Fotowoltaika
Elektrownie słoneczne

Jaką elektrownię słoneczną wybrać jedno czy trzy fazową

Jaką elektrownię słoneczną wybrać jedno czy trzy fazową

Odkąd na rynku fotowoltaicznym pojawiły się falowniki trójfazowe i mamy wybór miedzy instalacją jedno i trójfazową, często zastanawiamy się która powinniśmy wybrać. Na początku może wyjaśnijmy różnicę między instalacją jendofazową a trójfazową.

Instalacje jednofazowa jest instalacją zasilaną prądem o napięciu 230V. Należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami instalacja ta jest trój przewodowa i składa się z przewodu neutralnego  – N                       (niebieski), ochronnego – PE (żółto–zielony) oraz oczywiście fazowego – L ( w kolorze czarnym lub brązowym). Instalacja ta jest zazwyczaj stosowana w budynkach mieszkalnych których zasilane są standardowe urządzenia gospodarstwa domowego.

W sytuacji kiedy w gospodarstwie domowym mają być zasilane takie urządzenia jak kuchenka elektryczna, kocił elektryczny czy ogrzewanie podłogowe stosuje się instalacje trójfazowe. Instalacja trójfazowa która potocznie jest zwana siłą ma napięcie 230V/400V. Składa się ona z pięciu przewodów neutralnego  – N, ochronnego -PE oraz trzech przewodów fazowych – L1, L2, L3.

Najważniejszym pytaniem jakie musimy sobie zadać przed montażem mikrolektrowni to jaki system jedno czy trójfazowy posiadamy w naszym budynku. Jeżeli instalacja elektryczna w naszym domu jest jednofazowa to nie pozostaje nam nic innego jak podłączenie jednofazowej instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli nasza instalacja elektryczna jest trzyfazowa wtedy możemy dokonać wyboru czy system słoneczny ma być wyposażony w falownik jeno czy trójfazowy. Jeżeli nasze elektrownia fotowoltaiczna będzie o mocy do 3kW na pewno zostanie dla niej zastosowany falownik (inwerter) jednofazowy. Dla instalacji powyżej 3kW możemy wybrać czy chcemy, żeby nasza elektrownia było jedno czy trójfazowa. W świetle dzisiejszych przepisów nie ma to większego znaczenia. Wprowadzono bowiem rozliczenie między fazowe, co wydaję się bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Prze wejściem nowych przepisów inwestor posiadający instalację trójfazowa w swoim budynku mieszkalnym, chcąc dołączyć do niej instalację fotowoltaiczną z inwerterem jednofazowym musiał zdawać sobie sprawę która z faz w jego domu jest najbardziej obciążona.  Czyli do której z faz została podłączona największa ilość urządzeń lub urządzenia które pobierają największą ilość prądu, i do tej fazy podłączyć instalację. Wtedy z darmowej energii słoneczne korzystały tylko i wyłącznie urządzenia podłączone do danej fazy. Nie było możliwości sumowania się poborów. Jeżeli na przykład moduły zostały podłączone do fazy która była fazą najmniej obciążona traciliśmy nie wykorzystany prąd z paneli słonecznych. Teraz na szczęście już nie ma takiego ryzyka i obojętnym jest do której z faz podłączymy naszą instalację słoneczną. Wprowadzono bowiem rozliczenie między fazowe. Dzięki czemu pod koniec okresu rozliczeniowego sumowana jest ilość prądu pobierana przez urządzenia podłączone do wszystkich faz, ilość energii wytworzona z elektrowni fotowoltaicznej i oddanej do sieci. Z zakładem energetycznym jesteśmy rozliczenie na zasadzie bilansu w sposób bezgotówkowy.

Najczęściej w budynkach mieszkalnych z trójfazową instalacją stosuję się falowniki trójfazowe. Oczywiście, jeżeli warunki na to pozwalają, to znaczy moc instalacji fotowoltaicznej jest większa niż 3 kWp.

Przy doborze odpowiedniego falownika (inwertera) dla elektrowni słonecznej zawsze dobiera się go w taki sposób, że działał on jak najbardziej efektywnie. Inwertery solarne mają wbudowane dla każdego podłączanego do nich stringu ( ich ilość jest uzależniona od mocy instalacji) trackery MPPT. Oznacza to, że falownik cały czas bada największe punkty mocy w instalacji. Dzięki temu mikroelektrownia działa z bardzo wysoką sprawnością. Falowniki mają tez zdolność odłączania najsłabszego panela (który jest w danym momencie na przykład zacieniony) tak aby nie dochodziło do utraty mocy całego stringu. Inwertery stosowane w elektrowniach słonecznych są urządzeniami wysoce wyspecjalizowanymi. Łączą w sobie funkcję regulatora ładownia, przetwornicy, zliczają ilość wyprodukowanej energii przez instalację, mają funkcję pamięci dzięki czemu możemy sprawdzać prace naszej instalacji. Bardzo często wbudowany moduł Bluetooth, oraz możliwość podłączenia do niego komputera.

Falownik jest sercem i mózgiem naszej mikroelektrowni dlatego tak ważne jest, żeby był produkowany przez firmę specjalizująca się w tego typu urządzeniach oraz  najwyższej jakości. Oszczędzanie na falowniku jest najgorszą decyzją jaką możemy podjąć na etapie projektowania oraz przy zakupie urządzeń do naszej elektrowni słonecznej. Oszczędzając bowiem na tak ważnym urządzeniu jakim jest falownik tracimy na wydajności naszej instalacji, a przecież nie taki jest nasz cel. Decydując się na zostanie właścicielem elektrowni słonecznej, podejmujemy tą decyzję ponieważ szukamy oszczędności. W im lepszej jakości sprzęt zainwestujemy tym szybciej dana instalacja się nam zwróci, będzie niezawodna a jej żywotność będzie możliwie jak najdłuższa czyli około 30 lat.

Leave a Response