Czy technologie słoneczne są popularne w Polsce
Fotowoltaika

Czy technologie słoneczne są popularne w Polsce?

Technologie słoneczne czyli kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne. Czy te urządzenia do pozyskiwania energii elektrycznej oraz ciepła z odnawialnego źródła energii jakim jest słońce są popularne w naszym kraju? Jedne z nich przeżyły już swoje lata świetności drugie właśnie przeżywają rozkwit.

Kolektory słoneczne

            Kolektory słoneczne są urządzeniami służącymi do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło. Najczęściej są one stosowane do wspomagania centralnego ogrzewania oraz niskotemperaturowych źródeł ciepła ( ogrzewanie podłogowe). Swojego czasu kolektory słoneczne były jednym z najbardziej popularnych urządzeń wykorzystujących energię odnawialną. Dużą zasługę w popularyzacji kolektorów miały przyznawane dofinansowania, dzięki którym w zasadzie każdy mógł pozwolić sobie na montaż takiej instalacji.

            Obecnie w Polsce jest zainstalowanych około 120 tysięcy kolektorów słonecznych. Montaż tych urządzeń rozwiązuje problem braku ciepłej wody w okresie wiosenno-letnim czyli najczęściej w czasie kiedy piece nie ogrzewają domów – najczęściej piece gazowe, węglowe czy na biomasę. Instalację te są najbardziej popularne na budynkach mieszkalnych. Jeżeli chodzi o większe jednostki to głównie spotyka się je przy basenach lub ośrodkach wypoczynkowych.

            Dzięki ogrzewaniu wody przez kolektory oczywiście oszczędzamy na rachunkach za energię. Obecnie możemy wyróżnić dwa rodzaje kolektorów: rurowe oraz płaskie. Ich efektywność działania jest bardzo wysoka. Niestety awaryjność też nie mała. Pierwszym głównym problemem w temacie kolektorów jest ich prawidłowy dobór. Ilość kolektorów dobieramy do wielkości zbiornika wody która, która ma być z nich ogrzewana. I właśnie dobór tego zbiornik niestety nie zawsze się instalatorom udaję. Oczywiście dobierając taki zbiornik zawsze mogą wystąpić sytuacje które nie były brane pod uwagę przy jego doborze. Brak ciepłej wody w naszych kranach powinien się więc zdarzać sporadycznie, a nie być regułą. Ale chyba największym problemem przy tego typu instalacjach jest gotowanie się wody w zbiorniku. Nie jest to sytuacja bezpieczna. Na szczęście wraz z doświadczeniem, coraz większą wiedzą instalatorów oraz ulepszeniem sprzętu sytuacje takie zdarzają się coraz rzadziej. Co było/jest zazwyczaj przyczyna takiego zdarzenia? Po pierwsze źle dobrana moc kolektorów do zbiornika wody czyli za dużo kolektorów do objętości zbiornika, źle założona szybkość nagrzania wody i  jej zużycie   oraz wady elektroniki zamontowanej przy instalacji.

            Sprawność systemów z kolektorami słonecznymi jest dość wysoka, występujące z nimi problemy z roku na roku niwelowane. Popularność spadła ale może dzieje się tak dlatego że większość z nas już takie instalacje posiada?

Panele fotowoltaiczne

            Panele fotowoltaiczne to urządzenia które po wpływem padania na nie promieniowania słonecznego wytwarzają prąd. W Polsce do końca 2106 roku łączna moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych wynosiła około 199 MW.  Głównymi wytwórcami energii z takich instalacji są osoby fizyczne, coraz częściej przedsiębiorcy również się decydują na ich montaż. U osób fizycznych najwięcej bo około 90% instalacji to mikroelektrownie o mocy do 10 kW, przedsiębiorcy natomiast zazwyczaj decydują się na instalację powyżej 10kW. Instalacje takie stanowią około 63% wszystkich.

            Na spopularyzowanie montażu w swoim gospodarstwie domowym mikroelektrowni wytwarzających prąd ze źródeł odnawialnych na pewno miał wpływ ogólnokrajowy program dofinansowań Prosument, coraz większa świadomość konsumentów i oczywiście chęć oszczędzania na rachunkach za prąd. Program Prosument bardzo ułatwiał decyzję o montażu paneli fotowoltaicznych. Dlaczego? Finansowanie mikroelektrowni odbywało się bowiem bezgotówkowo. Część kosztów instalacji pokrywana była z dofinansowania pozostała część z kredytu. Ponieważ ceny mikroelektrowni fotowoltaicznych nie należą do najniższych rozwiązanie to było bardzo korzystne. W chwili obecnej na rynku mamy dostępne dofinansowania ze środków Europejskich w rejonach gmin czy województw.

            Obecnie panele fotowoltaiczne cieszą się bardzo dużym zainteresowanie. Na rynku dostępne są urządzenia o coraz większej sprawności a zainstalowanie elektrowni w swoim gospodarstwie domowym naprawdę generuję oszczędności! Po za tym patrząc na to jakiej jakości powietrzem oddychamy w tej chwili zainstalowanie takich systemów wydaje się rozsądnym nie tylko ze względy na generowane oszczędności ale także ze względów poprawy jakości powietrza w naszym otoczeniu.

Odnawialne Źródła Energii

            Na szczęście ceny urządzeń pozwalających na produkcje energii ze źródeł odnawialnych z roku na rok spadają, dzięki czemu coraz więcej osób decyduje się na ich montaż. Generując w ten sposób oszczędności płacąc niższe rachunki za energię oraz poprawiając wokół  siebie jakość powietrza co jest bardzo ważne!

Leave a Response