Forum fotowoltaika

Please or Register to create posts and topics.

Jak dobrać przetwornicę - prośba o pomoc

Witam,

mam prośbę o pomoc w dobraniu przetwornicy.

Kupiłem na aledrogo, ale niestety nie spełnia ona warunków jakie powinna.

Zainstalowałem ją u siebie na działce, podłączyłem pod akku i jak próbuję uruchomić pompę, bo silnik dziwnie buczy i nie rusza, a przetwornica piszczy i się wyłącza.

Silnik mam moc 300W a przetwornica 500W,

Co może być nie tak?

Pisałem do sprzedawcy, ale się na mnie wypiął

 

pozdrawiam,

RO

no więc właśnie dlatego trochę boje się kupować na allegro. Obdzwoniłem w sumie wiele miejsc i w większości to tylko sprzedawcy, którzy nie potrafią niczego doradzić.

Niestety ale wszystkie silniki przy starcie pobierają nawet do 4 razy więcej mocy trwa to krótką chwilę ale jednak. Przyjmując, że twój silnik pobiera 4x300W a więc 1200W a przetwornica napięcia 500W mocy ciągłej ma moc chwilowa 1000W taki będzie efekt. Zbyt małą ilośc mocy nie pozwoli na wystartowanie silnika.

Bardziej zaawansowane przetwornice napięcie posiadają tzw miękki start. Oznacza to że przetwornica powoli uruchamia silnik i nie zachodzi efekt nagłego wielokrotnego pobierania energii.

Jeszcze inną sprawą jest fakt, że najtańsze przetwornice napięcia produkcji chińskiej nie osiągają deklarowanej mocy i nie rzadko okazuje się, że deklarowana moc 500W to tak naprawde 300W.

Istotny też jest parametr ciepła. Jeżeli mamy gorący dzień a przetwornica jest już rozgrzana trzeba się liczyć ze spadkami maksymalnej mocy nawet o 15%.

W końcu napięcie akumulatora, przy bardzo niskim napięciu przetwornica może nie osiągać maksymalnej mocy znamionowej.

Filip

jaką zatem wybrać najlepszą przetwornice waszym zdaniem ? tzn chodzi mi o producenta a:)

Odpowiedź nie jest jednoznawcza. Unikał bym wszelkich konstrukcji niefirmowych. Ktoś może powiedzieć, że wszystko i tak jest produkowane w Chinach i ma rację ale wiele zależy od producenta.

Victron Energy -  klasa sama w sobie ale cena astronomiczna. Wyjątkowo udane przetwornice w pełni sinusoidalne, zarządzane przez smartfon, wysoko wydajne o sprawności 90%. Polecić ją można każdemu. Ciche i niezawodne niestety najdroższe w zestawieniu. Gwarancja 5 lat co jest niezwykle istotne.

AZO Digital - polski producent, równie dobry ale w bardziej przystępnej cenie. Niestety brak monitoringu przez smartfon. Posiada za to tak jak Victron tryb ECO Mode umożliwiający minimalizowanie zużycia energii w trybie standby. Wersja Eco-mode posiada również opcję startu silników z mocy przekraczającej w chwilowym zużyciu moc przetwornicy. Gwarancja 5 lat.

Phocos, Steca - niszowe przetwornice, drogie i nie oferujące niczego specjalnego. Zastanowił bym się nad ich zakupem.

Volt Polska - Najbardziej popularna przetwornica w Polsce. Tania ale niestety produkt typowo chiński. Wysokie zużycie własne oraz sprawność na poziomie 88%. Jeżeli potrzebujemy czegoś do chwilowej pracy to dobry wybór, jeżeli jednak oczekujemy pracy przez 24 godziny to powinniśmy zastanowić się nad wyborem innego produktu.

Najtańsze przetwornice z allegro - niestety często deklarowana moc np 1000W okazuje się mocą realną 300W. Zużycie własne w trybie stand by jest bardzo wysokie a więc przetwornica w czasie oczekiwania na pobór może zużywać sama więcej niż odbiornik. Zdecydowanie odradzam taki wybór. Niska cena jako doradca przy zakupie fotowoltaiki to zły doradca.

Zapraszam wszystkich do dyskusji mając świadomość, że post nie wyczerpuje tematu 🙂

Joachim

 

Ja u siebie w domku holenderskim zamontowałem przetwornicę Victron Energy.

Podstawą wyboru takiej a nie innej, była wysoka sprawność i cicha praca.

Jest praktycznie bezgłośna, czasem jedynie cicho zaszumią wentylatory.

Jak dla mnie rewelacja.

Choć muszę przyznać, że znajomy ma polską przetwornicę i też jest bardzo zadowolony

no tak ale nie wiem czy wiesz przetwornice Victron Energy sa średnio 2-3 razy droższe niż zwykła przetwornica np Volta. Myślisz, że warto tyle przepłacać tylko dlatego żeby była cicha. Zawsze można zainstalować przetwornice w innym pomieszczeniu gdzie nie będzie jej słychać. Pomijam oczywiście jej sprawność.

moim zdaniem to tak na prawde zależy od człowieka. Jeden będzie kupował najtaniej, drugi najdrożej twierdząc, że nie stać go na kupowanie tanio. Prawda jest taka, że te urządzenia droższe markowe są przeważnie bardziej trwałe. Tak jest przynajmniej w moim przypadku chodz na przykładzie urządzeń innych niż fotowoltaicznych,