Dom energooszczędnyFotowoltaika

Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu skośnym i płaskim – różnice

Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu skośnym i płaskim – różnice

Jakie warunki powinny zostać spełnione, żeby montaż paneli fotowoltaicznych był możliwy? Czy można montować panele na dach płaskim czy tylko skośnym? Co jeżeli na moim dachu nie ma miejsca, mogę je zamontować na gruncie? Są to jedne z najczęściej pojawiających się pytań w naszej głowie, po podjęciu decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych. Szukając na nie odpowiedzi najlepiej udać się do osób profesjonalnie zajmujących się montażem paneli. Osoby te na pewno będą znały odpowiedzi na wszystkie nasze pytania ( a przynajmniej powinny znać) i na pewno rozwieją wszystkie nasze wątpliwości. Ja również postaram się odpowiedzieć na kilka postawionych wyżej pytań.

Po pierwsze montaż paneli jest możliwy za równo na dachu skośnym jak i płaskim. Najważniejszym warunkiem jaki dany dach powinien spełniać to musi mieć jedną połać skierowaną na południe. Dlaczego? Ponieważ moduły montowane są właśnie w tym kierunku, tak żeby słońce oświetlały je jak najdłużej. W sytuacji gdy żadna z połaci dachu nie jest skierowana na południe, montaż paneli fotowoltaicznych będzie oczywiście możliwy natomiast zdecydowanie mniej opłacalny. Należy pamiętać o tym, że w naszym klimacie dni słonecznych najwięcej mamy w okresie wiosenno – letnim, w drugiej połowie roku jest ich zdecydowanie mniej. Dlatego warto w pełni wykorzystać wszystkie słoneczne dni które mamy tak, żeby instalacja bardzo dobrze pracowała, wytwarzała jak najwięcej prądu z czego będziemy mogli czerpać korzyści. Oczywiście elektrownia będzie równie dobrze jaki i nie lepiej pracowała jesienią i zimą, natomiast do wytwarzania prądu przez moduły konieczne jest pandanie na nie promieniowania słonecznego. Jeżeli jesteśmy mocno zdeterminowani i pomimo braku odpowiednich warunków zdecydujemy się na montaż paneli na innej połaci dachu niż południowa to na pewno elektrownia ta powinna być instalacją o większej mocy niż ta która będzie miała panele  umieszczone na połaci południowej , ponieważ  czas w którym będzie ona miała możliwość wytwarzać prąd będzie krótszy.

Jeżeli chodzi o dach płaski, sytuacja jest łatwiejsza i wystarczy panele skierować w pożądanym kierunku.  Przy obu rodzajach dachu trzeba pamiętać, żeby nie dopuścicie do sytuacji gdzie chociaż na jeden z paneli będzie rzucany cień. Zmniejszy to bowiem mocy i sprawność całego stringu paneli a co za tym idzie moc naszej instalacji będzie mniejsza.

Zestawy, systemy montażowe dla modułów fotowoltaicznych będą różne w zależności od tego czy panele będą montowane na dachu płaskim czy skośnym.

W przypadku dachu skośnego panele montowane są na profilach które mocowane są do krokwi poprzez kołki dokrokwiowe. Wszystkie komponenty są dobierane ze względu na pokrycie dachowe na przykład: papa, dachówka, blacho dachówka itp. Montaż poprzez kołki dokrokwiowe zapewniają wysoką stabilność i wytrzymałość, posiadają one nakrętki uszczelniające. Wszystkie profesjonalne elementy przeznaczone do montażu systemów fotowoltaicznych są bardzo mocno wyspecjalizowane i nie powodują przeciekania dachu. Jest to jedno z największych zmartwień inwestorów instalacji. Nie ma się jednak o co martwić i nawet największa ulewa nie spowoduję przeciekania dachu. Oczywiście pod warunkiem, że wszystko zostanie prawidłowo zamontowane. Przed montażem firma realizująca nasze zamówienie na pewno będzie pytała się o ułożenie kroki, właśnie ze względu na mocowanie profili. Warto mieć świadomość gdzie one są, albo mieć dostęp do projektu naszego budynku na którym będą one zaznaczone. Wiedza ta bardzo ułatwi i przyspieszy prace ekipy montażystów.

System montażowy dla dachu płaskiego będzie wyglądał inaczej niż dla dachu skośnego. Po pierwsze dlatego, że będziemy potrzebować konstrukcji wsporczej która pozwoli nam na ustawienie paneli pod odpowiednim katem. Obecnie na rynku są dostępne dwa rodzaje systemów montażowych stosowanych na dachach płaskich. Pierwszy z nich to system w którym wsporniki i ekierki pod panele są przykręcane do dachu. Oczywiście system ten jest stosowany jeżeli pozwalają na to warunki (dach). Cały system dodatkowo musi zostać obciążony, zazwyczaj realizuje się to poprzez zastosowanie bloczków betonowych. Jednym z najnowszych, najbardziej ergonomicznych i nowoczesnych systemów jest system montażowy AreoFix niemieckiej firmy IBC. System ten umożliwia bardzo szybki montaż paneli na dachu. Szyny są zakładane na dachu bez konieczności przykręcania. Wsporniki pozwalają na ustawienie paneli  po kątem 10° – 15°. Oczywiście wszystko potrzeba również jak w przypadku poprzedniego systemu odpowiednio obciążyć. System AreoFix jest szeroko polecany nie tylko ze względów estetycznych – trzeba przyznać, że prezentuje się bardzo korzystnie, ale jest on również doskonałym rozwiązaniem dla osób których nie było możliwości montażu mikroelektrowni ze względu na warunki panujące na dachu.

Podsumowując bez względu na to czy dach jest płaski czy skośny, z papy, dachówki czy blacho dachówki montaż modułów fotowoltaicznych jest możliwy potrzeba jednak zastosować odpowiedni system montażowy.

Leave a Response