Phocos - jako lider na rynku fotowoltaicznym
Fotowoltaika

Phocos – jako lider na rynku fotowoltaicznym

Phocos

                Firma Phocos jest wiodącym na świecie producentem regulatorów ładowania stosowanych w systemach fotowoltaicznych oraz różnych komponentów związanych z rynkiem solarnym. Spektrum produktów oferowanych przez tą firmę jest bardzo duże począwszy od kontrolerów ładowania przez systemy oświetleniowe aż po urządzenia działające na prąd stały jak zamrażarki czy lodówki. Produkty opracowane i wyprodukowane przez Phocos są przyjazne dla środowiska, energooszczędne i stanowią idealne rozwiązanie dla systemów energii słonecznej poza siecią.

Historia

            Firma Phocos miała swój początek podczas prowadzenia szeroko zakrojonych badań naukowych. W połowie lat osiemdziesiątych inżynierowie z niemieckiego Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Ulm opracowali nowe technologie dla regulatorów ładowania. W roku 2000 część naukowców pracujących nad tym projektem, zabrała swoje badania i założyła firmę Phocos która działa do dnia dzisiejszego.

Założyciele firmy Phocos koncentrują się w szczególności na zastosowaniach poza siecią, które są odizolowanymi aplikacjami zasilanymi energią słoneczną, bez połączenia z centralną siecią energetyczną. Zapotrzebowanie na systemy fotowoltaiczne off-grid stale rośnie w różnych branżach na świecie. Popyt jest również bardzo wysoki na obszarach wiejskich rozwijających się i wschodzących gospodarek. Ten trend wynika z niższych kosztów instalacji i eksploatacji, trwałości i wygody opcji aplikacji mobilnych.

Firma Phocos oferuje produkty wysokiej jakości, bardzo nisko awaryjne i wysoko cenione wśród ich użytkowników.  W Polsce z pośród urządzeń oferowanych przez firmę Phocos największą popularnością cieszą się regulatory ładowania. Oferta firmy w tym zakresie jest bardzo bogata.

Regulator ładowania seria CA

            Regulator ładownia firmy Phocos z serii CA, jest regulatorem PWM pracującym z systemami o napięciu 12V. Został wyposażony w sygnalizację diodową. Posiada 3 informacyjne wskaźniki LED: ładowania, napięcia akumulatora oraz stanu obciążenia. W zależności od modelu możemy do regulatora podłączyć panele fotowoltaiczne o maksymalnych prądach: dla modelu CA06 – 6A, CA08 – 8A oraz CA10 -10A. Maksymalne napięcie jakie możemy podłączyć do sterownika to 30V bez względu na model. Kontroler spełnia wszystkie funkcje które powinien spełniać regulator ładowania. To znaczy, kieruję i kontroluję pracę całego systemu. Nie pozwala na przeładowanie ani krytyczne rozładowanie akumulatora. Gdy tylko rozpozna maksymalny poziom napięcia na akumulatorze odłączy panele i nie pozwoli na dalsze ładowanie baterii. Gdy napięcie na akumulatorze spadnie do poziomu  11,5V regulator odłącza obciążenie, ponowne załączenie obciążenia następuje po osiągnięciu przez akumulator napięcia 12,5V. Dzięki takiej pracy regulator chroni akumulator co prowadzi do przedłużenia jego żywotności. Kontroler jak większość urządzeń tego typu jest przeznaczony do użytku wewnętrznego. Należy chronić go przed bezpośrednim padaniem promieniowania słonecznego oraz umieszczać go w suchym miejscu. Zabrania się umieszczać go w pomieszczeniach wilgotnych. Regulator podczas swojej pracy mierzy temperaturę otoczenia w celu dostosowania napięcia ładowania akumulatora, dlatego powinien być umieszczany w tym samym miejscu co bateria. Podczas pracy sterownik nagrzewa się dlatego należy umieszczać go na powierzchniach niepalnych.

Regulator ładowania seria CXup

Kontroler ładowania fermy Phocos z serii CXup, jest regulatorem wyposażonym w wyświetlacz LCD. Wyświetlacz ten w znacznym stopniu ułatwia kontrole pracy całego systemu fotowoltaicznego. Jest bardzo intuicyjny więc bez trudu można zorientować się co dzieję się w naszym systemie. Regulator Cxup jest regulatorem PWM z czterostopniowym algorytmem ładownia z zintegrowaną kompensacją temperatury. Dzięki temu chroni on akumulator przed przeładowaniem oraz całkowitym rozładowaniem. Charakterystyka ładowania zawiera kilka etapów, które dostosowują się automatycznie do temperatury akumulatora. Regulator pracuje z akumulatorami ołowiowymi – GEL, AGM, płynnymi oraz z akumulatorami LiFePO4. Według ustawień fabrycznych kontroler ustawiony jest do pracy z akumulatorem GEL lub AGM. CXup jest przystosowany do pracy w systemach o napięciach 12V i 24V. Napięcie pracy systemu jest wykrywane przez kontroler automatycznie.

Regulator ładowania seria ECO-T-MPPT

            Regulator ładowania ECO-T-MPPT jest nowoczesnym wysoce wyspecjalizowanym regulatorem ładowania. ECO-T-MPPT to regulator który zwiększa efektywność pracy całego systemu do 98%.  Jest przystosowany do pracy w systemach 12V i 24V, napięcie pracy systemu jest wykrywane automatycznie. Może on pracować z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi z elektrolitem płynnym oraz ołowiowo-kwasowymi z elektrolitem stałym (GEL, AGM). Dzięki zastosowaniu w tych regulatorach technologii MPPT zwiększają one szybkość ładowania akumulatorów, zwiększając efektywność działania paneli. Pozwalają na uzyskanie do 25% większej sprawności działania systemu zimą. W naszej strefie klimatycznej zastosowanie kontrolerów ładowania z modułem MPPT przynosi duże korzyści i pozwala na efektywna pracę naszych systemów fotowoltaicznych w okresie jesienno-zimowym kiedy tego słońca mamy mniej niż w drugiej połowie roku, chociaż by ze względu na to że dzień jest dużo krótszy. Dlatego bardzo uzasadnionym wydaje się, zastosowanie tego typu regulatora aby w jak największym (maksymalnym) stopniu wykorzystać słońce które wyjdzie zza chmur. Regulator ładowania ECO-T-MPPT ma wbudowaną sygnalizację LED-ową poprzez którą informuje nas o pracy całego systemu. W instrukcji kontrolera otrzymujemy spis wszystkich możliwości świecenia się wskaźników LED, w ten sposób w łatwy sposób rozszyfrujemy jak przebiega praca naszego systemu.

Leave a Response