Popularne Food Trucki serwujące napoje oraz posiłki a niekiedy lody prosto z samochodu borykają się zawsze z tym samym problemem a więc brakiem prądu do zasilania urządzeń. Najczęstszym wyborem są agregaty prądotwórcze. Niestety zużywają duże ilości paliwa do tego są chałaśliwe i problematyczne w obsłudzę. Praca na samych akumulatorach też nie jest zbyt komfortowa ponieważ w krótkim tempie akumulatory ulegają rozładowaniu i unieruchamiają pracę całej gastronomii. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie elastycznych paneli słonecznych wraz z regulatorem ładowania i przetwornica napięcia.

Ile prądu zużywa Food Truck.

To zależy od tego co jest zainstalowane na pokładzie. Na zasilanie dużych lad chłodniczych raczej nie powinniśmy liczyć ale urządzenia takie jak lodówki, ekspresy do kawy, mikrofalówki, czajnik bezprzewodowy itp jak najbardziej tak. Pobór energii może być różny od kilkuset watów do nawet kilku kilowatów niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że system ma pracować cały dzień i nie powinno dochodzić do wyłączeń.

Jak dobrać zestaw fotowoltaiczny do Food Trucka

Decydując się na zasilanie fotowoltaiczne do Food Trucka wybór powinniśmy zacząć od przetwornicy napięcia. Warto rozważyć urządzenie o mocy ciągłej 2500W. Podyktowane jest to faktem, że w samochodach tego typu urządzenia gastronomiczne pobierają dość dużo mocy a czasami może zdarzyć się równoległa praca kilku urządzeń. Wybierając tak dużą przetwornicę napięcia powinna ona pracować w systemie 24V a źródło zasilania powinno być zbudowane z dwóch akumulatorów AGM, lub żelowych o pojemności 200-230 Ah każdy. Taka pojemność akumulatorów przy 2x230Ah zagwarantuje zgromadzenie 5,5 kWh energii elektrycznej a więc 2 godziny ciągłej pracy z pełnym obciążeniem. Oczywiście rzadko zdarza się praca ciągła przez 2 godziny z pełną mocą więc można przyjąć, że same akumulatory wystarczą na ok 4 godziny pracy.

Aby zrównoważyć ładowanie akumulatorów przez cały dzień pracy powinniśmy dobrać odpowiednie panele słoneczne. Najlepszym wyborem będzie zastosowanie 4 paneli słonecznych o mocy 160W – 180W każdy i połączenie ich szeregowo oraz zastosowanie regulatora ładowania z punktem śledzenia mocy MPPT. Regulator z systemem MPPT zapewni ładowanie również w gorszych warunkach oświetleniowych jak i wczesnym rankiem i późnym popołudniem.

Jak zamocować panele elastyczne do Food Trucka

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kleju lub zestawu klejącego. Może to być produkt marki sikaflex. Panele słoneczne powinny być przyklejone po całej powierzchni a nie tylko częściowo. Przed przystąpieniem do klejenia należy umyć miejsca klejone, zmatowić np papierem ściernym odtłuścić benzyną ekstrakcyjną a następnie za pomocą zestawy nanieść kolejne warstwy kleju. Zamocowane z ten sposób moduły fotowoltaiczne będą trzymały się wyjątkowo mocno do tego stopnia, że niemożliwe będzie ich oderwanie ręką. Jedynym sposobem na ich odklejenie jest ich wycięcie za pomocą specjalnej żyłki.

W następnym kroku przewody od paneli słonecznych przeprowadzamy bezpośrednio przez dach za pomocą specjalnej przelotki dachowej maskującej otwory po wierceniu oraz zabezpieczającej przed wodą i wilgocią. Przewody doprowadzamy do regulatora ładowania, który powinien znajdować się w pobliżu akumulatorów żelowych połączonych ze sobą szeregowo.

Fotowoltaika w Food Tracku

Instalacja paneli słonecznych w samochodzie typu Food Track rozwiązuje praktycznie cały problem zasilania. Systemy tego typu działają bezproblemowo i bezobsługowo i nie generują dodatkowego hałasu. Przyjmując, że nasz samochód będzie pracował przez 100 dni w roku można założyć, że akumulatory wystarczą na 4 lata pracy czasami nawet 5 lat a następnie będzie trzeba je wymienić. Z drugiej jednak strony przez cały ten okres nie trzeba inwestować w zainstalowany system fotowoltaiczny tak jak w dolewanie paliwa do agregatu prądotwórczego.

Na koniec warto wspomnieć o ekologii chodź ona dla przeciętnego nabywcy nie ma zbyt dużego znaczenia. System fotowoltaiczny zainstalowany na dachu samochodu w odróżnieniu od agregatu prądotwórczego nie emituje żadnego zanieczyszczenia oraz zadnego dwutlenku węgla.

Filip

Recent Posts

Fotowoltaika wygenerowała nowy rekord mocy!

W Polsce zanotowano nowy rekord produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych, osiągając imponującą moc ponad 10…

1 day ago

MultiPlus II firmy Victron zgodny z normą PTPiREE

Produkty z rodziny MultiPlus II firmy Victron Energy zostały pozytywnie ocenione pod kątem zgodności z…

1 day ago

Recykling paneli fotowoltaicznych

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii pozyskiwania energii z paneli PV, coraz większa liczba modułów trafia…

2 days ago

Magazyny energii AlphaESS SMILE-T10-HV – zarządzaj energią odnawialną

Firma AlphaESS i jej innowacyjne magazyny energii SMILE-T10-HV zasilają tysiące domów i firm w ponad…

2 days ago

Akumulator 10 kWh – na jak długo wystarcza mocy?

Magazyn energii to kluczowy element związany z własną produkcją prądu, zwłaszcza w kontekście instalacji fotowoltaicznych.…

4 months ago

Mity na temat fototowltaiki.

Wraz z rosnącym W Polce zainteresowaniem fotowoltaiką, pojawia się wiele nieścisłości i mitów dotyczących energii…

4 months ago