Forum fotowoltaika

Please or Register to create posts and topics.

Dofinansowanie do fotowoltaiki - informacje ogólne

Moda na ekologiczne spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość w życiu codziennym trwa w najlepsze. I słusznie bo nikomu z nas los planety, na której żyjemy nie powinien być obojętny.  Cieszy zatem rosnąca popularność i powszechność czerpana energii z odnawialnych źródeł.

Nowoczesne elektrownie słoneczne oraz systemy fotowoltaiczne są jednak wciąż rozwiązaniem dość kosztownym. Bardzo często bez wsparcia finansowego dla przeciętnego Polaka zastosowanie takiego rozwiązania na własną rękę byłoby niemożliwe. Jednak z pomocą idą różne formy dofinansowania przewidziane dla osób, które chcą się włączyć w proces upowszechniania fotowoltaiki i pozyskiwania odnawialnej energii.

Jeśli zatem jesteśmy zainteresowani zastosowaniem rozwiązań elektrowni słonecznej na terenie naszej nieruchomości warto dowiedzieć się więcej o aktualnie dostępnych w Polsce formach dofinansować na elektrownie słoneczne. W roku 2019 możemy skorzystać co najmniej z kilku formy takiego wsparcia finansowego.


Warto wiedzieć, że w naszym kraju istnieje instytucja koordynująca zarządzanie funduszami przeznaczanymi na inwestycje związane z energią odnawialną. Jest nią Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dostępne źródła można podzielić na środki z budżetu państwa (krajowe), fundusze unijne oraz fundusze norweskie i EOG.

Wymieniając ogólnodostępne formy wsparcia w tym zakresie trzeba wspomnieć przede wszystkim o regionalnych Programach Operacyjnych, Programie PROSUMENT oraz Programie BOCIAN.|

Regionalne Programy Operacyjne to środki unijne zarządzane przez poszczególne województwa. To komu są dedykowane zależy od decyzji władz każdego z regionów. W Polsce funkcjonuje szesnaście RPO. Warto zorientować się zatem jak wygląda kwestia wsparcia inwestycji realizowanych w zakresie energii słonecznej w naszym województwie. Obecna perspektywa RPO trwa do 2020 roku, jeśli chcemy skorzystać z obecnych funduszy, warto się pospieszyć.

Wspomniany już wyżej Program PROSUMENT to rozwiązanie dedykowane osobom fizycznym oraz wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym. Jego nadrzędnym celem jest dążenie do redukcji emisji dwutlenku węgla. Korzystając z tego programu możemy uzyskać dotację, która pozwali nam na redukcję kosztów aż do 40% wartości planowanej inwestycji.


Energię słoneczną wspiera także Program BOCIAN. Jego zadaniem jest wsparcie tworzenia odnawialnych źródeł energii. Pozwala on na otrzymanie wsparcia zakupu na przykład paneli słonecznych. Program został zaplanowany na lata 2015 -2023. W jego ramach możemy liczyć na wsparcie instalacji fotowoltaicznych o minimalnej mocy 40 kW. Górny pułap to 1MW. Program pozwala uzyskać pożyczkę do 85% kosztów. Dedykowany jest on głównie dla przedsiębiorców.”

Ale z tego co wiem rozumiem, że te programy są ale są martwe. Kiedyś w latach 2015 faktycznie można było uzyskać 40% dofinansowania oraz kredyt na 1% w BOŚ Banku a dziś to wszystko chyba jest zamrożone ?

 

RO

teraz to masz dofinansowanie tylko dla Warszawiaków 🙂 40% poza warszawą żadnego innego dofinansowania na elektrownie słoneczne nie ma

Myślę że, jak jest dotacja to warto się o nią postarać, a jak ktoś szuka firmy do instalacji paneli to warto sprawdzić tą ofertę xxxxx reklama zakładali u mnie instalację i jestem zadowolony z jakości i wykonania

 

edit : reklama

Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych jest świetnym rozwiązaniem, bo przecież poniekąd dbamy w ten sposób o naturę. Mi udało się znaleźć firmę, która oprócz samego montażu, wspomogła mnie w samym uzyskaniu dofinansowania. Myślę, że miałem szczęście trafiając na OZE-Biomar.

Dzień dobry,

30 sierpnia 2019 ruszył pierwszy nabór do programu "Mój Prąd", w którym można uzyskać dofinansowanie nawet do 5000 złotych.

Hej, skorzystałem z zamieszczonej tu rady o oze-biomar i muszę przyznać, że świetnie się sprawdzili. Udało mi się uzyskać dofinansowanie. Teraz montuję na korzystnych warunkach i liczę, że się wszystko zwróci.

dofinansowanie jest na pewno dla wielu bardzo pomocne. ja z tego niestety nie skorzystałem, ale nie żałuje. Instalacja zamontowana przez PV Projekt działa jak należy (miesiąc temu minęły 2 lata z panelami na dachu!) a my z rodziną korzystamy z tego rozwiązania na co dzień.

Na chwile obecną jest wiele dotacji do odnawialnych źródeł energii (Mój Prąd, Grant Oze, Moje Ciepło, Agroenergia, Czyste Powietrze, Mój elektryk, Stop Smog, itd. ). Pomagamy w ich uzyskaniu, oto pełna lista dotacji na OZE: https://greenhousesystems.pl/dotacje/

Green House Systems jest firmą specjalizującą się w odnawialnych źródłach energii. Nasza siedziba znajduje się w Zelewie w województwie pomorskim. Doświadczenie z zakresu odnawialnych źródeł energii zdobywamy od 2012 roku, nieustannie się rozwijając.