lub Zarejestruj się aby założyć posty i tematy.

Jaki regulator MPPT czy PWM

Witam,

Czy mogę prosić o doradztwo jaki wybrać regulator. PWM czy MPPT różnica jest duża a nie za bardzo wiem czy opłaca mi się tyle dopłacać.

System ma zasilać mały domek wczasowo wędkarski, oświetlenie, radio, telefony i małą pompka. Cieżko jest mi się w tym wszystkim ogarnąć bo regulatory kosztują od 50 do 1000 zł.

Piotrek

Witam,

z moich doświadczeń wybrałbym regulator MPPT. Potrafi w gorszych warunkach oświetleniowych uzyskać więcej energii z panelu.

Pamiętaj jednak, że aby taki regulator pokazał swoją przewagę napięcie pracy panela powinno być minimum 5V większe od napięcia ładowania akumulatora.

pozdrawiam,

RO

Regulatory MPPT pracują z faktycznym napięciem panela słonecznego natomiast regulatory PWM zaniżają napięcie do napięcia akumulatora. I tak jeżeli mamy panel o napięciu 19V i prądzie 7 A oznacza to, że jego moc całkowita równa jest 133W. Dołączając regulator MPPT wykorzysta on całą moc panela a dodatkowo stale będzie sprawdzał gdzie jest najwyższe napięcie i prąd.

Regulator PWM obniży napięcie panela do napięcia akumulatora. Przyjmując, że regulator obniży napięcie do 13V można liczyć się ze spadkiem nawet 90W. Oczywiście w miarę jak napięcie akumulatora żelowego będzie rosło będzie również rosła moc. Oczywiście wyliczenia są szacunkowe i aby były bardziej precyzyjne należało by uwzględnić czynniki takie jak temperatura panela i akumulatora, opory przewodu itp.

Niemniej jednak wydajność regulatora MPPT jest o 30% wyższa a dzięki śledzeniu punktu mocy mamy szansę na ładowanie nawet w cieniu.

Filip

A jaki regulator byś polecił chodzi mi o producenta ?

To wiele zależy od naszego budżetu. Raczej odradzał bym bezfirmowe regulatory chińskie po 30 zł. Niestety tego typu konstrukcje poza wyglądem nie przypominają regulatorów ładowania w żaden sposób.

Z wiodących producentów regulatorów możesz wybierać pomiędzy Steca, Phocos, Victron Energy, MornigStar a z chińskich producentów EPEver i ewentualnie Tracer chodź ten w ostateczności.

Swoją uwagę warto skierować w stronę regulatorów Victron Energy. Mają 5 lat gwarancji i rewelacyjny system śledzenia mocy MPPT są jednak dość drogie.

Z drugiej strony firma Phocos również gwaratuje 5 lat gwarancji, do tego niespotykaną bezawaryjność i atrakcyjną cene dla regulatorów PWM bez wyświetlacza.

Warto też zainteresować się regulatorami ładowania Steca chodź są one doś awaryjne.

Wystrzegał bym się natomiast regulatorów tzw farbowanych jak Volt Polska czy Maxx i tym podobnych. To zwykłe chińskie regulatory sprowadzone przez polskie firmy ale obrandowane jako ich własne.

Filip

Co powiesz na temat tanich regulatorów MPPT z aliexpres. Taki regulator z wyświetlaczem można nabyć za 50-150 zł w zależności od mocy regulatora. Zdaje sobie sprawę z tego, że gwarancji jest fikcją ale jednak niska cena kusi.

Przykładem mogą tu być tanie regulatory MPPT takie niebieskie powszechnie dostępne na aliexpres. Producent niejednokrotnie deklaruj, że wydajność prądowa złącza LOAD to aż 100Amper jednal wyjście LOAD wyprowadzone jest złączem zasilania kamery przemysłowej. 100A * 12V daje moc 1200W a więc mały grzejnik. Teraz każdy powinien sobie odpowiedzieć na pytanie. Czy 100A regulator ładowania ze złączem na Jack taki jak w kamerze przemysłowej jest w stanie wytrzymać moc 1200W 🙂

Filip