Panele słoneczne

Panele elastyczne czy panele w ramie – które wybrać?

Panele elastyczne czy panele w ramie – które wybrać?

Obecnie na rynku najbardziej rozpowszechnionymi i najpopularniejszymi rodzajami paneli fotowoltaicznych są panele w ramie tak zwane sztywne oraz panele elastyczne. Które powinniśmy wybrać dla naszej instalacji? Które sprawdza się lepiej? W podjęciu decyzji na pewno pomoże przedstawieniem czy różnią się od siebie oba rodzaje paneli fotowoltaicznych.

Sztywne panele fotowoltaiczne

Panele sztywne (w ramie) są standardowa wersją paneli fotowoltaicznych. Są to panele pierwszej generacji, bardzo popularne, znane każdemu. Ich moce wahają się już od 1W do 335W, więc kupno panelu o wybranej przez nas mocy nie powinno stwarzać problemu. Ogniwa fotowoltaiczne w takim panelu umieszczone są pomiędzy folia EVA, z jednej strony chronione przez szkło hartowane a z drugiej przez izolacyjny spód ramy, wszystko umieszczone jest w aluminiowej ramie. Panele te z racji budowy są stosunkowo grube od ok. 2 cm do 4 -5cm w zależności od mocy. Razem, z mocą zmieniają się oczywiście ich wymiary oraz waga która może sięgać do około 18-20 kg. Panele te są odporne na warunki atmosferyczne, natomiast poprzez uszkodzenie wierzchniej powierzchni szkła hartowanego dochodzi do uszkodzenia całego modułu. Nie wolno pod żadnym pozorem po takich panelach chodzić, ponieważ może to doprowadzić do ich uszkodzenia. Panele te doskonale sprawdzają się w przydomowych elektrowniach fotowoltaicznych, gdzie wykorzystuję się panele o jak największej mocy. Montaż takich paneli na dachu czy gruncie jest dosyć prosty dzięki istniejącej na rynku szerokiej gamie urządzeń do tego przeznaczonych. Moduły w ramię będą też doskonale sprawdzały się do instalacji w które wymagają ich umieszczenie na przykład na słupach oświetleniowych. Znajdują też one zastosowanie w systemach solarnych na kampery czy łodzie, chociaż tutaj coraz częściej ustępują miejsca panelom elastycznym.

Elastyczne panele fotowoltaiczne

Elastyczne panele fotowoltaiczne z powodu swojej budowy są preferowanymi do zastosowań na kamperach czy łodziach. Moduły składają się z połączonych ze sobą ogniw na elastycznym podłożu. Są odporne na warunki atmosferyczne, można nawet po nich chodzić. Oczywiście w drodze rozsądku paniom zaleca sie nie próbowanie tego w szpilkach a panom w korkach. Charakteryzują się bardzo małą wagą, są wyjątkowo cienkie ich grubość nie przekracza 3 mm i oczywiście jak sama nazwa wskazuję są podatne na wyginanie. Panele elastyczne doskonale sprawdzają się w miejscach z ograniczoną powierzchnią są to bowiem zazwyczaj panele monokrystaliczne.

Elastyczne panele fotowoltaiczne doskonale sprawdzają się w instalacjach na łodziach czy kamperach. Są bardzo łatwe w montażu. Wystarczy zastosować klej przeznaczony do montażu paneli na dachy samochodu czy łodzi. Są bardzo cienkie, więc praktycznie nie widoczne, z minimalnym nawet zerowym ryzykiem odklejenia ich od powierzchni. Dzięki temu nie trzeba się martwić czy osiągana przez nasz samochód prędkość nie jest za duża i czy nie dojdzie do zerwania modułu. Maleje też ryzyko jego kradzieży.  W przypadku paneli w ramie sposób ich montażu na kamperze czy łodzi jest bardziej problematyczny. Potrzeba bowiem do tego odpowiednich spojlerów albo podkładek. Przy błędnym nie dokładnym zamocowaniu takiego panela istnieje niestety ryzyko zerwania go przez wiatr podczas jazy samochodem przy osiąganiu bardzo wysokich prędkość. Przy szybkiej jeździe mogą powstawać szumy a nawet gwiazdy z powodu dostawania się powietrza w przestrzę między panelem a karoserią.. Przy montażu takiego panela rośnie w  stosunku do paneli elastycznych ryzyko kradzieży.

Mimo przyklejenia paneli elastycznych do powierzchni i braku przewiewu nie ulegają one przegrzewaniu czy nagrzewaniu większemu niż panele w ramię.

Podsumowując wszystkie zebrane powyżej informację, panele sztywne, w ramie bardzo dobrze sprawdzają się w instalacjach gdzie moduły muszą być umieszczone na dachach budynków czy na gruncie. Gdzie moc którą chcemy osiągnąć jest większa niż 0,5kW. Panele te będą również doskonale sprawdzały się w instalacjach lamp ulicznych lub małych systemach w domkach letniskowych. Na pewno planując montaż mikroelektrowni dla naszego domu czy firmy zdecydujemy się standardowe panele w ramie monokrystaliczne lub polikrystaliczne. W zależności od naszych możliwości i potrzeb. Natomiast chcąc wyposażyć nasz samochód, kamper, łódź czy przyczepę kempingową w zestaw solarny powinniśmy zdecydować się na panele elastyczne. Które będą w takich warunkach sprawdzały się idealnie, ich montaż będzie bardzo łatwy, nie zapominając o ich walorach estetycznych. Panel te będą idealnie komponowały się z powierzchnią do której zostaną przyklejone, ryzyko zerwania  co za tym idzie kradzieży takiego panele jest minimalne. Nie zależnie od tego czy zdecydujemy sie na panele elastyczne czy w ramie, nasza instalacja powinna być tak samo wydajna. Wszystko bowiem będzie uzależnione od rodzaju modułów oraz ich jakości.

3 komentarze

  1. Panele elastyczne to takie ,które można zwijać i składać są cienkie i bardzo lekkie po złożeniu zajmują niewiele miejsca, są przeznaczone do zastosowań mobilnych. Przykład produktów amerykańskiej firmy Powerfilmsolar. Opisane powyżej panele to kategoria produktów półelastycznych znacznie cięższych i trudniejszych w transporcie.

  2. Panele sztywne w zasadzie w ogóle nie powinny być stosowane w kamperach bo nie są do tego przeznaczone. Powinno stosować się tylko panele elastyczne. Szytywne panele dedykowane są do montażu na dachach gdzie powierzchnia jest sztywna i nie pracuje tak jak dach kampera. Poza tym łatwo je ukraść, łatwo odklejają się od dachu, gwiżdżą podczas jazdy, zbiera się pod nimi brud a w ramce stoi woda. Dziwie się, że jeszcze ktokolwiek sprzedaje takie zestawy do kampera. Ostatnio jak próbowałem to w firmie 4sun na silę chcieli mi to wcisnąć twierdząc, że tylko panele sztywne nadają sie do kampera

  3. Na firmę 4sun.eu trzeba uważać bo sprzedają bardzo cienkie panele elastyczne które przepalają się, cała masa osób ma z tym problemy niestety. Sprowadzili najtańszy chłam nakleili swoja naklejkę, że niby panele MAXX i teraz wszyscy maja z tym problemy.

Leave a Response