Sinus 300
Recenzje produktów

Sinus 300/600 12V – uniwersalna przetwornica turystyczna

Sinus 300/600 12V – uniwersalna przetwornica turystyczna

Mobilne zestawy solarne to coraz bardziej popularny temat, głównie w okresie letnim. Takie zestawy będą bardzo dobrze sprawdzały się na kempingach, zwłaszcza biorąc pod uwagę namioty, gdzie nie ma możliwości przymocowania panela na stałe do jednej danej powierzchni. Ale czy mobilny i mały oznacza, że musimy zrezygnować z przetwornicy? Oczywiście, że nie, potrzebujemy tylko dobrać takie urządzenie które oprócz kryterium niezawodności czyli prawidłowego działania spełni kryterium wymiaru oraz wagi. Urządzeniem które może spełniać nasze oczekiwania jest przetwornica Sinus 600 firmy Volt.

Sinus 600 Volt Polska

            Elektroniczna przetwornica DC/AC Sinus 600 firmy Volt, jest urządzeniem które służy do zasilania obciążeń działających na napięcie 230V. Przetwornica działa na napięcie 12V lub 24V w zależności od modelu. Różni się od klasycznych przetwornic tym, że na jej wyjściu otrzymujemy napięcie przemienne o przebiegu sinusoidalnym. Takie jak w sieci elektroenergetycznej czyli możemy podłączyć do niej wszelkiego rodzaju urządzenia. Przetwornica oczywiście przeznaczona jest do użytku wewnętrznego. Żeby działała prawidłowo, nie wolno podłączać do niej urządzeń które do pracy będą potrzebowały większą moc niż dopuszczalna dla jej moc pracy ciągłej czyli 300W. Jest to wartość w zupełności wystarczająca dla takich urządzeń jak laptopy, tablety czy telefony komórkowe. Zazwyczaj myśląc o zestawach mobilnych, turystycznych właśnie takie sprzęty mamy na myśli. Jeżeli chodzi o mobilność to przetwornica jest bardzo lekka jej waga to 0,8 kg, a wymiary podawane w milimetrach to 215 x 148 x 62. Jak widać urządzenie jest bardzo małe i lekkie, dlatego nie powinno być żadnych problemów czy przeciwwskazań, żeby zabierać ją ze sobą. Przetwornica Sinus 600 firmy Volt posiada szereg zabezpieczeń, które umożliwiają jej prawidłową pracę, między innymi: zabezpieczenia przeciwzwarciowe, termiczne – wyłączanie urządzenia po przekroczeniu temperatury o 60°C – 70 °C, podnapięciowe – wyłączanie urządzenia w przypadku kiedy napięcie wejściowe jest za niskie (rozładowanie akumulatora), nadnapięciowe – wyłączanie urządzenia w przypadku gdy napięcie podane na wejściu jest zbyt wysokie oraz przeciwprzeciążeniowe – wyłączanie urządzenia, jeżeli zostało ono przeciążone przez czas dłuższy niż kilkanaście sekund. Przetwornica o swojej pracy informuję nas poprzez sygnalizację diodową. Zielona dioda LED sygnalizuję poprawną pracę, czerwona dioda LED sygnalizuje stan awaryjny (zwarcie, przegrzanie, rozładowany akumulator).

Zastosowanie przetwornicy Sinus 600 Volt Polska

            Przetwornice Sinus 600 stosuje się gdy do zestawu fotowoltaicznego chcemy podłączyć urządzenia o małym poborze mocy takie jak np. telefony komórkowe. Nie występują żadne przeciwwskazania czy ograniczenia jeżeli chodzi o maksymalną wielkość systemu fotowoltaicznego, bardziej będzie nas interesował minimalny zestaw do jakiego możemy podłączyć urządzenie. I tak przetwornicy Sinus 600/12V nie powinno podłączać się do akumulatora mniejszego niż 50Ah. Dla przetwornicy 600/24V minimalna pojemność akumulatora do którego możemy ją podłączyć to 30Ah.

Fotowoltaiczny zestaw składający się  na przykład z panela fotowoltaicznego o mocy 50W oraz akumulatora o pojemności 50Ah będzie dla nas w zupełności wystarczający, jeżeli będzie interesowało nas jedynie ładowanie urządzeń elektronicznym o niskim poborze mocy. Dobierając zestaw fotowoltaiczny należy pamiętać o tym, że podłączana do niego przetwornica również będzie miała pobór własny. Dlatego tak ważne jest, żeby zastosowane przez nas urządzenie pracowało z jak największą sprawnością. Przetwornice 600/12V oraz 600/24V przy pełnym obciążeniu pracują z 92% sprawnością. Oznacza to, że w stanie czuwania będzie ona bardzo mało pobierała i że charakteryzuję się bardzo małymi stratami przetwarzania energii. Co jest niewątpliwym plusem tego urządzenia. Przetwornice Sinus 600 są urządzeniami elektronicznymi, które niestety dosyć szybko się nagrzewają, co prowadzi do załączania wentylatora, który niestety jest dosyć głośny. Nie każdemu użytkownikowi taki hałas będzie przeszkadzał, dla osób wrażliwych praca wentylatora może okazać się jednak zbyt głośna.

            Reasumując, myśląc o zestawie fotowoltaicznym jako o mobilnym, a chcąc mieć na jego wyjściu napięcie  230V przetwornica firmy Volt Sinus 600 bardzo dobrze się sprawdzi. Po pierwsze dlatego, że jest mała, niewielkich wymiarów czyli nie ma problemów z jest przenoszeniem z miejsca na miejsce jej waga to nie cały 1 kg. Przetwornice te charakteryzują się też bardzo wysoką sprawnością działania, stosunek niezawodności do ceny jest również dobry. Bardzo ważne jest to, że na wyjściu przetwornicy otrzymujemy napięcie przemienne o przebiegu sinusoidalnym!  Oczywiście przetwornice te można stosować nie tylko z zestawami fotowoltaicznymi. Do jej minusów możemy zaliczyć dosyć głośną pracę wentylatora.

Review overview

Jakość7.5
Wykonanie7
Cena9
7.8

Summary

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.