Mój prąd dofinansowanie
FotowoltaikaPanele słoneczne

Montaż paneli fotowoltaicznych

Sposobów na montaż paneli fotowoltaicznych jest bardzo dużo w i zasadzie w chwili obecnej można je zainstalować na każdym z rodzajów dachy bez względu na jego pokrycie, skierowanie połaci w względem stron świata czy kąta pochylenia. Oczywiście przy montażu paneli w pierwszej kolejności podejmowana będzie próba spełnienia warunków prawidłowego montażu, czyli takiego który w naszej szerokości geograficznej pozwoli na uzyskanie jak największej sprawności z zainstalowanej instalacji. Po pierwsze panele fotowoltaiczne powinny być montowane w kierunku południowym, w ten sposób będą one najdłużej oświetlane w ciągu dnia. I staramy się, żeby były one montowane z nachyleniem 30° – 40°.

Montaż paneli fotowoltaicznym na dachu skośnym

Montaż modułów fotowoltaicznych na dachu skośnym jest jednym z najczęściej wykonywanym w naszym kraju. Przy dachu skośny nie mamy możliwości ustawienia paneli pod innym kątem niż pozwala nam na to dach. Raczej unika się budowania dodatkowych konstrukcji pozwalających na ustawienie paneli pod katem określonym w normie. Nie robie się tego ze względów bezpieczeństwa. Dodatkowe konstrukcje na dachu mogą bowiem wyrządzić więcej szkód niż korzyści. W takim razie czy osoby posiadające dach o niestandardowym kształcie mogą decydować się na montaż elektrowni słonecznych? W takiej sytuacji gdy mamy do czynienia z niestandardowym kształtem dachu na przykład panele z jednego ciągu będą ustawione pod różnym kątem lub panele będą montowane w pozycji prawie leżącej rozwiązaniem jest zastosowanie optymizerów mocy. Optymizery są urządzeniami podłączanymi do każdego z paneli które pozwalają na uzyskanie większej sprawności całej instalacji. Są one swojego rodzajem regulatorem ładowania MPPT dla każdego z paneli. Ich funkcją oprócz ciągłego szukania największego punktu mocy na penelu, jest jego odłączanie ze stringu kiedy mógłby doprowadzić do znaczącego obniżenia sprawności działania instalacji. Dlaczego tak? Panele w elektrowni działają z tak dużą mocą jak ich najsłabsze ogniwo. Dlatego odłączenia panela który będzie działał z 10% swojej mocy jest bardzo korzystnym rozwiązaniem pozwoli ono bowiem na działania pozostałych paneli z wytwarzaną w danym momencie mocą, nie prowadząc do obniżenia mocy całej instalacji.

Do montażu na dachu paneli fotowoltaiczne stosuje się specjalnie przeznaczone do tego zestawy. Śruby którymi przytwierdzamy do dachu profile montażowe są specjalnie przystosowane do tego typu montażu posiadają specjalne uszczelki, dzięki czemu nie ma najmniejszej możliwości, żeby po zamontowaniu instalacji dochodziło do jakiekolwiek przeciekania dachu. Przeciekanie dachu po montażu paneli jest jedną z najczęściej pojawiającą się obawą przyszłych właścicieli instalacji. Cały system montażowy, profile śruby i tak dalej są dobierane ze względu na pokrycie dachowe. W chwili obecnej wybór wszystkich komponentów jest tak szeroki, że żadne z pokryć dachowych nie stanowi ograniczenia.

Montaż paneli na dachu płaskim

Oczywiście montaż paneli słonecznym na dachu płaskim też jest możliwy. W zależności od tego jak ten dach został wykonany mamy do wyboru dwa rodzaje systemów montażowych. Pierwszym z nich jest standardowy zestaw składający się z ekierek, oraz profili montażowych. Taki zestaw będzie wybierany w sytuacjach kiedy możemy przewiercić dach w ten sposób montując cały zestaw. Oprócz tego oczywiście zestaw należy obciążyć bloczkami betonowymi by w razie silnych podmuchów wiatru nie doszło do ich zerwania. Jednymi z najbardziej nowoczesnych zestawów do montażu modułów na dachach płaskich są zestawy które nie wymagają przewiercania dachu. Są to zestawy które stawiamy na dachu, obciążając je bloczkami betonowymi. Zestawy te są bardzo wygodne dla montażystów, ponieważ pozwalają na stosunkowo szybkie ustawienie paneli, wyglądają bardzo estetycznie i tak naprawdę wypierają standardowe ekierki. Są one bowiem dużo częściej wybierane przez klientów. Pozbawiamy się też w tym przypadku obawy przeciekania dachu.

Odpowiedni wybór zestawu montażowego dla naszego dachu pozostaje w rękach projektanta instalacji. To on bowiem powinien najlepiej wiedzieć jaki zestaw będzie pasował do pokrycia oraz budowy dachu naszego budynku. Zestawy montażowe przeznaczone do różnych pokryć dachowych oraz kształtów dachu (spadzisty, płaski) będą się między sobą różniły ceną. Zestawy stosowane najczęściej, powszechnie na pewno będą tańsze o tych niestandardowych. Zazwyczaj montaż paneli fotowoltaicznych na dachach skośnych jest tańszy od tych na dachach płaskich. Najdroższym zestawem montażowym będzie jednak zestaw po panele które mają być umieszczone na gruncie. W tym przypadku trzeba brać pod uwagę cenę prac ziemnych które będą wykonywane przy umieszczeniu elementów konstrukcji zestawu w gruncie, po to by panele nie odleciały lub nie uległy uszkodzeniu w czasie silnego wiatru.

Leave a Response