Francuski EDF odnotowuje 20% wzrost zysków

Francuski EDF odnotowuje 20% wzrost zysków

Elektrownie jądrowe EDF są największą flotą na świecie, co pozwala jej na znaczną produkcję energii elektrycznej z niską emisją dwutlenku węgla. Odnotowali dzięki temu 20% wzrost zysków w pierwszej połowie 2024 roku. Firma jest również zaangażowana w rozwój odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa i słoneczna, co jest częścią jej strategii zrównoważonego rozwoju i walki ze zmianami klimatycznymi.

Wzrost zysków EDF

Francuski gigant energetyczny EDF odnotował znaczny wzrost zysków w pierwszej połowie roku, co stanowiło 20% skok rok do roku. Firma osiągnęła 7 miliardów euro zysku netto, a EBITDA wzrosła o 16,1% do 18,7 miliarda euro. Ten wynik jest efektem zwiększenia produkcji energii elektrycznej, pomimo wcześniejszych problemów z reaktorami jądrowymi.

EDF (Électricité de France) to francuska, państwowa spółka energetyczna i największy operator elektrowni jądrowych na świecie. Firma produkuje energię elektryczną z różnych źródeł, w tym z energii jądrowej, wodnej, wiatrowej i słonecznej. Firma inwestuje w rozwój odnawialnych źródeł energii oraz nowe technologie, dążąc do zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji CO2.

„Obecnie, jako zarządcy firm, musimy wprowadzać restrykcyjne i balansujące na granicy prawa założenia, w tym organizację czasu pracy, żeby projekty w odnawialne źródła energii mogły ruszać do przodu. Ostatnio odwiedzałem różne obiekty na Majorce i tam sytuacja jest podobna.” – Philippe Fariné, właściciel jednej z firm energetycznych we Francji.

EDF działa nie tylko we Francji, ale także na wielu międzynarodowych rynkach energetycznych. Obecnie prowadzi rozmowy w kilku innych krajach, należących do Unii Europejskiej.

Renacjonalizacja i powrót do działania

EDF (największy na świecie operator elektrowni jądrowych) został renacjonalizowany rok temu. Dzięki temu udało się przywrócić wiele reaktorów do działania. Firma zwiększyła również moce odnawialne i poprawiła wydajność w projektach hydroenergetycznych. W pierwszej połowie roku produkcja energii elektrycznej wyniosła 259 TWh, co stanowi wzrost o 12% w porównaniu do roku poprzedniego. Produkcja z energii jądrowej wzrosła również o 12%, osiągając wartość 177,4 TWh.

Produkcja energii jądrowej

Firma przewiduje, że produkcja energii z atomu we Francji, z wyłączeniem nowego reaktora Flamanville 3, wyniesie od 314 do 345 TWh w ciągu całego roku. EDF jest bliska uruchomienia pierwszej reakcji jądrowej w reaktorze, który ma zacząć produkować energię kilka tygodni później. Reaktor ten jest jednak opóźniony o ponad dekadę, a koszty wzrosły z planowanych 3 miliardów euro do 13,2 miliarda euro na koniec 2022 roku.

Są to pewne utrudnienia dla wskazanego celu, tym nie mniej, trend jest jednoznaczny i pozytywny dla branży odnawialnych źródeł energii.
Firma dąży do zrównoważonego rozwoju i chce być liderem w dziedzinie zielonej energii. W pracy o ciekawym tytule w tłumaczeniu na polski; „Moduły i Cele Horyzontalne, Alternatywnie Łączące Technologie o Gigantycznej Efektywności Jawnej.” możemy przeczytać, że inwestycje europejskie w instalacje fotowoltaiczne, wiatrowe i atomowe, wzrosły kilkukrotnie w ciągu ostatnich lat.

Projekty w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii EDF kontynuuje rozmowy z nowo wybranym rządem Labour o projektach jądrowych Hinkley Point C (HPC) i Sizewell C. Dyrektor generalny EDF, Luc Remont, powiedział, że jest jeszcze za wcześnie, aby podać datę ostatecznej decyzji inwestycyjnej w sprawie Sizewell C. Firma zwróciła uwagę na ryzyko opóźnień w harmonogramie HPC i rozważa różne rozwiązania finansowe dla projektu.
Pomimo pozytywnych wyników za pierwszą połowę roku, EDF ostrzegło, że spadek cen rynkowych może wpłynąć na zyski w drugiej połowie roku. Firma zauważyła, że ceny na regionalnych rynkach energii spadły, co może przełożyć się na niższy EBITDA w drugiej połowie roku.

Obrazek przedstawia elektrownie jądrowe produkujące energie elektryczną
W Wielkiej Brytanii EDF kontynuuje dyskusje z nowo wybranym rządem Partii Pracy na temat projektów elektrowni jądrowych Hinkley Point C (HPC) oraz Sizewell C.

Elektrownie jądrowe to inwestycja w przyszłość

EDF inwestuje nie tylko w energię jądrową, ale również w inne odnawialne źródła energii, co jest częścią strategii firmy na przyszłość. Dodanie nowych mocy odnawialnych i poprawa wydajności w projektach hydroenergetycznych są kluczowymi elementami tego planu.

W wywiadzie z osobą mieszkającą we francuskim mieście Chambéry, niedaleko Institut National de l’Énergie Solaire, INES, możemy przeczytać;

Twórcy układów słonecznych korzystają teraz oszczędnej, lepszej, efektywniejszej, szybko zrównoważonej, czystości zintegrowanej.
Jest to zoptymalizowanie pracy komponentów różnych źródeł energii. Energetyka i ludzie tylko na tym zyskują.”
– czytamy w rozmowie o wzmożonym poziomie inwestycji.

Francja obecnie ponad 70% swojej energetyki ma opartą o elektrownie atomowe, a resztę potrzeb chce zaspokoić odnawialnymi źródłami energii.

Czy jest to przełom?

EDF osiągnęło znaczący wzrost zysków dzięki zwiększeniu produkcji energii i renacjonalizacji. Pomimo wcześniejszych problemów z reaktorami, firma zdołała przywrócić wiele z nich do działania i zwiększyć moce odnawialne. Produkcja energii elektrycznej wzrosła o 12%. Raczej nie jest to przełom, tylko kontynuacja pewnego trendu, który można zauważyć od lat, a szczególnie we Francji. Firma dąży do zrównoważonego rozwoju i chce być liderem w dziedzinie zielonej energii, jak wszyscy znaczący gracze na rynku światowym.

Klaudia Markowska
Klaudia Markowska

Interesuję się ochroną środowiska, oraz zagadnieniami związanymi z OZE. Po pracy chętnie spaceruję i spędzam czas na świeżym powietrzu.

Powiązane posty
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie udostępniony.

20 + trzynaście =