Recenzje produktów

Zabezpieczenie akumulatora Battery Protect

Wszystkie systemy fotowoltaiczne wyspowe posiadają akumulator i pracują na zasadzie ładowania i rozładowywania akumulatora żelowego lub innego typu akumulatora np.: kwasowego lub LifPO4. W każdym przypadku bardzo istotne jest zabezpieczenie akumulatora aby nie rozładowywać akumulatora poniżej zadanego napięcia. Dla akumulatorów żelowych i AGM jest to napięcie 10.5V pod obciążeniem chodź bezpieczniejsza granicą jest 11V. Większość regulatorów ładowania oferuje zabezpieczone wyjście LOAD, które odcina napięcie gdy te jest zbyt niskie w celu ochrony akumulatora oraz podłącza go ponownie gdy akumulator osiągnie zadane napięcie najczęściej oscyluje ono ok wartości 12.6 – 12,8V.

Niestety w przypadku dużych regulatorów ładowania zdarza się, że dysponujemy tylko dwoma wyjściami PV i BATT i nie ma możliwości rozłączenia akumulatora w przypadku głębokiego rozładowania gdyż zmuszeni jestesmy pobierać energię bezpośrednio z akumulatora.

Podobnie z przetwornicami napięcia, które należy podłączać zawsze bezpośrednio do do akumulatora z uwagi na duży pobór energii elektrycznej przy starcie jak i podczas pracy. Coprawda przetwornice napięcie odłączają się samoistnie gdy napięcie akumulatora osiągnie ok 10.5V ale jest to zbyt głębokie rozładowanie. Z rozwiązaniem przychodzi produkt Holenderskiej firmy Victron Energy Battery Protect.

Zabezpieczenie akumulatora przed zbyt głębokim rozładowaniem.

Urządzenie Battery Protect zabezpiecza akumulator przed zbyt głębokim rozładowaniem poprzez instalację specjalnego rozłącznika na biegunie dodatnim. Urządzenie w przypadku wykrycia zbyt niskiego wcześniej zaprogramowanego progu napięcia powoduje rozłączenie wszystkich odbiorników od akumulatora do czasu osiągnięcia odpowiednio wysokiego napięcia przy którym odbiorniki zostaną połączone ponownie. Takie rozwiązanie nie tylko chroni akumulator przed zbyt głębokim rozładowaniem ale zabezpiecza go przed stałą pracą w stanie połowicznego rozładowania co też ma znaczący wpływ na jego trwałość.

Programowanie manualne lub przez Bluetooth.

Urządzenie zabezpieczające akumulator można programować na dwa sposoby w zależności od wersji urządzenia. Pierwszy poprzez przycisk umieszczony na urządzeniu dzięki któremu możemy zaprogramować próg rozłączenia oraz ponownego załączenia akumulatora żelowego bądź AGM. Drugi za pomocą komunikacji bluetooth oraz aplikacji Victron Connect i telefonu komórkowego. Obydwa rozwiązania w efekcie końcowym pracują tak samą różnią się jedynie wygodą podczas programowania progów napięcia.

Dlaczego warto chronić akumulator przed zbyt głębokim rozładowaniem.

Każdy akumulator czy będzie to konstrukcja żelowa pracująca z panelami słonecznymi, konstrukcja AGM pracująca jako zasilanie wózka widłowego oraz zwykły akumulator z elektrolitem ciekłym, który pracuje jako bateria rozruchowa w stanie rozładowania powoduje eksploatację akumulatora poprzez zasiarczenie. Czym rozładowanie jest głębsze i czym dłużej akumulator pozostaje w takim stanie bardziej jest narażony na występowanie efektu zasiarczania i zmniejszania jego pojemności. Odpowiednio wczesne rozłączenie akumulatora i nie podłączanie go do czasu osiągnięcia naładowania zabezpiecza przed jego nadmierną i zbyt szybką eksploatacją. Dzięki zastosowaniu zabezpieczenia Battery Protect możemy ochronić drogi akumulator przed zniszczeniem i relatywnie niewielkim kosztem przedłużyć pracę nawet o kilka lat.

Napisz komentarz - pojawia się natychmiast.