Fotowoltaika

Nieuczciwi sprzedawcy akumulatorów żelowych.

Akumulatory żelowe

W fotowoltaicznych systemach zasilania rozróżniamy dwa typy akumulatorów. Pierwszy najczęściej stosowany to akumulator z elektrolitem zżelowanym, charakteryzuje się on tym, że zawarty w nim elektrolit jest zasypany krzemionką co powoduje efekt zżelowania elektrolitu. Dzięki takiej konstrukcji akumulator świetnie sprawdza się przy wolnych rozładowaniach np 20 godzinnych i często może oddać więcej energii niż ma konstrukcyjnie. Akumulatory z elektrolitem żelowym z uwagi na kosztowny proces budowy są konstrukcjami najdroższymi ale jednocześnie najbardziej trwałymi. Świetnie sprawdzają się w głębokich rozładowania, pracy cyklicznej a nawet mogą być ładowane po kilku dniach od pełnego rozładowania bez efektu utraty pojemności.

Akumulatory AGM

Drugi tańszy typ akumulatorów to konstrukcja AGM. Ten sam elektrolit w formie płynnej został umieszczony w matach szklanych tzw. separatorach i ułożony między płytami ołowianymi w akumulatorze. Taka konstrukcja zapewnia odpornośc na wyższe ciśnienie i pozwala na rozładowanie akumulatora w krótkim czasie np 2-3 godziny. Takie rozładowania mogą występować w dużych przetwornicach napięcia bądź z pojazdach elektrycznych. Tego typu konstrukcję są tańsze w produkcji a więc cena końcowego produktu jest niższa niż akumulatora żelowego.

Nieuczciwi sprzedawcy.

W Polsce nagminną metodą podczas sprzedaży akumulatora jest informowanie klienta, że akumulator jest żelowy pomimo, że na zdjęciach produktu jasno jest napisane, że jest to akumulator AGM. Nieuczciwi sprzedawcy w ten sposób zaniżają cenę akumulatorów żelowych, które tak naprawdę takimi akumulatora nie są. Oszukany klient nie ma pojęcia co tak naprawdę kupuje i nie ma świadomości, że tego typu akumulatory kupione „tanio” nie nadają się do cyklicznej pracy tak jak akumulatory żelowe. Nie posiadają takiej trwałości i po głębokim rozładowaniu mogą uzyskiwać efekt zmniejszonej pojemności.

Kluczową sprawą jest odpowiednie dobranie rodzaju akumulatora do miejsca przeznaczenia. Wpływa to nie tylko na dynamikę pracy ale przede wszystkim na trwałość samego akumulatora żelowego lub AGM. Tego typu praktyki stosowane przez nieuczciwych sprzedawców nie są niestety w Polsce w żaden sposób ścigane. Na niektórych aukcjach internetowych wręcz można zaobserwować akumulatory, które mają jasno napisane na obudowie. Designed for stand by use. Czyli przeznaczone tylko do pracy buforowej np w UPS natomiast w opisie aukcji widać opis, że akumulator jest konstrukcją żelową która jest przeznaczona do pracy cyklicznej.

Kupując tani akumulator warto dwa razy się zastanowić skąd bierze się niska cena i czy napewno taki tani zakup się opłaca.

Filip

Recent Posts

Mycie paneli fotowoltaicznych – czy to konieczne?

Regularne mycie paneli fotowoltaicznych nie tylko wpłynie na ich zwiększoną wydajność, ale również na ich…

4 hours ago

Elektrownie słoneczne w Polsce

Elektrownie słoneczne w Polsce odgrywają coraz większą rolę w krajowym miksie energetycznym, szczególnie w kontekście…

21 hours ago

Dotacje na fotowoltaikę – jak uzyskać dofinansowanie w 2024 roku?

Dotacje na fotowoltaikę w 2024 roku pozwolą obniżyć całkowity koszt założenia instalacji w Twoim domu…

1 day ago

Certyfikat NC RfG – co to za dokument?

Certyfikat NC RfG jest kluczowym dokumentem dla producentów falowników, który potwierdza zgodność urządzenia z wymogami…

2 days ago

Przydomowe magazyny energii zyskują na popularności!

Przydomowe magazyny energii to wciąż nowość na polskim rynku branży fotowoltaicznej. W obliczu rosnących cen…

3 days ago

Magazyn energii do fotowoltaiki – czy warto zainwestować w 2024 roku?

Magazyn energii do fotowoltaiki, inaczej ESS (z ang. Energy Storage System) umożliwia osiągnięcie samowystarczalności energetycznej…

3 days ago