Elektrownie słoneczne

Jak przyłączyć do sieci elektrownie o mocach do 40 kWp

Jak przyłączyć do sieci elektrownie o mocach do 40 kWp

Przyłączenie instalacji fotowoltaicznej o mocy do 40 kWp do sieci elektroenergetycznej jest łatwiejsze niż myślisz! I pod żadnym pozorem nie należy się bać, że formalności nas przerosną! Po pierwsze zakład energetyczny jest zobowiązany do przyłączenia do sieci instalacji o mocach do 40 kWp. Oczywiście pod warunkiem, że nasza instalacja została wykonana zgodnie z obowiązującymi zasadami przez osoby do tego uprawnione czyli posiadające Certyfikat Instalatora OZE wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego po uprzednim zdaniu odpowiedniego egzaminu. Dlatego bardzo ważne jest przy wyborze firmy instalatorskiej aby jej pracownicy posiadali takie Certyfikaty. Do wypełniania formalności związanych z przyłączeniem elektrowni fotowoltaicznej do sieci przystępujemy po zakończeniu prac instalacyjnych. Pierwszą najważniejszą informacją jaką musimy posiadać to do jakiego zakładu energetycznego jesteśmy przyłączeni czyli z jakim zakładem mamy podpisaną umowę i do którego z działających zakładów płacimy rachunki. Gdy to ustalimy możemy albo sami zająć się skompletowaniem dokumentów które należy złożyć, albo możemy zlecić to firmie instalatorskiej. Co wydaję się bardzo wygodnym wyjściem zwłaszcza dla osób które nie do końca orientują się w sprawach elektrycznych. Jeżeli decydujemy się podjąć wyzwanie i samemu zająć się wszelkimi formalnościami, należy zacząć od wejścia na stronę internetową naszego zakładu energetycznego i ściągnąć z niej formularz który pozwoli nam na zgłoszenie naszej elektrowni. W formularzu tym zakład prosi o podanie podstawowych danych o naszej mikroelektrowni np. moc, ilość paneli, rodzaj falownika, oraz danych właściciela inwestycji. Dokument ten musi być również podpisany przez instalatora posiadającego certyfikat instalatora OZE. Do kompletu dokumentów będziemy potrzebować jeszcze kart katalogowych zamontowanych urządzeń oraz schemat elektryczny przyłączanej instalacji. Mając komplet potrzebnych dokumentów należy złożyć je w zakładzie energetycznym. Jeżeli zakład uzna, że dokumenty zostały wykonane prawidłowo, rozpatrzy nasza sprawę pozytywnie i wyda decyzję o wymianie licznika energii elektrycznej znajdującego się w gospodarstwie domowym na licznik dwukierunkowy. Dzięki założeniu takiego dwukierunkowego liczniki będzie zliczana zarówno energia oddawana z naszej instalacji do jaki i energia którą pobieramy z sieci. Dzięki temu po zakończeniu każdego okresu rozliczeniowego będziemy rozliczani na zasadzie bilansu i płacili jedynie za nadmiar energii pobranej z sieci.

Ustawa o Odnawialnych Źródła Energii a rozliczenie z zakładem energetycznym

Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii podaje, że rozliczenie konsumenta z zakładem energetycznym ma odbywać się bezgotówkowo. Co to oznacza? Że z chwilą przyłączenia instalacji do sieci zakład energetyczny staję sie właścicielem i rozporządza energią która zostaje wysyłana z przydomowej elektrowni fotowoltaicznej do sieci. Za każdą 1kWh która zostanie z naszej instalacji wysłana do sieci możemy od zakładu energetycznego odebrać: 0,8 kWh przy instalacjach do 10 kWp, 0,7 kWh przy instalacjach powyżej 10 kWp do 40 kWp. I w ten oto sposób po zakończeniu każdego okresu rozliczeniowego zakład energetyczny zlicza ile energii odlaliśmy do sieci ile z niej pobraliśmy i jak będzie wyglądał nasz rachunek. Jeżeli więcej energii pobierzemy z sieci niż do niej oddamy wtedy płacimy tylko za powstałą różnicę, jeżeli natomiast więcej energii oddamy do sieci niż z niej pobierzemy zgodnie z ustawą OZE zakład energetyczny nie płaci nam za nadmiar kWh wytworzonych przez naszą instalację. Nadmiar tych kWh natomiast przechodzi na kolejny okres rozliczeniowy. Jeżeli chodzi o okres rozliczeniowy warto aby był jak najdłuższy. Najbardziej korzystnym dla konsumenta posiadającego mikroeletrownie jest półroczny lub roczny. Są to okresy w których najłatwiej zaobserwować oszczędności powstałe po instalacji paneli słonecznych dla gospodarstwa domowego. W warunkach klimatycznych panujących w naszym kraju jasnym i wiadomym wydaję się fakt, że większe oszczędności uzyskamy w okresie wiosenno – letnim niż jesienno – zimowym. Wiąże sie to oczywiści z ilością słońca, intensywnością nasłonecznienia występującego w tych okresach. Dlatego przy w momencie podłączania instalacji do sieci warto z zakładem energetycznym ustalić długość okresu w którym będziemy się rozliczać. Formalności związane z przyłączeniem mikorinstalacji o mocy do 40kWp do sieci są jasno określone, aby je wypełnić potrzebujemy podstawowej wiedzy o naszej instalacji. Możemy też zlecić ich wypełnienie firmie zajmującej sie montażem oraz wykonaniem instalacji w naszym gospodarstwie domowym. Jest to rozwiązanie nie tylko dla nas bardzo wygodne ale i rozsądne,  zważając na to, że pracownicy danej firmy zaprojektowali oraz wykonali nasza instalacje co oznacza, że nie ma ona przed nimi żadnych tajemnic. A więc i skompletowanie dokumentów potrzebnych do głoszenia instalacji do zakładu energetycznego nie powinno być dla nich problemem.

Decydując się na montaż fotowoltaicznej elektrowni On-Grid w naszym gospodarstwie domowym nie możemy zapominać o uzbrojeniu się w cierpliwość i pamiętać, że sprawy urzędowe toczą się swoim torem nie zawsze tak szybkim jak byśmy tego oczekiwali. Jednak tak jak przy większości spraw warto czekać tak aby móc cieszyć się darmowym prądem w naszym domu przez wiele, wiele lat. Oszczędności które poczynimy dzięki montażowi paneli fotowoltaicznych wynagrodzą nam czas oczekiwania na jej podłączenie. Oczywiście czas rozpatrzenia naszych dokumentów przez zakład energetyczny  nie powinien przekraczać 10 dni roboczych.

Leave a Response