Małe elektrownie słoneczne dla gospodarstw domowych
Elektrownie słoneczneFotowoltaika

Małe elektrownie słoneczne dla gospodarstw domowych

Małe elektrownie słoneczne dla gospodarstw domowych

Szukając oszczędności w naszym budżecie domowym często zastanawiamy się co zrobić, żeby płacone przez nas rachunki były co raz niższe. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na obniżenie rachunków za prąd jest wykorzystanie w naszym gospodarstwie domowym odnawialnych źródeł energii (OZE). Tylko które z dostępnych źródeł energii powinniśmy wybrać? Najlepszym wyborem będą panele słoneczne zainstalowane na naszym dachu lub w ogrodzie. Panele fotowoltaiczne pod wpływem padania na nie promieniowania słonecznego wytwarzają prąd. I ten właśnie prąd możemy wykorzystać w naszym domu.  Po wybraniu z jakiego źródła OZE będziemy korzystać, musimy je jak najlepiej dopasować do naszych potrzeb. Jak to zrobić? Jakie mamy możliwości? Jaki rodzaj instalacji powinniśmy wybrać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w dalszej części artykułu. Dla zaspokojenia energetycznych potrzeb budynku jednorodzinnego najlepszym rozwiązaniem będzie montaż mikro elektrowni fotowoltaicznej. Mamy do wyboru dwa rodzaje instalacji fotowoltaicznych On-Grid oraz Off-Grid.

Instalacje On-Grid

On-Grid są to instalacje podłączone do sieci elektroenergetycznej, bez magazynów energii. Czyli bez możliwości gromadzenia wytworzonej energii. Całą wytwarzana przez panele słoneczne energia jest na bieżąco wykorzystywana na zasilanie podłączonych obciążeń lub wysyłana do sieci – w przypadku braku odbiorów. Decydując się na instalację która podłączona jest bezpośrednio do sieci elektroenergetycznej musimy o tym poinformować zakład energetyczny. Zakład energetyczny dla instalacji do 40 kWp jest zobowiązany przyłączyć ją do sieci oraz założyć jej właścicielowi dwukierunkowy licznik energii. Dzięki temu będzie wiadomo ile energii konsument zużywa na własne potrzeby, ile wysyła do sieci a ile z niej dodatkowo pobiera. Po zakończeniu każdego okresu rozliczeniowego, jesteśmy przez zakładem energetycznym rozliczani na zasadzie bilansu. Co to oznacza? Dwukierunkowy licznik energii zainstalowany w naszym domu zlicza ile w danym czasie energii z instalacji fotowoltaicznej zostało wysłane do sieci oraz ile energii zostało z sieci pobrane. W świetle obowiązującej ustawy OZE rozliczenie konsumenta z zakładem energetycznym jest rozliczeniem bezgotówkowym. Oznacza to, że za każdą kWh wyprodukowaną przez naszą elektrownie i oddaną do sieci możemy od zakładu odebrać 0,8 lub 0,7 kWh w zależności od wielkości instalacji i tak dla instalacji: do 10kWh jest to 0,8 dla instalacji 10kWh – 40kWh 0,7.

Jak wybrać wielkość elektrowni słonecznej?

Jak dobrać wielkość instalacji tak aby nasze rachunki były niskie, bardzo niskie lub żeby nie płacić nic? Zanim zaczniemy montaż paneli fotowoltaicznych na naszym dachu lub w ogrodzie należy odpowiednio dobrać ich ilość do naszych potrzeb. Istnieją trzy najważniejsze czynniki które wpływają na to na jaką instalację się zdecydujemy. Pierwszy z nich to ilość energii jaką zużywamy, a tym samy jakiej mocy elektrownia jest nam potrzebna. Ilość energii jaką zużywa nasze gospodarstwo domowe w łatwy sposób można sprawdzić na rachunku za prąd wysyłanym nam przez zakład energetyczny. Po ustaleniu mocy elektrowni jaką potrzebujemy, sprawdzamy czy dysponujemy odpowiednią ilości miejsca (na dachu lub gruncie) do zamontowania odpowiedniej ilości paneli – czyli tym samym bierzemy pod uwagę drugi czynnik wpływający na dobór instalacji. Trzecim czynnikiem który musimy wziąć  pod uwagę są nasze możliwości finansowe. Po dograniu wszystkich wymienionych wyżej czynników możemy rozpocząć instalację a po jej zakończeniu cieszyć się z darmowego źródła energii elektrycznej. Dla jednorodzinnych budynków mieszkalnych najczęściej wystarczającymi okazują się instalacje o mocach od 3 kWp do 10 kWp. Koszty wykonania takiej instalacji będą oczywiście zależały od tego czy zdecydujemy się na montaż urządzeń chińskich czy europejskich producentów, sposobu montażu, firmy instalatorskiej oraz oczywiści mocy elektrowni. Na szczęście coraz bardziej powszechne stają się programy dofinansowań pochodzących ze środków Unijnych dla takich instalacji. Dzięki pozyskaniu takich środków dużo łatwiej jest konsumentom podjąć decyzję o instalacji paneli, co wiąże się z  dużymi oszczędnościami czyli zmniejszeniu rachunków za prąd oraz dbaniem o środowisko co w obecnym czasie jest bardzo ważne.

Instalacje Off-Grid

Instalację Off-Grid są to instalację wyposażone w magazyny energii – akumulatory. Elektrownie te nie są podłączane do sieci energetycznej a konsument może w dużym stopniu uniezależnić się od sieci. Pełne uniezależnienie się od sieci elektroenergetycznej, czyli stanie się samowystarczalnym w naszych warunkach jest bardzo trudne jak niemożliwe do osiągnięcia. Systemy akumulatorowe doskonale sprawdzają się jako systemy zasilania awaryjnego (tzw. UPS), i jako takie systemy są najczęściej wykorzystywane w naszym kraju. Decydując się na system akumulatorowy nie musimy informować o tym zakładu energetycznego, ponieważ nie będziemy naszych paneli podłączać do sieci. W przypadku kiedy chcielibyśmy stworzyć instalację Off-Grid zaspokajającą w pełni nasze potrzeby energetyczne podobnie jak w przypadku instalacji On-Grid musimy wziąć omawiane wcześniej trzy czynniki wpływające na jej dobór pod uwagę, nieco je modyfikując. Po sprawdzeniu naszego zapotrzebowania na energię należy dobrać moc elektrowni z pewnym zapasem mocy tak aby w przypadku braku słonecznych dni nie zabrakło nam w domu prądu. Biorąc pod uwagę drugi czynnik należy również znaleźć miejsce na zespół akumulatorów wchodzących w skład instalacji. Przy trzecim czynniku musimy doliczyć koszt magazynów energii które będą najdroższym elementem naszej instalacji.

Po określeniu naszych potrzeb, możliwości oraz oczekiwań będziemy mogli zdecydować się jakiej elektrowni potrzebujemy On-Grid czy Off-Grid. O jak najlepsze dobranie wybranego rodzaju instalacji dla naszego gospodarstwa domowego warto zwrócić się do specjalistów. Firm które profesjonalnie zajmą się doborem mocy elektrowni oraz jej montażem tak by konsument jak najszybciej mógł cieszyć się z darmowej energii.

Leave a Response