Zasilanie kampera jaki system wybrać
Do kampera

Zasilanie kampera jaki system wybrać

Zasilanie kampera jaki system wybrać

Jako dodatkowe źródło zasilania akumulatora pokładowego w kamperze będą sprawdzały się panele fotowoltaiczne. Jest to rozwiązanie coraz częściej wybierane przez właścicieli samochodów kamperowych. Żeby jak najlepiej dobrać system który w pełni spełni nasze oczekiwania i będzie idealnie dopasowana do naszego samochodu, musimy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Pierwszą bardzo ważną informacją jest taka, że system zasilania solarnego dla akumulatora pokładowego oraz doładowywanie tego samego akumulatora przez alternator w samochodzie są ze sobą kompatybilne i nie będą na siebie negatywnie oddziaływały. Regulator ładowania który wchodzi w skład zestawu fotowoltaicznego będzie pilnował, żeby wszystko dobrze działało. Jego zadaniem jest badanie napięcia na akumulatorze. Jeżeli akumulator będzie w pełni naładowany poprzez panele jaki i alternator regulator ładowania odłączy panele i nie pozwoli na jego przeładowanie. Jeżeli natomiast będzie czuł, że akumulator jest rozładowany odłączy obciążenie na którego pracę pozwoli po osiągnięciu przez akumulator odpowiedniego napięcia. Hmm możemy rozpatrywać kilka kombinacji doboru takich zestawów. Pierwsza to zakup panela do akumulatora który mamy już na pokładzie i który spełnia nasze oczekiwania. Jeżeli mamy taki akumulator, został on przetestowany i wiemy, że działa bardzo dobrze, to potrzebujemy dobrać odpowiedni dla niego panel. Zanim kupimy panel który naszym zdaniem będzie odpowiedni do ładowania akumulatora warto jest sprawdzić jaka ilością miejsca na dachy samochodu dysponujemy. Jeżeli temat fotowoltaiki nie jest nam do końca znany i kupujemy pierwszy w naszym życiu panel warto skonsultować się ze specjalista (sprzedawcą) który będzie w stanie doradzić nam jakieś rozwiązanie. Bardzo ważne jest poinformowanie osoby u której będziemy kupować panel o jakiej pojemności akumulator chcemy nim doładowywać, jakiego rodzaju jest to akumulator i czy to będzie nasz jedyny panel czy będziemy chcieli rozbudować nasz system. Te informacje są bardzo przydatne przy doborze regulatora. Jeżeli chodzi o rodzaj akumulatora to inny regulator wybierzemy do ładowania akumulatora żelowego a inny do ładowania akumulatora z elektrolitem ciekły. Jeżeli chodzi o wielkość instalacji to warto wiedzieć czy rozbudowa będzie planowana, żeby dwa razy nie ponosić kosztów regulatora i od razu zakupić większy który pozwoli nam na podłączenie kolejnego panela.

Wybór odpowiednich paneli słonecznych do kampera

W temacie samych paneli mamy do wyboru dwa rodzaje albo w ramie albo elastyczne. Na pewno panele elastyczne będą lepiej sprawdzały się w systemach solarnych w kamperze. Dlaczego? Po pierwsze są bardzo cienki i lekkie, co znaczenie ułatwia ich montaż na dachu samochodu. Wystarczy odpowiednio przygotować powierzchnię i je przykleić. Nie musimy się więc w trakcie jazdy martwić czy przy zbyt dużej prędkości panel nie spadnie z dachu. Drugą rzeczą przemawiającą za wyborem paneli elastycznych jest to, że będą one zajmowały mniejsza powierzchnię niż panele tej samej mocy w ramie. W sytuacji gdzie zapotrzebowanie na moc jest duże a miejsca na dachu mamy niewiele wybór takich paneli wydaje się oczywisty. Jedyną wadą jaką te panele mogą posiadać jest ich cena, są one bowiem droższe od klasycznych paneli w ramie. Jeżeli chodzi o panele w ramie to będą one działały tak samo dobrze jak moduły elastyczne, natomiast na pewno będą zajmowały większą powierzchnie i mogą prawić większą trudność przy montażu. Na szczęście na rynku są dostępne odpowiednie elementy montażowe które pozwolą nam na umocowanie panela na dachu. Kiedy nasze zapotrzebowanie na moc jest bardzo duże, a dach naszego samochodu nie, wtedy warto wybrać panel elastyczny. Jeżeli planujemy kupić komplety system zasilania musimy wiedzieć ile mocy potrzebujemy, to znaczy co chcemy, żeby było zasilane z naszego systemu fotowoltaicznego. Oczywiście im więcej urządzeń będziemy chcieli zasilać tym mocniejszy system będziemy musieli wybrać. Jeżeli chodzi o akumulatory to do takich zestawów preferowane są akumulatory żelowe. Są one bowiem przystosowane do pracy częściowego rozładowywania i doładowania nie tracąc swarzy tym swojej sprawności. Wybór regulatora ładowania będzie uzależniony od wielkości panela. Co zrobić w sytuacji gdy nasze urządzenia potrzebują zasilania 230V? Musimy dokupić przetwornicę. Bardzo ważne jest przy wyborze przetwornicy napięcia dla takich urządzeń jak lodówka, żeby na wyjściu dawała napięcie o kształcie sinusoidalnym. W innym przypadku lodówka nie będzie działać. Przetwornicę dobieramy tak, żeby moc sprzętów które będziemy do niej podłączać nie przekraczała jej mocy ciągłej.

Dobranie jak najlepszego zestawu fotowoltaicznego dla naszego kampera wymaga wzięcia pod uwagę kilku czynników natomiast, znając swój samochód oraz oczekiwania nie jest to takie trudne . Na szczęście w sytuacji kiedy nie wiemy jak sobie z tym poradzić zawsze możemy zwrócić się o pomoc do fachowca który na pewno nam pomorze.

 

2 komentarze

  1. “Na pewno panele elastyczne będą lepiej sprawdzały się w systemach solarnych w kamperze” -serio serio? kto to pisał??!
    pierwsze gradobicie albo kamyki na poremontowej autostradzie i po panelach flexi.

  2. No te teraz kolega przywalił z grubej rury 🙂
    Komentarz kolegi jest potwierdzeniem tezy, że wiedza z for internetowych i takich wpisów poza wprowadzaniem w błąd nic nie wprowadza do życia.

Leave a Response