G12as Taryfa antysmogowa
Dom energooszczędny

G12as Taryfa antysmogowa

Z początkiem 2018 roku zgodnie z rozporządzeniem Ministra Energetyki ma zostać wprowadzona nowa oferta rozliczenia z zakładem energetycznym G12as tak zwana taryfa antysmogowa. Co to takiego i dla kogo jest ona przeznaczona? Taryfa G12as została wprowadzona w ramach walki ze smogiem. Ma ona bowiem zachęcać, żeby ogrzewać budynki mieszkalne energią elektryczną za pomocą pieca elektrycznego lub pompy ciepła.

Założenia G12as

Dlaczego Ministerstwo zdecydowało się na wprowadzenie nowej taryfy? Przede wszystkim z powodu występowania smogu w naszym kraju oraz z powodu ubóstwa energetycznego. Oczywiście do skorzystania z niej chce nas zachęcić ceną. Do kogo skierowania jest ta oferta? G12as skierowana jest do osób które ogrzewają swoje domy energią elektryczną. Założeniem tej taryfy są niższe stawi w godzinach nocnych 22:00 – 6:00. Ceny te mają być niższe od tych panujących w ciągu dnia o około 25%-30%. Czy każdy może z tej taryfy skorzystać? No więc ustawodawca wychodzi z założenia, że taryfa ta jest przeznaczona dla osób które będą wykazały większe zużycie prądu nocą niż w ciągu dnia. Obecnie będą mogły skorzystać z niej osoby które będą miały większe zużycie prądu nocą w porównaniu do poprzedniego roku. W innym przypadku nie będą mogły skorzystać z G12as.

G12as czy to się naprawdę opłaca?

Żeby sprawdzić czy ta oferta jest tak bardzo atrakcyjna jak sądzi Ministerstwo, trzeba porównać ją z ofertami już dostępnymi. A wiec tak, w taryfie G11 cena za energię elektryczną jest stała przez całą dobę. W taryfie G12 10 godzin w ciągu doby podlega niższej stawce – najczęściej są to godziny 22:00 – 6:00 i 13:00 – 15:00. W taryfie G12 również obowiązują niższe stawki za prąd przez 10 godzin w ciągu doby oraz w czasie weekendów i dni ustawowo wolnych od pracy. Analizując oferty które są już na rynku nowa taryfa nie wydaje się już tak bardzo atrakcyjna.

Koszty energii w ramach taryfy G12as

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa taryfa antysmogowa ma być stosowana przez wszystkie podmioty, które zajmują się dystrybucją i sprzedażą prądu dla klientów indywidualnych. W połowie stycznia 2018 najwięksi krajowi dostawcy energii podali stawki jakie będą obowiązywały w taryfie.

ENEA

Enea poinformowała, że przygotowuje się do wprowadzenia nowej taryfy G12as która zakłada niższe opłaty za energię elektryczna w godzina 22:00 – 6:00. Stawki te będą stosowane w przypadku zwiększonego zużycia prądu w godzinach nocnych względem zużycia z poprzedniego roku. W ramach tej taryfy standardowa cena brutto sprzedaży energii elektrycznej będzie wynosić 0,2991zł/kWh, a rozliczenie zwiększonego poboru nocnego będzie kosztowało 0,1731 zł/kWh. Spółka informuję, że w skutek połączenia preferencyjnych cen energii oraz stawek dystrybucyjnych, każda objęta nimi dodatkowa godzina zużyta w ciągu nocy będzie tańsza o około 60% od tej w ciągu dnia.

PGE

Polska Spółka Energetyczna poinformowała, że przy połączeniu preferencyjnych stawek w ofercie produktowej z opłatami dystrybucyjnymi, w nocy w ramach taryfy antysmogowej jej klient za energię zapłaci o ponad 65% mniej niż w ciągu dnia. Propozycja przedstawiona prze PGE ma zagwarantować specjalny model cenowy który będzie połączony z cenami taryfowymi oferowanymi dotychczas przez PGE Obrót, zakładając w pierwszej strefie (6:00 – 22:00 ) ceny równe cenom z taryfy G11, w strefie drugiej (22:00 – 6:00 ) ceny równe połowie ceny taryfy G11. Od 1 lutego indywidualni oraz nie korzystający z liczników przedpłatowych klienci PGE Obrót oraz PGE Dystrybucja będą mogli skorzystać z propozycji rozliczania na podstawie taryfy G12as.

ENERGA

Energa podała, że obecnie jej klienci korzystający z taryfy G11 przez całą dobe za każdą pobraną kWh razem z opłatami manipulacyjnymi płacą 0,5785 zł/kWh brutto. W nowej ofercie opartej na taryfie G12as w godzinach nocnych za każdą pobraną kWh klient zapłaci 0,208 zł/kWh, w pozostałych częściach dnia stawka za kWh będzie wynosiła tyle ile w dotychczasowej taryfie G11.

TAURON

W ramach taryfy G12as Tauron informuje, że opłata za zużycie energii w godzinach nocnych ma zwierać 40% rabatu względem stawi z taryfy G11 która obowiązującej w ciągu dnia. Stawka netto w ramach taryfy antysmgowej G12as w strefie pierwszej (6:00 – 22:00) ma wynosić 0,2445 zł/kWh, a w strefie drugiej 0,1467 zł/kWh. Tauron zapewnia o wprowadzeniu taryfy w czasie najbliższych tygodni.

Wszystkie zmiany w taryfach u największych operatorów systemów dystrybucyjnych został zatwierdzony przez Urząd Regulacji Energetyki. Zgodnie z rozporządzeniem ministra energii obowiązującym od początki 2018 roku, w godzinach nocnych (22:00 – 6:00) przedsiębiorstwa energetyczne w pierwszym roku od zakwalifikowania odbiorcy do nowej grupy taryfowej G12as mają stosować składnik stawki sieciowej w wysokości do 30% składnika zmiennego sieciowej stawki grupy taryfowej. Ma być to stosowane wobec odbiorców którzy zużywają energię elektryczną na potrzeby gospodarstwa domowego z rozliczeniem jednostrefowym za usługi dystrybucji energii elektrycznej.

Leave a Response