lub Zarejestruj się aby założyć posty i tematy.

Zasilanie lodówki podblatowej 230V

Dzień dobry.

W związku z tym, że od niedawna jestem jednym z redaktorów portalu systemu fotowoltaika chciałem poruszyć temat interesujących wiele osób jaki system solarny dobrać do tradycyjnej lodówki podblatowej 230V.

Po pierwsze kupując lodówkę o ile jeszcze jej nie mamy warto zatroszczyć się aby była w klasie A++ lub A+++ co jest już trudniejsze. Niemniej jednak klasa A++ wystarcza w zupełności.

Po drugie przetwornica napięcia. Warto zadbać aby jej sprawność nie była mniejsza niż 89-91%. Oznacza to, że przetwornica napięcia nie traci więcej niż 9-11% na zamianę energii napięcia stałego na zmienne. Oczywiście warto aby przetwornica miała tzw pełny sinus dzięki temu nasza lodówka będzie pracowała bez zakłóceń. Napięcie sinusoidalne przemienne mamy również w naszych gniazdkach w domu.

Po trzecie zestaw solarny. Jeżeli używamy lodówki plus oświetlenia, ładowarki do telefonów o inne drobne odbiorniki w miesiącach letnich powinniśmy zastanowić się nad zakupem panela słonecznego 160W oraz akumulatora 55Ah oraz przetwornicy 300-500W. Jeżeli jednak chcemy używać nasz system również zimą niezbędny będzie panel słoneczny 280W lub więcej akumulatora 110Ah oraz regulator MPPT, który zapewni ładowanie również w niekorzystnych warunkach oświetleniowych oraz w cieniu.

Po czwarte, kupując zestaw kupmy system przewymiarowany większy. Jak wiadomo apetyt zawsze rośnie w miarę jedzenia i z pewnością z czasem będziemy chcieli korzystać w większym stopniu z naszego systemu solarnego.

Zdaje sobie sprawę, że opis jest dość, krótki i lakoniczny ale jesteśmy na forum. Zapraszam więc wszystkich chętnych do podjęcia dysusji.

Joachim