Jakie warunki powinien spełniać dach aby zainstalować na nim elektrownię słoneczną
Dom energooszczędny

Jakie warunki powinien spełniać dach, aby zainstalować na nim elektrownię słoneczną

Jakie warunki powinien spełniać dach, aby zainstalować na nim elektrownię słoneczną

Podjęcie decyzji o montażu elektrowni słonecznej to dopiero pierwszy krok w drodze  którą trzeba przejść do momentu kiedy będziemy mogli cieszyć się darmowym prądem. Oczywiście droga którą będzie trzeba przejść aby uzyskać zamierzony cel nie będzie zbyt długa i kręta jeżeli uda nam sie znaleźć firmę która pomoże nam w jej przejściu. Za nim zdecydujemy się na instalacje mikroelektrowni musimy widzieć gdzie chcemy zamontować panele fotowoltaiczne, oraz mieć świadomość jakie warunki powinien spełniać wybrany przez nas dach.

Panele fotowoltaiczne montujemy na południową stronę dachu

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest umieszczenie paneli tak, żeby były one skierowane w kierunku południowym. Panele montujemy skierowane na południe, aby słońce oświetlało je jak najdłużej. Bardzo ważny jest kąt nachylenia pod jakim będziemy montować moduły, który uzależniony jest w dużej mierze od  technicznych możliwości montażu. Analizując instalacje które chcemy podłączyć do sieci, jeżeli warunki techniczne na to pozwalają to w południowej części Polski moduły powinny być montowane o kącie nachylenia 25° – 40°, a północnej części o nachyleniu 30° – 50°. Dzięki takiemu nachyleniu można uzyskać największą sumę nasłonecznienia na ich powierzchni a co za tym idzie wytworzą one w ten sposób najwięcej prądu. Na czym zależy nam najbardziej decydując się na montaż elektrowni słonecznej. Uzyskanie odpowiedniego kąta nachylenia oraz kierunku montażu paneli zwykle nie stanowi problemu w przypadku instalacji wolnostojących gdzie kierunek i kąt można regulować. Tutaj problemem może okazać się ilość miejsca jaką chcemy przeznaczyć pod naszą instalację.  W przypadku modułów umieszczanych na dachu  zmiana orientacji dachu jest niemożliwa natomiast kąt montażu modułów można w niewielkim stopniu regulować, poprzez konstrukcje wsporcze. Zastosowanie takich, specjalnych konstrukcji będzie zwiększał niestety cenę naszej instalacji. Bardzo ważne jest, żeby panele w żadnym momencie dnia nie były zacienione. Panele w instalacjach fotowoltaicznych łączone są ze sobą w tak zwane stringi. String jest to ciąg modułów połączone ze sobą szeregowo. Panele w stringu działają tak dobrze jak ich najsłabsze ogniwo. Dlatego tak ważne jest w procesie projektowania instalacji dokładne sprawdzenie czy żaden z paneli nie będzie zacieniony. Nawet niewielki cień na jednym z paneli spowoduje spadek jego mocy a co za tym idzie całego stringu. Czyli nasza instalacji będzie  produkowała mniej prądu niż zaplanowaliśmy. Np. przy jednym stringu składającym się z 10 paneli o mocy 300W każdy oczekujemy, że przy sprzyjających warunkach atmosferycznych nasza instalacja wytworzy 3kW. Przy niewielkiej utracie mocy np. do 270W przez jeden z paneli na skutek jego zacienienie nasza instalacja będzie wytwarzała 2,7kW. Czyli stracimy 10% mocy instalacji. Co jest dużą stratą w skali roku. Prowadzi to również bezpośrednio do wydłużenia się okresu zwrotu instalacji fotowoltaicznej, ponieważ będzie ona wytwarzała mniej prądu niż zostało to założone. Przed montażem koniecznie należy sprawdzić czy na przykład kominy, anteny satelitarne czy pobliskie drzewa nie będą rzucały cienia na panele powodując tym samym obniżenie mocy naszej mikroelektrowni.

Drugą bardzo ważna rzeczą którą trzeba sprawdzić przed montażem modułów to czy konstrukcja dachu pozwala na umieszczenie na nim dodatkowego obciążenia. Zazwyczaj takie informacje znajdziemy w projekcie naszego domu, powinien ją nam też podać inżynier projektant budynku w którym mieszkamy. Tolerancja na obciążenie naszego budynku jest bardzo ważna zwłaszcza w okresie zimowym gdzie dochodzi obciążenie śniegiem który może zalegać na naszym dachu. Ta kwestia jest bardzo ważna w przypadku dachów płaskich, na których śnieg zalega dopóki nie ulegnie rozpuszczeniu lub dach nie zostanie odśnieżony. Szczególnie niebezpieczne jest to w sytuacji zalegania ciężkiego, mokrego śniegu.

W zależności od tego jaki mamy rodzaj dachu taki odpowiedni dla niego system montażowy trzeba zastosować. W przypadku dachu skośnego system ten będzie dobierany ze względu na pokrycie dachowe. Pokryciem dachowym które stwarza najwięcej trudności przy montażu modułów jest dachówka.

Panele jak pokrycie dachowe?

Na rynku istnieją również panele które można stosować jako pokrycie dachowe. Nie są one jednak zbyt popularne w naszym kraju i nie wiele firm posiada je w swojej ofercie. W przypadku paneli które mają również służyć jako pokrycie dachowe, decyzję o ich montażu warto podjąć już na poziomie projektowania budynku lub w czasie wymiany pokrycia dachowego. Zaznaczę, że systemy montażowe które są przeznaczone do mocowania modułów na dachach nie powodują przeciekania ani uszkodzenia dachu. Także, nie musimy się martwić, że nasz dach będzie przeciekał podczas deszczu.

W przypadku budynku o dachu płaskim również dobieramy system montażowy do jego pokrycie. Można zastosować  który jest przykręcany do dachy i taki który nie wymaga takiego zabiegu. Oba rodzaje systemów wymagają dodatkowego obciążenia którym najczęściej są bloczki betonowe.

Mam nadzieję, że powyższym artykule udało mi się zaprezentować najważniejsze składowe na które należy zwrócić uwagę przed montażem modułów fotowoltaicznych na  dachu tak aby ich sprawność była jak największa.

Leave a Response