Autonomiczne Paczkomaty® firmy InPost będą korzystały z energii słonecznej

Autonomiczne Paczkomaty® firmy InPost będą korzystały z energii słonecznej

Autonomiczne Paczkomaty® – grupa InPost, lider w logistyce e-commerce w Europie, wprowadza innowacyjny model autonomicznych Paczkomatów®. Urządzenia te będą działać niezależnie od sieci elektrycznej, korzystając z energii słonecznej dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Pierwszy pilotaż rozpocznie się w Gdańsku i Krakowie, a także za granicą – w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i we Francji.

Autonomiczne Paczkomaty® z fotowoltaiką i magazynem energii

W najnowszym modelu autonomicznego Paczkomatu® InPost zachowane zostały wszystkie standardowe funkcjonalności, przy jednoczesnym dodaniu nowych opcji optymalizacji zużycia energii. Przykładem jest oświetlenie maszyny, które automatycznie zmniejsza swoją moc do 30% po zmierzchu, a w godzinach nocnych, gdy użytkowanie jest minimalne, może całkowicie je wyłączyć. Urządzenia do magazynowania przesyłek są wyposażone w panele fotowoltaiczne na dachu oraz magazyn energii, który działa nawet w niskich temperaturach. Dzięki wbudowanej baterii Paczkomat® może być umieszczony w dowolnym miejscu, niezależnie od dostępu do sieci zasilania. W ramach pilotażu testowane są również „maszyny matki”, które są podłączone do sieci energetycznej i służą do ładowania baterii zasilających autonomiczne maszyny w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych.

panel PV nawiązującY do tego, że nowe urządzenia InPost wyposażone są w panele fotowoltaiczne.
Nowe urządzenia InPost są wyposażone w panele fotowoltaiczne na dachu oraz magazyn energii.

Próba pilotażowa w Polsce i Europie

W Polsce, w ramach próby pilotażowej, rozstawiono 9 maszyn – w Krakowie oraz w Gdańsku. We Włoszech, pod koniec maja, oddano do użytku 3 maszyny we Florencji, gdzie jak dotąd nie było potrzeby wymiany w nich baterii. W Londynie testy przeprowadzane są na 2 maszynach, a we Francji próba pilotażowa ma wystartować jeszcze w tym miesiącu w okolicach miasta Lille, gdzie planowane jest uruchomienie kolejnych 9 urządzeń Paczkomat®.

Strategia dekarbonizacji Grupy InPost

Nowy autonomiczny paczkomat stanowi kolejny krok InPostu w realizacji ambitnych celów zmniejszenia wpływu na środowisko. Grupa inwestuje również w elektromobilność, wprowadzając do floty pojazdy zeroemisyjne oraz rozwijając infrastrukturę ładowania elektrycznego.

InPost jest pierwszą polską firmą z zatwierdzonymi przez SBTi celami Net-Zero do 2040 roku, co umieszcza ją w elitarnym gronie siedmiu firm logistycznych na świecie, które dążą do całkowitej dekarbonizacji do 2040 roku. Na koniec pierwszego kwartału 2024 roku Grupa InPost posiadała prawie 70 tysięcy punktów out-of-home, w tym ponad 37 tysięcy paczkomatów oraz ponad 31 tysięcy punktów nadania i odbioru w dziewięciu krajach: Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburgu, Polsce, Portugalii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. InPost oferuje także usługi kurierskie i fulfillment dla około 100 tysięcy e-sprzedawców, obsługując tylko w 2023 roku 892 miliony przesyłek.

 

 

Klaudia Markowska
Klaudia Markowska

Interesuję się ochroną środowiska, oraz zagadnieniami związanymi z OZE. Po pracy chętnie spaceruję i spędzam czas na świeżym powietrzu.

Powiązane posty
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie udostępniony.

3 × 3 =