Akumulator OPzS – baterie o bardzo długiej żywotności

Akumulator OPzS – baterie  o bardzo długiej żywotności

Akumulatory OPzS są to niezawodne baterie dużych pojemności oraz długich żywotności. Znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie dostęp do prądu jest konieczny, a w razie awarii nie może dojść do sytuacji, zaniku napięcia na dłuższy okres czasu. Miejscami takimi są na przykład szpitale.

OPzS

            Może na początku rozszyfrujmy skrót OPzS: O oznacza Ortsfest czyli stacjonarny, Pz to PanZerplatte – płyta rurowa, S to Flüssig czyli zalany. Baterię OPzS są akumulatorami stacjonarnymi zalanymi elektrolitem ciekłym, który na ogół składa się z rozcieńczonego kwasu siarkowego. Pojedyncze ogniwo zbudowane jest w dwóch rodzajów płyt: dodatnich rurowych oraz ujemnych kratkowych. Płyty dodatnie są zazwyczaj płytami pancernymi natomiast płyty ujemne pastowane. Rdzenie obu rodzajów płyt odlewa się ze stopu ołowiu o niskiej zawartości antymonu dzięki czemu reakcje rozkładu H2O są spowalniane podczas pracy ogniwa. Płyty pancerne umieszcza się w rurkowych osłonkach wykonanych z materiału mikroporowatego który gwarantuję bardzo dużą przewodność elektryczną. Na kratkę płyty ujemnej nanosi się czynną masę mokrą, wykonuję się to za pomocą technologii pastowania. Płyty oddziela się między sobą za pomocą specjalnych separatorów o odpowiedniej grubości. Separatory te tworzą przestrzenie pomiędzy płytami, dzięki czemu penetracja elektrolotu jest łatwiejsza i eliminowane są w ten sposób zwarcia pomiędzy płytami. Baterie OPzS są zazwyczaj akumulatorami o napięciu 2V. Jeżeli więc chcemy magazynować energie w systemie 12V lub 24V  należy szeregowo połączyć ze sobą 6 lub 12 baterii.

Akumulatory OPzS wady i zalety

            Może zacznijmy od zalet, główną zaletą jest przewidywalna bardzo duża żywotność tych baterii. Producenci podają, że wynosi ona nawet ponad 20 lat. Bardzo dobrze sprawdzają się w pracy cyklicznej, a ilość cykli jakie mogą wykonać to około 1500. Baterie te są dostępne w bardzo dużych pojemnościach. Charakteryzują się małym samo rozładowaniem poniżej 3% na miesiąc. Dzięki przeźroczystym naczyniom w których są umieszczone ogniwa można w szybki i łatwy sposób kontrolować poziom elektrolitu.

              Do wad tych baterii na pewno możemy zaliczyć to, że można je montować tylko i wyłącznie w oddzielnych pomieszczeniach co wiąże się z wysokimi kosztami infrastruktury oraz  ich duże wymiary i wagę.

Zastosowanie baterii OPzS

            Dzięki wysokiej niezawodności, bardzo długiej żywotności oraz możliwość dowolnej konfiguracji podzespołów akumulatory te bardzo dobrze sprawdzają się w dużych systemach telekomunikacyjnych. Stosowane są też w systemach awaryjnego zasilania w energetyce, przemyśle, szpitalach oraz obiektach użyteczności publicznej. Ze względu na ich wysoką niezawodność stanowią pewne źródło zasilania obiektów telekomunikacyjnych, sal operacyjnych, centrów przetwarzania danych, układów oświetlenia awaryjnego oraz w urządzeniach sterowania i zabezpieczeń w elektrowniach i rozdzielniach.

            Akumulatory te znajdują też swoje zastosowanie w systemach fotowoltaicznych. Będą bardzo dobrym wyborem dla osób które chcą mieć system w pełni pozwalający im na uniezależnienie się od sieci elektroenergetycznej. Wadą takiego systemu będzie cena, jeden akumulator z serii OPzS to koszt rzędu 2 tysięcy złotych. Ponieważ jedna bateria ma napięcie 2V do zbudowania pełnego systemu będziemy potrzebowali ich 6 lub 12. Stosunkowe duże koszty inwestycji zapewnią nam natomiast niezawodność działania systemu – przynajmniej ze strony akumulatorów- na długi czas.

Powiązane posty
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie udostępniony.

jedenaście + 20 =