Zestaw fotowoltaiczny 260W-MPPT-110Ah-800W
FotowoltaikaRecenzje produktów

Zestaw fotowoltaiczny 265W/MPPT/110Ah/1000W

Do czego możemy zastosować, na zasilanie jakich urządzeń pozwoli nam zestaw fotowoltaiczny 265W/MPPT/110AH/1000W?  Może na początku rozszyfrujmy co wchodzi w skład zestawu. 265W oznacza że do zastawu dołączony jest panel fotowoltaiczny o mocy 265W, kolejno regulator ładowania MPPT, akumulator o pojemności 110Ah oraz przetwornica napięcia o mocy 1000W. Zestaw ten jest oferowany przez jedną z firm zajmującą się sprzedażą i montażem fotowoltaiki.

Skład zestawu zestawu fotowoltaicznego

                Omawiany zestaw został wyposażony w polikrystaliczny panel słoneczny niemieckiej firmy Heckert Solar o mocy 265W. Bardzo dużą zaletą tych modułów jest to, że są one produkowane w Niemczech, charakteryzują się dużą wydajnością oraz liniowym spadkiem mocy. Liniowy spadek mocy jest parametrem który trzeba brać pod uwagę kupując panele. Dlaczego? Każdy z paneli będzie wraz z upływem czasu działania tracił na swojej wydajności. Ważne jest żeby straty te były jak najmniejsze. Jeżeli panel charakteryzuje się liniowym spadkiem mocy oznacza to, że będzie on tracił na wydajności systematycznie. W ten sposób spadek wydajności paneli nie jest mocno odczuwalny przez konsumenta. Tylko panele wysokiej klasy charakteryzują się liniowym spadkiem mocy. Przy panelach fotowoltaicznych niższej klasy może dochodzić do utraty wydajność nawet o 50% już po pierwszym roku działania instalacji. W przeciągu kolejnych lat instalacja działa już ze zmniejszona wydajnością.

                Kolejnym urządzeniem wchodzącym w skład zestawu jest regulator ładowania MPPT firmy Phocos. Niemiecka firma Phocos w branży fotowoltaicznej słynie z urządzeń o bardzo wysokiej niezawodności. Regulator ładowania ECTO-T-MPPT jest wysoce wyspecjalizowanym regulatorem. Kontroluje pracą całego systemu to znaczy nie pozwala oczywiście na przeładowanie regulatora oraz rozładowanie go do krytycznego poziomu. Chroni on w ten sposób nasz akumulator i przedłuża jego żywotność. Po za tym jest to regulator MPPT czyli taki który przyspiesza ładowanie baterii dzięki wbudowanemu systemem śledzenia maksymalnej mocy panela. Producent podaje, że dzięki zastosowaniu tego regulatora możemy liczyć na 20% – 30% więcej wydajności zwłaszcza przy słabszej pogodzie. Co w naszych warunkach klimatycznych jest bardzo ważne. W okresie jesienno-zimowym bowiem słońca mamy niewiele więc zastosowanie takiego regulatora sprawi, że nasz system fotowoltaiczny będzie wydajny zarówno w zimie jak i latem.

                Do zestawu został dołączony żelowy akumulator amerykańskiej firmy HAZE. Akumulator ten jest baterią o głębokim rozładowaniu, jej żywotność to 400 cykli. Akumulatory żelowe bardzo dobrze sprawdzają się w pracy z systemami fotowoltaicznymi, ponieważ nie przeszkadza im praca pulsacyjna. Nie będą on więc traciły na żywotności pozostając w połowie rozładowanymi. Natomiast bardzo będzie szkodziło im pozostanie rozładowanym dłużej niż 24h. Wtedy możemy mieć pewność, że akumulator będzie działał z mniejszą sprawnością. Bateria o pojemności 110Ah czyli taka jak w zestawie jest baterią która pozwoli na działanie urządzeń takich jak lodówka, telewizor czy oświetlenie. Panel fotowoltaiczny o mocy 265W będzie potrzebował około 5h żeby naładować ten akumulator od pojemności minimalnej do maksymalnej. Takie zestawienie urządzeń sprawia, że cały system jest bardzo wydajny.

                Ostatnim elementem omawianego zestawu jest przetwornica napięcia. Jest to przetwornica firmy Volt o mocy ciągłej 1000W i chwilowej 2000W. Moc przetwornicy pozwala na podłączenie do systemu dużej ilości urządzeń. Oczywiście należy pamiętać, że im większe obciążenie będzie podłączane do systemu tym czas działania akumulatora będzie krótszy. Przetwornica ta jest przetwornicą Sinus co oznacza, że możemy do niej podłączyć takie urządzenia jak lodówka. Urządzenie posiada wyświetlacz informujący nas o działaniu systemu oraz zabezpieczenia które nie pozwalają na uruchomienie urządzeń które do działania potrzebują większą moc niż ta tolerowana przez przetwornicę. Producent podaję, że sprawność przetwornicy to 92%.

Zastosowanie zestawu

Do zestawu swobodnie można podłączyć oświetlenie LED, ładowanie telefonów komórkowych, laptopów oraz tabletów, telewizor do 40 cali, lodówkę z kompresorem oraz małą pompę wody. Taki zestaw więc bardzo dobrze sprawdzi się jako źródło zasilania w domkach letniskowych czy jako zasilanie awaryjne w miejscach gdzie dochodzi do częstych wyłączeń prądu. Pozwoli nam on wtedy na działanie niezbędnych dla nas urządzeń w czasie przerwy w zasilaniu. Urządzenia zastosowane w omawianym zestawie są urządzeniami bardzo dobrej jakości i wysokiej klasy. Co gwarantuję nam wysoką wydajność systemu oraz jego pracę przez wiele lat. Proponowana cena omawianego zestawu to około 3 300,00zł.  Zważając na to jakie urządzenia wchodzą w skład zestawu cena wydaję się proporcjonalna do ich jakości.

Review overview

Jakość8.5
Wykonanie8.5
Cena10
9

Summary

Leave a Response