Przetwornica napięcia w systemie fotowoltaicznym
Fotowoltaika

Przetwornica napięcia czyli zamiana napięcia 12V na 230V

Przetwornica napięcia czyli zamiana napięcia 12V na 230V

Co to jest ta przetwornica na przetwornica napięcia? I po co jest nam ona potrzebna? Przetwornica napięcia jest urządzeniem które przekształca prąc stały DC na prąd przemienny AC. Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd o napięciu stałym (DC) który jest magazynowany w akumulatorach o napięciu 12V. Nie wszystkie urządzeniami które chcemy zasilać z zestawu fotowoltaicznego są urządzeniami działającymi na 12V. Potrzebujemy więc przekształtnika który pozwoli nam na uzyskanie prądu o takim napięciu, który będziemy w stanie wykorzystać. Do tego właśnie stosujemy przetwornicę napięcie. Sam dobór przetwornicy nie jest najłatwiejszy, a bardzo ważne jest żeby dobrać ja prawidłowo.

Głównymi parametrami przetwornicy są napięcie jej pracy oraz moc. Napięcie pracy czyli napięcie wejściowe przetwornicy jest napięciem stały które będzie przekształcane w napięcie przemienne. Napięciami wejściowymi dla przetwornic są zazwyczaj napięcia: 12V,  24V i 48V.  Zależy ono zazwyczaj od wielkości instalacji, im większa instalacja tym napięcie pracy też jest wyższe. Ten pierwszy z parametrów doboru przetwornic nie powinien sprawiać problemu przy doborze przetwornicy. Korzystając czy budując dany system mamy świadomość na jakim napięciu on działa. Parametrem który może sprawiać problemy i zazwyczaj je sprawia jest moc przetwornicy. W charakterystyce przetwornic podawane są dwie moce chwilowa oraz ciągła.

Moc chwilowa jest mocą jaka przetwornica jest w stanie przyjąć przez kilka sekund czasie włączania obciążenia. Moc ciągła jest jedną z najważniejszych wartością która trzeba wziąć po uwagę dobierając przetwornice. To ona mówi nam jak duże obciążenie możemy  podłączyć do urządzenia. To znaczy, żeby nasza przetwornica dobrze działała moc urządzeń do niej podłączanych nie powinna przekraczać 80% mocy ciągłej przetwornicy. Tak więc chcąc podłączyć do przetwornicy sprzęt który pobiera 200W musimy wybrać taką przetwornicę której moc ciągła jest większa niż 200W. Wtedy będziemy mieć pewność że nasz sprzęt zostanie uruchomiony. Nie powinno się podłączać urządzeń które znacznie swoim poborem mocy przekraczają tolerancję mocy przetwornicy.

W prawdzie większość przetwornic dostępnych na rynku posiada wbudowane zabezpieczenie które powoduje ich wyłączenie gdy tylko takie urządzenie zostanie do nich podłączone. Natomiast zawsze pozostaje prawdopodobieństwo jej uszkodzenia.  Największy problem przy doborze przetwornic będą sprawiały urządzenia które przy swoim starcie  będą pobierały większą moc niż w czasie działania. Niestety moc startowa nie jest podawana w tabliczkach znamionowych tych urządzeń co często prowadzi do błędnego doboru przetwornic.

Urządzeniami które będą potrzebowały większą ilość mocy przy starcie będą urządzenia o charakterze indukcyjnym czy pojemnościowym. Jednym z urządzeń które jest najczęściej podłączanym do systemów fotowoltaicznych poprzez przetwornicę i potrzebuję więcej mocy przy stracie jest lodówka. Aby dla lodówki dobrać przetwornicę która pozwoli na jej start prawidłową pracę, należy jej pobór mocy podany w tabliczce znamionowej pomnożyć razy 2,5 lub 3. Taką ilość mocy będą bowiem urządzenia takiej jak wspomniana lodówka potrzebowały, żeby się uruchomić i rozpocząć swoja pracę.

Przy doborze przetwornic bardzo ważne jest również to aby prąd i napięcie na wyjściu były sinusoidalne. Czyli taki jak mamy w gniazdku. Wtedy do przetwornicy będziemy mogli podłączać wszystkie urządzenia. Na rynku są dostępne przetwornice które nie dają na wyjściu czystego sinusa, wtedy pozwalają one na działanie tylko i wyłącznie urządzeń elektronicznych. Dlatego tak ważne jest, żeby dokładnie sprawdzić jaki rodzaj przetwornicy kupujemy. Przy zakupie przetwornicy warto też zwrócić uwagę na sprawność z jaką pracuję, jaki ma pobór własny i czy jest przetwornicą transformatorową. Przetwornice transformatorowe są urządzeniami które na wyjściu będą na pewno dawały czysty sinus na wyjściu, pracowały z dużą sprawności i ryzyko ich uszkodzenia przez przegrzanie będzie minimalne.

Idąc z duchem czasu i wychodząc naprzeciw potrzebom właścicielom instalacji fotowoltaicznych firma VOLT produkuję urządzenia które jednocześnie spełniają funkcję regulatora napięcia MPPT, przetwornicy oraz UPSu, dzięki temu do jednego urządzenia podłączamy bezpośrednio panele fotowoltaiczne, akumulatory, obciążenie, można ją również podłączyć do sieci aby zapewnić zasilanie podłączonym sprzętom w momencie rozładowania akumulatorów. Jest to seria przetwornic Sinus ProS. Zasilacze z tej serii mają wbudowane regulatory ładownia MPPT które pozwalają na uzyskanie ok. 25 – 30% większa wydajność z paneli fotowoltaicznych. Przetwornica która wchodzi w skład zasilacza jest przetwornica SINUS opartą na transformatorze toroidalnym. Na wyjściu otrzymujemy napięcie przemienne o przebiegu sinusoidalnym, dzięki czemu do systemu swobodnie możemy podłączać takie urządzenia jak np. lodówka czy pompa. Przetwornica może również pracować jako UPS zapewniając w ten sposób ciągły dostęp podłączonego obciążenia do zasilania.

Dzięki szerokiej ofercie przetwornice SinusPro S mogą znaleźć zastosowanie w mikro, małych oraz dużych systemach solarnych. Możliwość ustawienia trybu pracy zasilacza sprawia, że jest on bardzo atrakcyjnym urządzeniem dla użytkownika. Samemu bowiem można decydować o tym jak chcemy, żeby nasze obciążenie było zasilane.

Leave a Response