Regulator ładowania DUO do kampera
Do kampera

Regulator ładowania DUO do kampera

Tematy związane zbyciem autonomicznym, uniezależnianiem się na przykład od sieci elektroenergetycznej pojawiają się coraz częściej. Coraz bardziej interesujemy się alternatywnymi źródłami energii nie tylko ze względu ochrony środowiska ale także by uchronić się przed niespodziewanymi zanikami napięcia. Wymuszane jest to również przez nasze przyzwyczajenie do korzystania z urządzeń elektronicznych. Temat alternatywnych źródeł energii bardzo często podejmowany jest przez właścicieli kamperów którzy podróżując po całym świecie nie zawsze mają możliwość doładowania akumulatorów pokładowych z alternatywnych źródeł energii. Ciągłe doładowywanie akumulatora pokładowego poprzez akumulator rozruchowy może grozić jego rozładowaniem i nie odpaleniem samochodu.

Zestawy fotowoltaiczne na kamper

            Panele fotowoltaiczne są bardzo popularne wśród osób posiadających własne samochody kamperowe. Systemy słoneczne zapewniają bowiem pełną niezależność ładowania akumulatora pokładowego, co daje dużą swobodę w czasie podróży i szukaniu miejsca postoju. Najlepszym i obecnie najczęściej wybieranym rozwiązaniem są elastyczne panele fotowoltaiczne. Najczęściej są one monokrystaliczne czyli zajmują mniejsza powierzchnie niż te polikrystaliczne o tej samej mocy. Co nie pozostaje bez znaczenia zwłaszcza w temacie kamperów gdzie bardzo często jesteśmy ograniczenie miejscem które może być przeznaczone pod panel fotowoltaiczny. Zazwyczaj też zapotrzebowanie na moc jest większe niż miejsce jakie możemy przeznaczyć na montaż panela słonecznego. Oczywiście są kierowcy którzy wybieraj standardowe panele w ramie. Jeżeli miejsca pod panel jest tak samo dużo jak duże jest zapotrzebowanie na moc wybór panel dużej mocy w ramie, wydaje się uzasadniony. W miarę rozwoju przemysłu fotowoltaiki pojawiają się coraz nowocześniejsze urządzenia ułatwiające korzystanie z tego źródła energii odnawialnej oraz wychodzące naprzeciw potrzebom konsumenta. Jednym z takich urządzeń jest regulator ładowania DUO. Pozwalający na ładowanie dwóch osobnych akumulatorów.

Regulator ładowania DUO

            Regulatory ładowania DUO są innowacyjnymi urządzeniami które pozwalają na ładownie dwóch oddzielnych nie związanych ze sobą akumulatorów. Rozwiązanie to wydaję się bardzo atrakcyjne oraz zachęcające zwłaszcza dla właścicieli komaperów. Tworzy ono wachlarz możliwości wykorzystania zestawu solarnego. Można bowiem jednocześnie z oczywiście wybranym lub nie priorytetem ładowania, ładować dwa oddzielne akumulatory.  Do każdego z nich mogą być podłączone inne urządzenia. Można taki regulator wykorzystać do systemu z priorytetem ładowani na przykład akumulatora pokładowego i doładowywaniem rozruchowego. Możliwości są bardzo duże.

Regulator ładowania DUO Victron Energy

            Jedna z firm która produkuje regulatory ładowania DUO jest holenderska firma Victron Energy. Regulator tej firmy jest regulatorem PWM, pracującym z prądem nie większym niż 20A w systemach 12V/24V.  Regulator oczywiście spełnia wszystkie podstawowe funkcje jakie powinien spełniać regulator ładowania. To znaczy steruje pracą całego systemu, chroni akumulator przed pełnym rozładowaniem oraz przeładowaniem.  Został on wyposażony w sygnalizację LED-ową która stanowi dodatkową ochronę przy użytkowaniu akumulatora. Bardzo dużą zaletą regulatorów DUO oczywiście poza możliwością ładowania dwóch osobnych akumulatorów jest to, że akumulatory te mogą być różnych pojemności. Jest to ogromny plus zwłaszcza gdy ze względu na różne zastosowania są one różnej pojemności. W systemach w których łączymy ze sobą akumulatory musza być one jednakowych pojemności. Zaletą tych regulatorów jest również posiadanie miernika temperatury wewnętrznej. Victron Energy DUO pozwala na ustawienie priorytetu ładowania akumulatorów. Początkowe ustawienia to ładowanie równomierne obu akumulatorów, następnie pierwszy doładowywany jest ten  bardziej rozładowany. Możemy również ustawić regulator na priorytetowe ładowanie jednego z akumulatorów. Regulatory Duo firmy Victron Energy cieszą się dużym zainteresowaniem wśród właścicieli małych systemów fotowoltaicznych na kamperach, łodziach czy przyczepach kempingowych. Dzięki bardzo dobrze postrzeganej na rynku firmie Victron Energy są one jednymi z najczęściej wybieranych. Urządzenia tego producenta cieszą się bowiem dużą niezawodnością oraz zaufaniem klientów.

            Regulatory ładowania DUO są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób które potrzebują ładować dwa oddzielne  lub są właścicielami baterii o różnych pojemnościach ze względu na ich różne wykorzystanie i oba  chcą doładowywać z jednego systemu solarnego. Dzięki tym kontrolerom w prosty sposób rozwiązujemy takie sytuacje, oszczędzamy pieniądze oraz miejsce, ponieważ zamiast dwóch montujemy jeden regulator ładownia. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.