Czy posiadając zestaw fotowoltaiczny możemy w pełni uniezależnić się od zakładu energetycznego
Dom energooszczędny

Czy posiadając zestaw fotowoltaiczny możemy się uniezależnić od zakładu energetycznego?

Moduły fotowoltaiczne są urządzeniami które służą do produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Ich zastosowanie jest praktyczni nie ograniczone. Stosowane są w miejscach gdzie występują częste wyłączenia zasilania lub nie ma podłączenia do linii energetycznych. Obecnie jesteśmy bardzo mocno przywiązani , nie często uzależnieni od elektryczności, bez której nie wyobrażamy sobie życia. Ale czy jesteśmy w stanie posiadać instalację która pozwoli nam w pełni uniezależnić się od sieci elektroenergetycznej?

Teoretycznie tak. W praktyce wygląda to bardzo różnie. Oczywiście kiedy myślimy o instalacjach które mają zasilać domki letniskowe, doładowywać akumulatory w kaperze czy łodzi nie ma żadnego problemu żeby czerpać prąd z zestawów słonecznych.  Podstawowym urządzeniem które pozwala nam na kumulowanie prądu wyprodukowanego przez moduły fotowoltaiczne są akumulatory. I tylko dzięki instalacjom które są w nie  wyposażone możemy uniezależnić się od energii z sieci elektroenergetycznej. Akumulatory niestety są jednymi z najdroższych elementów zestawu słonecznego i najbardziej awaryjnym.  Są też urządzeniami o najkrótszym okresie żywotności. Dla akumulatorów żelowych głębokiego rozładowania żywotność to 400 pełnych cykli. Przy niewielkich instalacjach z stosunkowo małym zużyciem takie akumulatory będą działały przed długi okres czasu. Sytuacja zmienia się dla elektrowni słonecznych które mają zasilać cały dom i wszystkie umieszczone w nim urządzenia elektryczne. Po pierwsze, przeciętny wolnostojący dom jednorodzinny będzie zużywał rocznie energię rzędu 3-5 kW. Dla instalacji o takiej mocy ilość akumulatorów jest dość duża. Co w znacznym stopniu powoduje wzrost ceny elektrowni. Trzeba pamiętać o tym, że  po wykonani wszystkich cykli przez akumulatory będzie trzeba je wymieniać, a tym samym może okazać się, że inwestycja prawdopodobnie nigdy nam się nie zwróci. Mogą również wystąpić wszelkiego rodzaju ograniczenia w jednoczesnym zużyciu mocy – czyli włączaniu kilku urządzeń jednocześnie. Będąc właścicielem takiej instalacji warto zainwestować w profesjonalny system monitorowania jej pracy. Dzięki takiemu systemowi możemy śledzić i kontrolować pracę naszej instalacji oraz poziom naładowania akumulatorów. Jeżeli jesteśmy gotowi na taka sytuację a naszył głównym celem jest pełne uniezależnienie się od sieci nie pozostaje nam nic innego jak odszukanie instalatora który taką instalację nam zaprojektuję. W praktyce największe powodzenie w pełnym uniezależnieniu się od sieci maja instalację, projektowane dla nowoczesnych energooszczędnych budynków. Wtedy na poziomie projektowania budynku wyznacza się jego zapotrzebowanie i robi się to tak żeby było ono jak najniższe.

            Przy warunkach klimatycznych panujących w Polsce i miejscu zamieszkania  w którym występują częste wyłączenia prądu najlepszym rozwiązaniem wydaję się instalacja podłączona do sieci elektroenergetycznej plus system UPS który pozwoli nam na podtrzymanie zasilania niezbędnych urządzeń w trakcie zaniku prądu. Takie rozwiązanie będzie tańsze od systemu akumulatorowego oraz zapewni nam zasilanie podstawowych urządzeń w momencie wyłączenia prądu.

            Elektrownia On-Grid oczywiście umożliwia produkowanie prądu na potrzeby jej właściciela. Instalacja ta natomiast nie działa w momencie braku zasilania. Dlaczego? Inwerter który steruje pracą całego systemu, który przekształca prąd o stałym napięciu wytworzonym przez panele w prąd który możemy wykorzystać do zasilania naszego domu do pracy potrzebuje zasilania. W momencie zaniku zasilania falownik przestaje działać i nie przekazuję prądu wytworzonego przez panele do urządzeń. Naturalnie oprócz tego, że falownik potrzebuje zasilnia by działać, to cała instalacja potrzebuje do tego słońca. Fotowoltaiczne elektrownia On-Gridowa, pracuje i wytwarza prąd zawsze wtedy kiedy pozwalają jej na to warunki atmosferyczne. W momencie gdy produkcja jest większa niż  pobór, wyprodukowana energia oddawana jest do sieci. Właściciel inwestycji rozlicza się z zakładem energetycznym na zasadzie bilansu pod koniec każdego okresu rozliczeniowego.

            Pełne uniezależnienie się od sieci elektroenergetycznej jest bardzo trudne chociaż możliwe. Główną wadą takiej instalacje jest jej wysoka cena z powodu akumulatorów oraz fakt, że inwestycja może nigdy się nie zwrócić. Bardziej komfortowym, tańszym, mniej awaryjnym oraz z okresem długiej żywotności będzie elektrownia On-Grid. Oczywiści to na jaką instalacje się zdecydujemy jest tylko i wyłącznie naszą decyzja, jednak warto ją podjąć po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw.

2 komentarze

  1. Temat sugeruje odcięcie się od dostawcy i takie mam pytanie. Czy można wymówić dostawcy prądu umowę i żyć tylko z energii wytworzonej przez siebie? Nie chodzi o możliwości techniczne i finansowe instalacji.

  2. Oczywiście, że tak. Każdą umowę możesz wymówić w każdej chwili z zachowaniem terminów w niej zawartej. Niemniej jednak koszty użytkowania instalacji fotowoltaicznej akumulatorowej będą wyższe niż koszty przyłączą energetycznego nawet jeżeli jest to przyłącze budowlane. Instalacja fotowoltaiczna akumulatorowa jest bardzo opłacalna jak nie masz prądu. Lepiej jest miec prąd niż go nie mieć wtedy cena nie gra roli ale jak masz tańszą alternatywę to po co przepłacać.

Leave a Response