GigaFabryka ogniw fotowoltaicznych w Polsce

GigaFabryka ogniw fotowoltaicznych w Polsce

GigaFabryka ogniw fotowoltaicznych w Polsce to nowy projekt, który ma powstać na Śląsku. Realizacji tej inicjatywy podjęła się nowopowstała spółka Giga PV S.A. 

Projekt GigaFabryka ogniw fotowoltaicznych w Polsce ma kosztować blisko 1 mld zł. Nad inwestycją czuwa Instytut Energetyki Odnawialnej. Zgodnie z planami, fabryka będzie zatrudniać ponad tysiąc osób, zaś produkcja ogniw fotowoltaicznych ma wynieść 1 GW rocznie. Specjaliści uważają, że powstanie takiej fabryki w naszym kraju to doskonałe rozwiązanie. Nie da się ukryć, że Polska przechodzi istny boom na fotowoltaikę, a więc będziemy mogli produkować coś, co będzie wykorzystywane w naszym kraju. Ponadto, projektowi będzie sprzyjać obecna polityka naszego Państwa, jak i strategia Unii Europejskiej w zakresie dbania o czystość powietrza, a także wzrost gospodarczy po pandemii Covid-19.

Rynek fotowoltaiki w Polsce

Zgodnie z szacunkami Instytutu Energetyki Odnawialnej, wartość rynku PV w naszym kraju jest bardzo duża. W roku 2020 obroty i inwestycje na rynku fotowoltaiki sięgnęły 8 mld zł. Zaś zgodnie z planami rządowymi, inwestycje na tym rynku mają znacznie wzrosnąć w nadchodzących latach.

Polskie firmy zapewniają prawie cały łańcuch dostaw w obrębie paneli słonecznych. Nasz przemysł fotowoltaiczny działa bardzo prężnie, a z miesiąca na miesiąc przybywa inwestycji państwowych, biznesowych, jak i indywidualnych w panele solarne. Dzięki angażowaniu polskich firm we wszystkie zadania związane z energią słoneczną, nasz przemysł rozwija się. Jedynym, czego do tej pory Polska nie wytwarza, nie zapewnia sama, to ogniwa fotowoltaiczne. Do tej pory są one importowane z krajów azjatyckich. Jednak GigaFabryka ogniw fotowoltaicznych w Polsce ma to zmienić. Już za blisko 3 lata będziemy produkować ogniwa solarne samodzielnie.

GigaFabryka ogniw fotowoltaicznych w Polsce

GigaFabryka ogniw fotowoltaicznych w Polsce

Zgodnie z założeniami, GigaFabryka rocznie będzie w stanie wyprodukować ogniwa w ilości, która ma pokryć 50% średniego, rocznego zapotrzebowania. Jeśli zdołamy pokrywać połowę rocznego przyrostu nowych mocy w polskiej fotowoltaice, to tym samym zapewnimy ok. 5% rocznych inwestycji w energię słoneczną w całej Unii Europejskiej. Według założeń, pierwsze polskie ogniwa fotowoltaiczne pojawią się na rynku już w 2024 roku. Z kolei za najbardziej dogodne miejsce uznano tereny pogórnicze, które są w trakcie transformacji gospodarczej. W ostatnich latach rząd podjął decyzję o zamknięciu części kopalń węgla kamiennego na śląsku. Wielu górników straciło pracę. Dzięki inwestycji w produkcję paneli fotowoltaicznych, ponownie duża część osób ma szansę znaleźć zatrudnienie. Ponadto firmy, które chcą przyczynić się do rozwoju projektu GigaFabryki już teraz mogą rozpocząć współpracę ze spółką Giga PV S.A.

Inwestycje spółki Giga PV S.A

Obecnie spółka podpisała już pierwsze porozumienia z Instytutem Fraunhofera oraz z Institut Photovoltaïque d’Ile-de-France (IPVF) dotyczące współpracy. Wszystko to, aby wybrać najlepsze dostępne technologie oraz działania badawcze i rozwojowe. Planowane są również pierwsze inwestycje. Spółka podpisała porozumienie z Wydziałem Fizyki Politechniki Warszawskiej oraz prowadzi rozmowy z polskimi przedsiębiorcami, instytutami badawczymi oraz uczelniami. Będą one kluczowe dla zapewnienia konkurencyjności produkowanych ogniw solarnych. Jeśli zagwarantujemy wysoką jakość i stosunkowo niską cenę produkowanych ogniw względem firm azjatyckich, to GigaFabryka ogniw fotowoltaicznych w Polsce ma szansę zaopatrzyć również rynek europejski. Zgodnie z zamysłem, GigaFabryka ma wytwarzać ogniwa krzemowe w technologii TOPCon. Dzięki temu zapewniona będzie wysoka jakość i sprawność ogniw, czego nie zapewnia technologia PERC, stosowana przez azjatyckich producentów. W cały projekt GigaFabryki mają być zaangażowane polskie i europejskie firmy.

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.

one × 5 =