została przyłączona do sieci:Konieczność informowania o zmianie rodzaju odnawialnego źródła energii użytego w mikroinstalacji lub jej mocy zainstalowanej elektrycznej w terminie 14 dni od dnia zmiany tych danych,Konieczność informowania o zawieszeniu trwającym od 30 dni do 24 miesięcy lub zakończeniu wytwarzania energii elektrycznej w mikroinstalacji –w terminie 45 dni od dnia zawieszenia lub zakończenia wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji

  Pozdrawiam

  1. Witam,
   nie do końca rozumiem przewagę rocznego okresu rozliczeniowego nad półrocznym w sytuacji gdy jako prosument mam 365 dni od odczytu. Jedynie przychodzi mi na myśl że w przypadku rozliczenia styczeń-czerwiec będę musiał nadpłacać, gdyż nie wyprodukuje wystarczająco dużo energii żeby zbilansować okres zimowy?
   Jeżeli można o przetłumaczenie najlepiej metodą “łopatologiczną” :).
   Pozdrawiam;

 10. Zakładamy start w styczniu ze stanem 0
  do czerwca wysłane do sieci 250kWh pobrane 100kWh
  rozliczenie (250*0,8) -100= 200-100= 100kWh
  tyle pozostaje “w magazynie ” do odebrania ( w ciągu 365 dni???)

  drugie półrocze wyprodukowało 500kWh pobrano 200kWh
  do odebrania 500*0,8= 400kWh
  + 100kWh (z 1 półrocza)
  jak rozliczą w grudniu ?
  500-200=300? przejdzie na nowy rok ??

  1. tak, ale pamiętaj, że te 20% to utrzymanie łącz i opłata przesyłowa. Nie musisz płacić za konserwacje sieci jak byś chciał sprzedawać sam.

  2. Możesz się z elektrownią rozliczać nawet co 1 miesiąc, np od 15 marca. To nie ma znaczenia. Na fakturze dostajesz ile zużyłeś i ile wyprodukowałeś. Jeśli użyłeś więcej niż wyprodukowałeś, to jest brana rezerwa x 0.8 (0.7 w przypadku instalacji powyżej 10kWh) z ostatnich 365 dni.
   Jeśli zrobisz rozliczenie co 6(12) miesięcy, to i tak płacisz co miesiąc zaliczki. Zaliczki zależą od zużycia prądu. W przypadku posiadania mikroinstalacji może być zgoda ZE na zaliczki 0 zł, które rozliczasz co 6(12) miesięcy. I wtedy płacisz opłaty stałe + zużycie prądu – produkcja prądux0.8(0.7) raz na 6 lub 12 miesięcy

 11. Mam pytanie chce na mojej działce postawić farmę 500kw+ rozumiem, że muszę założyć firmę. Czy nie będzie żadnych przeszkód aby ZE odbierał ode nie wyprodukowana energię, orientacyjnie ile zysku jest z 1kw?

  1. Ustal z Zakłądem Energetycznym. Wiele instalacji, nawet po uzyskaniu zgody, nie zostało ostatecznie podłączone do sieci, bo w tym akurat miejscu nie zgadza się im bilans mocy. Strata nie do odrobienia. Sprawa jest dużo bardziej złożona niż instalacja prosumencka, tutaj ZE ma obowiązek przyłączyć.

 12. Z załączonego tekstu i komentarzy wynika kilka ciekawych spostrzeżeń.
  Z punktu widzenia prosumenta czy też gościa prywatnego
  1. nie ma sensu iść w instalację jednofazową. Lepiej 3×2 kW niż 1x 6 kW – bo nas orżną w ZE
  2. Instalacja powinna być niedoszacowana niż przeszacowana lub przeszacowana nie więcej niż do 20% w przypadku do 10 kW lub 30% w przypadku powyżej 10 kW. W przypadku znacznego przeszacowania praktycznie nigdy nie odbierzemy nadwyżki.
  3. Zakładanie instalacji powyżej 10 kW jest bez sensu bowiem ZE dość słono sobie liczy za prowadzenie magazynu. 30% to dość dużo. Swoją drogą to niezłe przedsięwzięcie którego rentowność brutto wynosi 30%. W tej sytuacji lepiej część instalacji zrobić na wyspę i zużyć na CWU lub wsparcie CO. Wspomniana wyspa energetyczna może wówczas chodzić bez akumulatorów bowiem energia wyprodukowana natychmiast zostanie zużyta w całości. Co da nam 10% zysku extra. Ktoś powie że to nie jest możliwe bowiem inverter 3 fazy jest 10 czy 15 kW. Otóż nie. Są inwertery które możemy łączyć w bloki. np. 1×3 po 3kW każdy, 6 inwerterów w bloku 2×3 po 3kW każdy lub 3×3 po 3 kW każdy. Tak więc 1×3 po 3 kW co daje nam 9kW i 2 lub 1 niezależne obwody 220V na wyspę dla celów wspomnianych wyżej CO i CWU. Oczywistym jest że takie rozwiązanie jest sensowne dla osób których roczne zużycie jest powyżej 10 000 kW rocznie.

 13. Co w sytuacji kiedy firma używa licznika zarejestrowanego na osobę fizyczną czy przepisy prosumenta go dotyczą?

 14. Ile wynoszą koszta manipulacyjne oraz abonamentowe? Czy 20% Z wytworzonej energii to za mało ?!
  Posiadam instalacje 4kw, na dzień dzisiejszy wyprodukowanego prądu mam 1.72 MWh. Do końca okresu rozliczeniowego już nie cały miesiąc. Zakladam że nstalacja wyprodukuje kolejne 300 kwh do konca miesiaca. Ile tak naprawde bede wstanie zaoszczedzic?

  1. Grzegorz, bilansowanie dla instalacji 3-fazowej jest sprawiedliwością i koniecznością ze względu na jej specyfikę, inaczej prosumenci robieni byliby w balona. Tu instalacja 1-fazowa ma przewagę nad 3-fazową, bo specjalnego bilansowania nie potrzebuje. Przykładowo jeśli mam system 1-fazowy i produkuje on w danej chwili 1kW i mój dom pobiera również 1kW, to do, ani też z sieci dystrybutora żadna energia nie płynie; licznik wskazuje na ten moment 0, a dokładniej mamy balans.
   W przypadku instalacji 3-fazowej możliwe są sytuacje, gdy nasz 3-fazowy falownik produkuje w danym momencie po 1 kW na każdą fazę, a więc produkuję 3kW energii, a obciążenie na jednej z moich faz w domu wynosi 2kW. Wyglądałoby więc, że muszę kupować 2 – 1, czyli 1kW od dystrybutora na tę moją obciążoną fazę, ale w de facto w sumie w tym czasie produkuję o 1kW więcej, niż pobieram (3 – 2 = 1kW), a więc nie powinienem kupować. Tylko o to tu chodzi.
   Opłaty przesyłowe i abonamenty są nieco większe dla instalacji 3-fazowych… jeśli nie używamy maszyn z silnikami elektrycznymi w domu to trój-fazówka jest raczej zbędna, bo po to głównie została wymyślona. Oczywiście wygodniej dla dystrybutorów jest, aby prosument miał fotowoltaikę 3-fazową, bo wtedy mają w sieci lepszą symetrię, czyli rozkład energii na poszczególne 3 fazy, szczególnie, gdy linia jest krótka.
   Pozdrawiam

 15. Systemy over się nie opłacają, jeśli okres zwrotu z inwestycji jest mniejszy niż 3 lata to jest to inwestycja nierentowna, dla dolarów pozytywne npv wychodzi po 15 latach… wbrew trendowi matematyka jednak mówi swoje

 16. Jeżeli instalacja jest przeszacowana i produkuje nadwyżkę to pomijajac że nadwyżki nie odzyskamy to jakie ponosimy koszty i w jakiej kwocie?

 17. Mając kilka liczników i zakładam teraz dwukierunkowy jak się energią że mną rozliczy? Zajmuje mi zużycie z wszystkich liczników i zbilansuje o wyprodukowane kw?

 18. Brakuje informacji jak liczy sie moc instalacji. Czy liczy sie sumaryczna moc maksymalna wszystkich paneli czy moc produkowNa przez inwerter czy moze maksymslna loc oddawana do sieci. To trzy rozne moce. Paneli moge miec np 13kW ale inwerter 10kW bo uklad dachu jest wschod zachod i nawet tych 10 nie wyprodukuje. Dodatkowo moge zaprogramowac inwerter by nie wysylal do sieci wiecej niz 8kW. To wazne dla mnie bo 10kW to krytyczna wielkosc. Tzn potrzebuje minimum tyle mocy i taki inwerter kupuje ale jak pisałem paneli musze dac wiecej.

 19. Mieszkam w Holandii. Z moim dostawcą energii mam taką umowę, że zużycie i dostawa są bilansowane 1:1, no ale tutaj dostawców enerii jest “na pęczki”, więc konkurencja wymusza zasady korzystniejsze dla klientów.

  1. Moc instalacji podaną do zakładu w druku ZM podajesz niestety z ilości paneli PV, które w Twoim przypadku (instalacja wschód – zachód) powinny być ok 15% większa niż w rzeczywistości potrzebujesz. Nie podajesz mocy z falownika – niestety.

 20. Ja mam takie pytanie czy okres rozliczeniowy roczny może być taki jak ja chce to znaczy no. Od kwietnia do kwietnia czy musi być od stycznia do stycznia?

 21. A co będzie wtedy. kiedy sieć nie będzie mogła “skonsumować” nadwyżki energii? Przecież prąd pobierany ze źródeł w obwodzie zależy od włączonych odbiorników, czyli obciążeń.
  Jeżeli “produkujących” energię będzie dużo, a obciążeń w tej sieci niewiele ?
  Rozlicza się efektywnie oddaną do sieci energię, a nie gotowość jej oddania …

  1. Spokojnie takiej sytuacji raczej nigdy nie będzie. Nigdy nie będzie tak dużo źródeł fotowoltaiki aby pokryć całe zapotrzebowanie energetyczne danego kraju i jeszcze wytworzyć nadprodukcję. Nawet jeżeli taka sytuacja by zaistniała to dalej nic nie będzie nie ma popytu to nie ma podaży. To tak jak z prądem w gniazdku elektrycznym. On tam po prostu jest i nie wylewa się z gniazdka 🙂 nie pobieramy to nie płynie. Tak jak akumulator samochodowy jak jest naładowany to już nie pobiera prądu. Podobnie z samym panelem słonecznym. Można go wystawić niepodłączonego do niczego na słońce i nic się nie stanie pomimo tego, że będzie świecić na niego słońce i teoretycznie powinien produkować energię. Taki kłopot występuje np w kolektorach słonecznych do grzania wody. Jak zasobnik się nagrzeje to woda się zagotuje.

 22. Ok. Ale konkretny “producent energii” w instalacji domowej nie zasila całego kraju.
  Jego źródło działa tylko w tym obwodzie lokalnym, do którego jest on podłączony.
  Oczywiście, transformator dostarczający energię do tego obwodu będzie mniej obciążany.
  Jednak teoretycznie jest jakaś granica?
  Ten transformator niskiego napięcia nie będzie pobierał prądu o podłączonych do niego domów?

 23. Transformator nie będzie pobierał wtedy prądu, napięcie na nim z elektrowni będzie służyło jako napięcie odniesienia dla wszystkich podłączonych do sieci falowników, falowniki te będą produkować odpowiednie napięcia w fazach, ale prąd żaden (ani energia) nie popłynie.

 24. Mam pytanie. Czy prosument płaci za przesyłanie prądu do elektrowni?kolejne pytanie Czy prosument płaci za przesyłanie prądu z elektrowni do domu? A ile się płaci opłaty akcyzowej od wyprodukowanej energi?

 25. Rozumiem że oddajemy 100% energii a dostajemy 80%. Pytanie czy te 80% dotyczy tylko CENY ENERGII czy dotyczy także DYSTRYBUCJI ENERGII ? Bo różnica jest fundamentalna. W moim ostatnim rachunku od Taurona 715 zł to sprzedaż energii a 495 zł dystrybucja energii. Jestem osobą prywatną. Czy ktoś zna odpowiedź ?

Leave a Response