Czy warto instalować elektrownie słoneczną?
Elektrownie słoneczne

Czy warto instalować elektrownie słoneczną?

Czy warto instalować elektrownie słoneczną?

Zanim odpowiemy na pytanie czy warto instalować elektrownie słoneczną zaczniemy od napisania co to takiego jest elektrownia słoneczna. Więc zasadniczo elektrownia słoneczna to zespół urządzeń które pod wpływem promieniowania słonecznego – odnawialnego źródła energii – wytwarzają prąd. Głównymi elementami elektrowni słonecznejpanele fotowoltaiczne oraz falownik (inwerter). To panele pod wpływem padania na nie promieniowania słonecznego wytwarzają prąd. Jest to prąd o napięciu stałym (DC), tak więc żeby można go było wykorzystać do zasilania urządzeń w naszych domach trzeba przekształcić go w prąd zmienny. Do tego właśnie służy falownik. To on przekształca prąd stały wytworzony przez panele fotowoltaiczne (DC) na prąd zmienny (AC) taki który możemy dalej wykorzystać. Na rynku są już dostępne dwa rodzaje inwerterów jedno i trójfazowe.

Czy instalacja w Polsce jest w ogóle opłacalna?

Znając już zasadę dziania elektrowni słoneczne możemy odpowiedzieć na pytanie czy instalowanie takiego źródła energii odnawialnej w naszym kraju jest w ogóle opłacalne. Pierwsza obawą która się pojawia jest czy w naszym klimacie mamy wystarczająco dużo słonecznych dni, żeby taka instalacja się opłacała. Chyba dla wszystkich oczywistym jest fakt, że ilość słońca w naszym kraju jest mniejsza niż w Afryce, Hiszpanii czy Włoszech. Natomiast na pewno mamy go więcej niż Norwedzy, Szwedzi czy Anglicy. Hmm myślę, że warto zauważyć, że nasze warunki klimatyczne są bardzo podobne (jak nie takie same) jak u naszych zachodnich sąsiadów Niemców gdzie prawie każdy mieszkaniec ma elektrownie słoneczną na swoim dachu. Więc może nie należy się i brać z nich przykład? Warunki meteorologiczne w naszym kraju charakteryzują się nierównym rozkładem promieniowania słonecznego w trakcie roku. Większość całkowitej sumy nasłonecznienia około 80 % przypada na miesiące sezonu wiosenno-letniego, od kwietnia do września, gdzie dzień trwa około 16 godzin natomiast w zimie skraca się on o połowę. Najbardziej nasłonecznionym regionem w Polsce jest południowa część województwa lubelskiego. W Polsce centralnej uzyskuje się promieniowanie rzędu 1022-1048 kWh/(m2a), w południowej, wschodniej i północnej części Polski promieniowanie jest mniejsze 1000 kWh/(m2a). Najmniejszy dopływ energii w ciągu roku występuję na obszarze znajdującym się na styku Niemiec, Polski i Czech, w rejonie Śląska oraz w północnej części Polski z wyjątkiem Wybrzeża Zachodniego. Urządzenia wchodzące w skład elektrowni fotowoltaicznych są coraz bardziej wyspecjalizowane, zarówno dzięki zastosowaniu dobrej jakości paneli jak i inwertera nawet w pochmurne dni możemy liczyć na to, że nasza elektrowni będzie działała prawidłowo. Jej sprawność będzie mniejsza niż przy pięknej pogodzie i bezchmurnym niebie, natomiast nadal będzie dochodziło do wytwarzania prądu przez panele.

Cena instalacji słonecznej

Drugim najczęstszym pytaniem zadawanym sobie przez potencjalnego właściciela instalacji słonecznej jest koszt takiej instalacji. W zależności od wielkości, mocy elektrowni tak będzie się zmieniał jej koszt. Obecnie instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego to wydatek od 10 000 zł to 55 000 zł. Zważając na fakt długo wieczności instalacji, uzyskania dzięki niej oszczędności oraz możliwości uzyskania dofinansowani nie wydaję sie on wysoki. Mikroelektrownia jest bezpośredni podłączona do rozdzielnicy w danym budynku. jeżeli tylko są ku temu odpowiednie warunki energia przez nią jest wytwarzana cały czas bez względu na to czy w mieszkaniu są pobory czy nie. Jeżeli nie ma poborów, a elektrownia wytwarza prąd to jest on oddawany do sieci. Z elektrownią rozliczmy się bezgotówkowo na zasadzie bilansu. Co to oznacza? Że za każdą kWh wysłaną do sieci możemy sobie od zakładu odebrać 07, kWH lub 0,8kWh w zależności od wielkości naszej instalacji. Najkorzystniej dla nas i najbardziej zauważalne oszczędności uzyskamy przy półrocznym lub rocznym okresie rozliczeniowym. W takim układzie w okresie wiosenno-letnim możemy nasze rachunki za prąd zmniejszyć praktycznie do zera, w okresie jesienno-zimowym nasze rachunki również będą  mniejsze. W zależności od wielkości instalacji oraz zapotrzebowania budynku na prąd instalacje będzie zwracać się od 5 do 10 lat. Zważając na fakt, że ma nam ona posłużyć przez przynajmniej 30 lat okres ten wydaje się dosyć krótki. Dla osób które patrzą w przyszłość, nie zatrzymują się w miejscu oraz podążają z duchem czasu instalacja elektrowni słonecznej jest bardzo dobrym wyborem. Ceny energii z roku na rok rosną i bardzo rozsądnym nie tylko ekonomicznie wydaje się posiadanie swojego własnego, w dużej części uniezależniającego nas od sieci elektroenergetycznej źródła energii. Po za tym stając się właścicielami takiej elektrowni stajemy się świadomym konsumentem, dbającym o nasze środowisko co obecnie jest bardzo ważne.

Leave a Response